poniedziałek, Marzec 30, 2020

Co to jest płytka przedsionkowa?

0
Płytka przedsionkowa

To, czy zgryz dziecka będzie rozwijał się prawidłowo, zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z nich jest to, czy dziecko jest w stanie wyrobić sobie prawidłowe odruchy. Niestety duża część dzieci zbyt długo korzysta ze smoczka, co prowadzi to patologicznych zaburzeń rozwoju szczęki poprzez stałe, niepoprawne jej ustawianie. Niestety wady, które zostają nabyte w pierwszych latach życia, później mogą zostać skorygowane jedynie za pomocą stałego aparatu ortodontycznego, co jest rozwiązaniem dość inwazyjnym i mało komfortowym. Dlatego też, akcesoria takie jak płytka przedsionkowa stały się popularne wśród dentystów, którzy polecają je rodzicom małych dzieci.  Można je zaordynować dzieciom, które są jeszcze na etapie ssania smoczka, a także dzieciom nieco starszym w wieku do kilku lat, jednak należy pamiętać, że skuteczność tej metody polega na jej prewencyjnym działaniu, a nie na leczeniu. Oznacza to, że nie uda się dzięki temu skorygować wady zgryzu, gdyż służy ona do zapobiegania temu, aby taka wada powstawała już na wczesnym etapie.

Do czego można wykorzystać płytki przedsionkowe?

Skuteczność tej metody jest potwierdzona opiniami dentystów oraz rodziców małych dzieci. Płytka przedsionkowa, która jest regularnie zakładana dziecku, skutecznie odzwyczaja je od bardzo szkodliwego nawyku ssania smoczka. Oczywiście nie jest to proceder szkodliwy sam w sobie, ale jeśli dziecko odpowiednio szybko nie odstawi smoczka, doprowadzi to do nieprawidłowego rozwoju szczęki, a konsekwencją tego będzie krzywy zgryz. Dalej idące konsekwencje mogą sprowadzić się do wystąpienia wady wymowy lub problemów z oddychaniem. Płytka przedsionkowa pozwoli na nabycie prawidłowych nawyków oddechowych, co będzie skutkowało odpowiednim rozwojem górnych dróg oddechowych. W dłuższej perspektywie ma to bardzo duże znaczenie w kontekście wydolności fizycznej dziecka, prawidłowej pracy mózgu oraz całego układu krwionośnego. Wpłynie to również pozytywnie na ustabilizowanie snu oraz jego pogłębienie, co jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Jak się nosi płytki przedsionkowe?

Akcesoria, takie jak płytka przedsionkowa są dedykowane do tego, aby nie używać ich bez przerwy. Należy wkładać je dziecku na określony czas, po czym przyzwyczajać je do zachowania nawyków kreowanych przez ten gadżet. Na początku płytek należy używać częściej, a z czasem redukować czas ich użytkowania, aż do momentu, w którym dziecko nie będzie jej potrzebowało. Może to zając kilkanaście tygodni, ale także kilkanaście miesięcy. Szczegóły warto skonsultować z lekarzem.

Echokardiografia, kiedy należy wykonać badanie serca?

Echokardiografia, kiedy należy wykonać badanie serca

Echokardiografia serca, to bezpieczne i zupełnie nieinwazyjne badanie mięśnia serca. Stosowane jest dla uzyskania ważnego elementu diagnostyki kardiologicznej. W badaniu wykorzystuje się ultradźwięki, które są zupełnie niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Badanie echokardiograficzne jest całkowicie bezbolesne i zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia. Ponadto, bardzo rzadko zdarza się, aby wywoływało u pacjenta jakikolwiek dyskomfort.

Echo serca, jak się przygotować?

Przygotowanie do badania echa serca, uzależnione jest przede wszystkim od metody, jaka zostanie zastosowana. W przypadku echokardiografii przezklatkowej nie wymaga się od pacjenta wykonywania specjalnych czynności.  Konieczne jest jedynie, aby pacjent wykonał wcześniej badanie EKG i RTG klatki piersiowej i z tymi wynikami zgłosił się wówczas na echokardiografię. Echokardiografia przezklatkowa może być wykonywana także przy pomocy kontrastu, czyli środka cieniującego. Lekarz wstrzykuje wówczas kontrast do żył pacjenta w celu uzyskania dokładniejszego obrazu serca. W przypadku echokardiografii przezprzełykowej wymaga się, aby pacjent zgłosił się na badanie na czczo. Następnie podawane jest znieczulenie miejscowe, a także środki uspokajające, a w przypadku dzieci czasem znieczulenie ogólne. Lekarz wprowadza sondę do przełyku pacjenta i umiejscawia ją w okolicy serca. Dzięki temu istnieje możliwość dokładniejszego zbadania jego struktury. Ten rodzaj badania nie może być wykonywany u osób, które zmagają się z poparzeniem przełyku, jego pęknięciem lub posiadają ograniczenia ruchomości znajdujące się na odcinku szyjno-kręgosłupowym.

Jak wygląda badanie EKG?

Do wykonania badania EKG wykorzystuje się urządzenie zwane elektrokardiografem, które pozwala na zbadanie prądów czynnościowych serca za pomocą specjalnych elektrod. Owe elektrody umieszcza się na ciele pacjenta, a dokładnie na klatce piersiowej i na kończynach, a ich odczyt zostaje zapisany na urządzeniu, które z kolei drukuje wynik, czyli tzw. krzywą EKG.

Badanie holtera-na czym polega?

Badanie holterem polega na rejestracji pracy serca za pomocą specjalnego urządzenia, które swoją budową przypomina walkman. Umieszcza się go w talii pacjenta, a dodatkowo odchodzi od niego 5 elektrod, które lekarz przypina do lewej piersi, wokół serca. Holter, pozwala na uzyskanie bardzo wiarygodnych wyników, które pacjent powinien skrupulatnie zapisywać na kartce. Holter nosimy przy sobie za każdym razem, w dzień i w nocy. Jedynym odstępstwem jest jedynie możliwość kąpieli. Urządzenie nie może być w żaden sposób zamoczone.

Anemia – z czego wynika?

0
anemia

Niedokrwistość zazwyczaj spowodowana jest niedoborem żelaza. Dochodzi do niej kiedy we krwi ilość czerwonych krwinek jest obniżona. Może być spowodowana zmniejszeniem stężenia hemoglobiny we krwi.Wtedy wszystkie komórki i tkanki, nie są wystarczająco dotlenione, co sprawia, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo. W niektórych przypadkach może nawet dojść do niewydolności niektórych narządów.Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii. Okazuje się jednak, że nie jedyny. Istnieje również anemia, która wywołana jest niedoborem witaminy B12. W takim przypadku czerwone krwinki są bardzo duże. Co za tym idzie są  mniej wydolne i okres ich żywotności jest krótszy. 

Co gdy w organizmie panuje niedobór? 

W przypadku anemii spowodowanej niedoborem żelaza:

 • ciągłe zmęczenie, 
 • senność, 
 • duszność, 
 • bladość skóry,
 • przyspieszone bicie serca. 

Przeczyta też: http://www.makemyplace.pl/fontanna-w-ogrodzie-jak-ja-wybrac/

Objawy, który występują rzadziej:

 • wypadające włosy, 
 • bóle głowy, 
 • kruchość paznokci ,
 • ciągłe uczucie zimna.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z niedoborem witaminy B12:

 • przemęczenie, 
 • duszność,
 • palpitacja serca, 
 • zaparcia, 
 • bóle brzucha, 
 • biegunki, 
 • spadek masy ciała 
 • utrata smaku. 

Kiedy niedobór witaminy B12 jest długotrwały, dochodzi do zaburzeń neurologicznych takich jak: 

 • mrowienie i drętwienie rąk albo nóg, 
 • niepewny chód, 
 • problemy z pamięcią oraz wzrokiem, 
 • zawroty głowy.

Jak zdiagnozować niedobory?

Aby dowiedzieć się, czy niedobór żelaza lub witaminy B12 nas dotyczy, należy wykonać badanie krwi. Kolejnym krokiem jest udanie się z naszym przypadkiem do specjalisty, ponieważ tylko on może wystawić prawdziwą diagnozę. Głównym wyznacznikiem  badania jest liczba czerwonych krwinek, stężenie hemoglobiny oraz wskaźnik hematokrytu. Dzięki temu wiemy, jaki procent krwi stanowią erytrocyty. Kolejną ważną rzeczą do sprawdzenia jest poziom ferrytyny. Po wykonaniu badania lekarz stwierdzi czy niedobór ten jest spowodowany anemią czy nie należy się niczego obawiać. 

Źródło: https://www.fundacjazdrowie.com.pl/

Wpływ wód termalnych na nasze zdrowie

czy warto korzystać z wód termalnych?

Baseny termalne już od pewnego czasu są bardzo popularną aktywnością. Różnorodność jest dość spora, dzięki czemu wybór możemy dopasować do swoich preferencji. Warto wiedzieć, że wody w poszczególnych basenach termalnych, posiadają zupełnie inne właściwości.

Korzystanie z term jest polecane wszystkim, a w szczególności osobom, które borykają się z dokuczliwymi schorzeniami. W wodzie basenów termalnych znajduje się wiele aktywnych substancji biochemicznych, które wykazują działanie lecznicze.

Jaki jest skład wód termalnych?

Jeżeli chodzi o wpływ wód termalnych na nasze zdrowie, tutaj nikt nie ma wątpliwości, że korzystanie z nich niesie za sobą wiele korzyści. Wody termalne są bogate w pierwiastki i minerały, które świetnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.

Jakie dokładnie pierwiastki znajdziemy w basenie termalnym? Przede wszystkim będą to: żelazo, chrom, selen, potas, krzem, mangan, lit, siarka oraz wapń. Oczywiście ich stężenie może być różne, w zależności od miejsca do którego się wybieramy.

Przeczytaj też: http://odciski.com.pl/czy-pieprzyki-nalezy-usuwac/

Jaki jest wpływ basenów termalnych na zdrowie?

Jak już wiadomo, regularne korzystanie z term ma wpływ na nasze zdrowie. Wody termalne są pomocne w leczeniu konkretnych schorzeń, można na nie uczęszczać również profilaktycznie, dzięki temu nasz organizm będzie pracował ze zdwojoną siłą.

Dzięki minerałom woda termalna świetnie wpływa na układ nerwowy, pracę serca, bezsenność, zaburzenia hormonalne, dodatkowo również przyśpiesza przemianę materii, łagodzi stres oraz wyrównuje tętno.

Z basenów termalnych mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Wody termalne świetnie regenerują nasz organizm oraz zbawiennie wpływają na wygląd i kondycję naszej skóry. Dzięki regularnym wizytom w tym miejscu, nasz skóra staje się gładka, jędrna, stany zapalne zostaną zmniejszone, a wypryski szybko znikną.

Jak wybrać dobry basen termalny?

Stojąc przed wyborem basenów termalnych w Polsce, na początku warto zwrócić uwagę na rodzaj wód, który jest dostępny oraz ich skład chemiczny. Każda odmiana ma inne właściwości. Baseny solankowe są przeznaczone dla osób, które mają problemy z układem krążenia. Z kolei baseny siarczkowo-fluorowe dedykowane są osobom, które mają dolegliwości związane z układem nerwowym.

Źródło: https://www.plusmedic.pl/

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy

Doskonale nam znany olej rzepakowy uzyskiwany jest z poszczególnych form rzepaku. Ze względu na własne niezliczone wartości oraz działanie prozdrowotne odnalazł on duże wykorzystanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce lub kuchni. Od wieków wykorzystywano go jako artykułu jadalnego oraz nośnika energii. Co interesujące, wykorzystuje się go również jako wszechstronne paliwo odnawialne. Odnajdziemy go nie jedynie w naturalnym paliwie, lecz również w szminkach, świeczkach lub także w tuszu do rzęs. Uzyskiwany jest w efekcie jednoetapowego mechanizmu miażdżenia nasion rzepaku.

Olej rzepakowy oraz jego wartości

Olej rzepakowy ma ważne dla organizmu elementy, w tymże nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy (kwas omega-6) oraz linolenowy (kwas omega-3). Oba kwasy korzystnie oddziałują na pracę mięśnia sercowego, funkcjonowanie pełnego układu krwionośnego, działanie nerek lub na stan cery. Organizm ludzki nie tworzy tego typu kwasów, natomiast są one potrzebne do właściwego działania. Zwykła dieta winna być bogata w kwasy omega. Olej rzepakowy ma najlepszy stosunek kwasów omega, tymże samym jest jednym spośród najdoskonalszych elementów normalnej diety.

Olej rzepakowy do pielęgnacji

Dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy z przeznaczeniem można zastosować do pielęgnacji skóry oraz włosów. Sprawdzi się jako składnik domowych masek do twarzy oraz włosów, można go też stosować do demakijażu twarzy. To też doskonała baza do domowego peelingu na podstawie kawy oraz cukru. Olej rzepakowy można zastosować również do kąpieli dla paznokci oraz skóry dłoni.

Na ciepło lub na zimno?

W sklepach mamy do wyboru oleje naturalne tłoczone na zimno oraz na ciepło. Owe drugie w trakcie mechanizmu przemysłowego są ponadto rafinowane, więc oczyszczane. To istotna rozbieżność, ponieważ oleje tłoczone na zimno powinniśmy używać jedynie na zimno (do sałatek, sosów itp.), tymczasem tłoczonych na ciepło można stosować do zapiekania, gotowania, pieczenia, lecz też na zimno, do sałatek. Ową zasadę należy używać do wszystkich olejów, również do oliwy oraz oleju rzepakowego.

Jak sprawnie szybko znaleść placówkę rehabilitacyjną?

0
Jak sprawnie szybko znaleść placówkę rehabilitacyjną

Służba zdrowia jest jednym z elementów naszego państwa, na który każdy narzeka. Również osoby, które zostały skierowane na rehabilitację – czy to ze względu na odbyty wypadek, czy też z uwagi na przypadkową kontuzję – zmagają się z jej systemem. Często muszą sięgać po prywatną opiekę medyczną, gdyż rehabilitacja – pomimo bycia (w wielu, ale nie wszystkich przypadkach) częściowo refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia – należy do takich, na które trzeba czekać na dłużej. Co robić, gdy postanowimy nie czekać i znaleźć placówkę prywatną? A co w przypadku, gdy będziemy chcieli znaleźć firmę świadczącą tego typu usługi w ramach świadczeń NFZ?

Stolik zabiegowy – zaawansowany sprzęt szpitalny

0
Stolik zabiegowy - zaawansowany sprzęt szpitalny

Stoliki zabiegowe stosowane są powszechnie w przychodniach, gabinetach stomatologicznych, szpitalach i wszelkich placówkach medycznych wykonujących w ramach obsługi pacjentów różnego rodzaju zabiegi i iniekcje.

Catering dietetyczny z niskim indeksem glikemicznym

gluten

Problemy z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej czy insulinooporność wymagają przede wszystkim wprowadzenia zmian w sposobie żywienia. Świetnym pomysłem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego z niskim indeksem glikemicznym, dzięki któremu nie tylko dostarczysz ciału niezbędnych składników odżywczych, ale także zadbasz o stabilny poziom glukozy po posiłkach. Sprawdź, co warto wiedzieć o diecie pudełkowej z niskim IG!

Wrastające paznokcie we Wrocławiu – jak się z nimi uporać?

Wrastające paznokcie we Wrocławiu

To nieprzyjemne schorzenie rozwija się stopniowo, aż w końcu całkowicie uniemożliwia chodzenie. Na szczęście, można się z nim uporać. Jak usunąć wrastające paznokcie we Wrocławiu? W zależności od stopnia zaawansowania choroby możliwości jest kilka. Jak pozbyć się problemu na dobre?

Pomoc na wczesnym etapie

Jeśli problem nie jest poważny, wrastające paznokcie we Wrocławiu da się usunąć za pomocą tzw. tamponowania. Polega ono na zakładaniu opatrunków lub włókniny pod brzegi płytki. W ten sposób nacisk wywierany na wał paznokciowy zmniejsza się. Zabieg minimalizuje również powstałe podrażnienia. Zamiast tamponowania podolog może wykorzystać specjalne rurki o podobnym działaniu ochraniającym wał paznokciowy przed nadmiernym uciskiem.

Gdy problem jest poważny

W przypadku bardziej zaawansowanych stadiów schorzenia tamponowanie okaże się bezskutecznym  sposobem, by usunąć wrastające paznokcie we Wrocławiu. Konieczne będzie podjęcie bardziej radykalnych działań. Dzięki nim można się uporać z problemem na dobre.

Specjalistyczne klamry

Jeżeli problem nie jest bardzo poważny, da się go obejść bez interwencji chirurgicznej. Żeby usunąć wrastające paznokcie we Wrocławiu, wystarczy wówczas założyć specjalistyczne klamry, tzw. ortonyksyjne. Klamra zostaje przytwierdzona do płytki paznokcia, dzięki czemu paznokieć zmienia kierunek wzrostu i przestaje wrastać w palec. Zabieg ten należy wykonać w gabinecie podologicznym, gdzie specjalista dobierze odpowiedni rodzaj klamr.

Kostka Arkady

To kolejny sposób na wrastające paznokcie we Wrocławiu. Pozwala on poczuć natychmiastową ulgę. Zabieg polega na wyciągnięciu paznokcia z wałów paznokciowych przy pomocy opatentowanego urządzenia (kostka Arkady) i specjalnej masy akrylowej. Czas trwania kuracji, podobnie jak w przypadku klamr, trwa od 6 do 12 miesięcy w zależności od tego, jak rozwinięte jest schorzenie.

Wycięcie chirurgiczne

W zaawansowanym stadium schorzenia klamry nie uporają się z problemem. Wówczas, żeby usunąć wrastające paznokcie we Wrocławiu, konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Chociaż brzmi to groźnie, tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Zabieg polega na wycięciu brzegu paznokcia wraz z jego łożyskiem. W konsekwencji zahamowany zostaje nieprawidłowy odrost paznokcia, a jego brzeg odzyskuje odpowiedni kształt. Co warte podkreślenia, wycięciu podlega wyłącznie brzeg paznokcia, a nie cały paznokieć, jak się błędnie powszechnie uważa.

Dlaczego chrapanie jest groźne?

chrapanie

Nocne chrapanie to codzienność wielu z nas. Niestety, wciąż świadomość dotycząca tego, jak groźne może być chrapanie, jest niska. Dlaczego należy zainteresować się chrapaniem i jakie skutki może przynieść wieloletnie ignorowanie tego problemu?

Chrapanie to objaw fizjologiczny, który pojawia się, gdy przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest utrudniony. Chrapanie pojawia się tylko w czasie, gdy śpimy. Wszystko dlatego, że wtedy mięśnie gardła wiotczeją i opadają na jego tylną część oraz na nasadę języka, zmniejszając średnicę tunelu, przez które może przedostać się powietrze. Ze względu na to, osoba śpiąca zaczyna nabierać powietrza w sposób gwałtowny, wprawiając tym w drgania język i podniebienie. Efektem jest powstawanie charakterystycznego dźwięku, nazywanego chrapaniem.

Jakie są przyczyny chrapania?

Chrapanie może pojawić się w wyniku alergii, infekcji dróg oddechowych, obecności polipów w jamie nosowej lub przez skrzywioną przegrodę nosową. Inną możliwą przyczyną chrapania może być osłabienie mięśniówki gardła, jak i nieprawidłowa budowa gardła (na przykład, język może być nienaturalnie wydłużony lub podniebienie może być nadmiernie miękkie).

Kto jest narażony na ryzyko występowania chrapania?

Chrapania nie wyleczymy samodzielnie, ale możemy spowodować, że problem stanie się mniejszy. Osoby nadużywające alkoholu, regularnie palące dużą ilość alkoholu są narażone na problemy z chrapaniem bardziej niż ci, którzy unikają używek. Dodatkowo, pojawieniu się chrapania sprzyja otyłość. Innym czynnikiem skorelowanym z chrapaniem jest wiek: im jesteśmy starsi, tym częściej chrapiemy. Osoby o wysokim ciśnieniu, kobiety z zaburzeniami hormonalnymi towarzyszącymi menopauzie również są narażone bardziej niż inni na pojawienie się chrapania.

Dlaczego nieleczone chrapanie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Osoby, które przez wiele lat chrapią w nocy i nie podejmują się leczenia problemu, narażają się na rozwinięcie się tak zwanego obturacyjnego bezdechu sennego. Jest to dolegliwość objawiające się zaniechaniem oddychania podczas snu nawet na kilkadziesiąt sekund. Brak dopływu powietrza do mózgu przez tak długi czas doprowadza do szeregu problemów zdrowotnych, znacząco obniża jakość funkcjonowania w ciągu dnia i przyczynia się do skrócenia czasu życia.

Leczenie chrapania

Dlatego jeśli my lub nasi bliscy głośno chrapiemy w nocy, należy udać się do przychodni, aby uzyskać skierowanie do laryngologa. Lekarz tej specjalizacji zdiagnozuje nas prawidłowo i dopasuje do naszego indywidualnego przypadku sposób leczenia.

Więcej o tym, jak może pomóc nam laryngolog http://cmc-center.pl/laryngologia