czwartek, Kwiecień 26, 2018

Genialna metoda dla młodych rodziców! Ćwicz i usypiaj dziecko jednocześnie!

Niedawno urodził wam się bobas i przeżywacie właśnie uroki usypiania brzdąca? Bolą was już ręce, od ciągłego noszenia i bujania maluszka? Macie obolałe gardło od ciągłego śpiewania kołysanek? Usypianie dziecka zaczyna was powoli męczyć i szukacie innej metody, która sprawi, że na nowo pokochacie to zajęcie? Jeśli tak, to mamy dla was genialny patent.

Zapewni on wam regularne ćwiczenia w ciągu dnia oraz sprawi wam wiele satysfakcji nie męcząc przy tym. Metoda, o której mowa polega na usypianiu dziecka przy pomocy piłki gimnastycznej. Weź swojego maluszka na ręce, wygodnie usiądź na piłce do ćwiczeń (fitness) i powoli zacznij na niej podskakiwać. Dziecko powinno zasnąć w ciągu kilku minut, a ty spalisz zbędne kalorie. Tego typu ćwiczenia dobrze wpływają na mięśnie ud i grzbietu. Poza tym możesz je połączyć z oglądaniem telewizji, filmu na komputerze czy słuchaniem muzyki. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla dziecka jeżeli nie wykonujesz gwałtownych i brawurowych podskoków. Pamiętaj także, że ten sposób usypiania najlepiej stosować z dzieckiem, które skończyło już trzeci miesiąc życia.

Nie zapominaj przy tym aby zawsze stosować się do wszelkich zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku, a usypianie niemowlaka stanie się miłym zajęciem. Piłka gimnastyczna to doskonały zakup, gdyż prócz usypiania dziecka możesz wykonywać na niej wiele praktycznych ćwiczeń w domowym zaciszu. Ponad to piłka do ćwiczeń nie kosztuje zbyt dużo, a posiadanie jej daje dużo satysfakcji! UWAGA! Twój bobas szybko pokocha tę metodę i szybko może się od niej uzależnić!

Co tam burczy w brzuchu? Czyli skąd się bierze i jak zwalczyć ból żołądka?

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn. Od tych bardzo istotnych żołądkowych, po mniej istotne i można rzec – naturalne, jak bóle menstruacyjne. Te drugie są nieuniknione, te pierwsze mogą być bardzo niebezpieczne i często świadczą o zmianach w naszym organizmie. Poznaj przyczyny i rozwiązania.

Ból brzucha to problem często występujący u ludzi w każdym wieku i niezależnie od tego, co robią w życiu. Po prostu ból żołądka może mieć bardzo wiele przyczyn, a sam żołądek jest bardzo kapryśnym organem, więc zanim podejmiemy leczenie, powinniśmy postawić trafną diagnozę. Sprawdźmy, o jakich potencjalnych problemach świadczą konkretne objawy brzuszne.

Skąd się bierze ból żołądka?

Zanim zaczniemy panikować, upewnijmy się, że to na pewno ból brzucha, a nie np. zakwasy po siłowni. Wszelkie ćwiczenia, które uaktywniają partie mięśniowe leżące na brzuchu, tzn. skłony, brzuszki, mostki itd., mogą sprawić, że pojawią się w tej części ciała zakwasy. Poznamy je po tym, że brzuch będzie bolał od razu pod skórą, po naciśnięciu lekko na mięśnie oraz przy powtarzaniu tych samych ruchów, co podczas ćwiczeń. Rada? Jeśli nie wzięliśmy po treningu gorącej kąpieli, to jedyną metodą na to jest rozruszanie zakwasów, czyli powtórka ćwiczeń. Oczywiście, tylko się nie przeforsujmy!

Drugi prozaiczny powód to zwyczajne przejedzenie albo, niestety, czasami i przepicie. Żołądek wprawdzie jest narządem elastycznym i potrafi się rozciągać, ale mocno to go obciąża. Szczególnie, gdy jedliśmy wcześniej rzeczy tłuste, wędzone lub ostre, albo piliśmy dużo alkoholu. Najlepszą metodą na to jest wypicie rumiankowej, łagodzącej herbatki lub wody i mały chwilowy post lub dieta. Dajmy odpocząć naszym organom.

Powyższe objawy zazwyczaj przebiegają bez dodatkowych komplikacji. Ale jeśli dojdzie do nich biegunka, wymioty, gorączka, a czasami też kaszel, katar i „ogólne rozbicie”, a na dodatek objawy te przyjdą nagle, to możemy być niemal pewni, że złapała nas infekcja wirusowa (tzw. grypa żołądkowa). Może ona trwać od 1 do 3 dni, jej przebieg jest niestety nieprzyjemny. Wówczas należy pić bardzo dużo wody, by się nie odwodnić, ale stopniowo, ponieważ picie wody w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do wymiotów. Ból żołądka i całego brzucha może być w przypadku infekcji wirusowej intensywny, mogą mu towarzyszyć skurcze narządów i zawroty głowy. Niestety, infekcję taką musimy przeczekać – organizm sam sobie z nią poradzi, ale na czas rekonwalescencji lepiej zostańmy w łóżku i długo odpoczywajmy, a po niej zadbajmy o lekkostrawną dietę choćby przez kilka dni. Jeśli jednak powyższe objawy utrzymują się powyżej 3-4 dni, a do tego dojdą takie symptomy, jak: odwodnienie (ciemny mocz, rozdrażnienie, osłabienie, sucha skóra), wymioty (cokolwiek zjemy i wypijemy), krew lub śluz w stolcu, a gorączka nie spada, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Wpływ stresu na ból żołądka

Innym czynnikiem powodującym ból brzucha, a często mylonym z problemami o genezie trawienno-pokarmowej, może być przewlekły stres. Często wydaje nam się, że dotyczy on tylko strefy psychicznej, natomiast długotrwały stres lub napięcie udzielają się całemu naszemu ciału. Skutkiem tego mogą być napięte lub skurczone narządy wewnętrzne, ich wysoka drażliwości, brak apetytu lub nadmierny apetyt. Wszystkie te elementy mogą sprawić, że pojawi się dziwny ból brzucha, trudno wytłumaczalny szczególnie wtedy, gdy nadal jemy normalnie. Nie powinniśmy machać na to ręką, ponieważ ból żołądka spowodowany stresem i utrzymujący się długo, może doprowadzić do bardzo poważnych chorób i komplikacji. Jedną z nich jest choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy.

Bóle ze strony wrzodów mogą być albo napadowe, albo długotrwałe i uciskowe, i trudno jest z nimi normalnie funkcjonować. W 4 na 5 przypadkach choroba wrzodowa połączona jest z występowaniem dość powszechnej bakterii pod nazwą Helicobacter pyroli. Można ją zwalczyć specjalną farmakoterapią, poleconą przez gastrologa, ale na tym nie kończy się leczenie wrzodów. Wymagają one wprowadzenia ścisłej diety i dodatkowego leczenia farmakologicznego do czasu ich ustąpienia. Zlekceważone objawy mogą przerodzić się w nowotwór, a to już powoduje naprawdę duże komplikacje zdrowotne.

Niezależnie od przyczyny (poza zakwasami oczywiście), możemy ból żołądka neutralizować domowymi sposobami lub odpowiednimi lekami, które „uspokoją” nasz układ pokarmowy i pomogą mu wrócić do normy. Jakie zioła pomagają na ból żołądka? Rumianek – łagodzi, rozkurcza i regeneruje; nagietek – który działa rozkurczowo i zwiększa wydzielanie soków żołądkowych; siemię lniane – jest tłuste, więc pięknie wyścieła ściany żołądka tworząc naturalną barierę ochronną, aloes – działa profilaktycznie w przypadku nadkwasoty i refluksu żołądka; melisa – świetnie rozkurcza i uspokaja. Jeśli chodzi o dostępne leki w aptece, szczególnie te przeciwbólowe, wiele z nich może podrażniać żołądek i pogłębi nasz problem. Dlatego na żołądkowe problemy specjalnie stworzona została No-Spa, która może pomóc w wielu bólach żołądka, łącznie z tymi wrzodowymi, o czym przeczytamy na stronie http://www.no-spa.pl/bole-zoladka/czym-jest-choroba-wrzodowa. Działa ona przede wszystkim rozkurczowo, a to skurcz najczęściej jest bezpośrednią przyczyną dyskomfortu, a co równie ważne – jest łagodna dla żołądka i dwunastnicy, nie podrażnia i nie powoduje mdłości ani zgagi.

Kaszel u dzieci – kiedy i jak należy reagować?

Odruch kaszlowy to jeden z podstawowych mechanizmów fizjologicznych organizmu. Pozwala na skuteczne oczyszczanie dróg oddechowych. Jest określany jako „zdrowy”, gdy ma na celu usunięcie ciała obcego, które dostało się do układu oddechowego. Nierzadko jednak może stanowić objaw rozwijającej się choroby. Nie oznacza to, że każdorazowo należy zgłaszać się do lekarza i szukać preparatów medycznych, gdy tylko zacznie się pojawiać kaszel.

Taka sytuacja spotykana jest często u rodziców, którzy zaczynają się martwić, gdy zauważają kaszel u dzieci. Wciąż mowa o odruchu potrzebnym i spełniającym ważne funkcje, o ile nie przeradza się on w długotrwały i uciążliwy. Jak rozpoznawać kaszel u dzieci, kiedy wybrać się do lekarza, w jaki sposób uporać się z uciążliwą dolegliwością?

Kaszel u dzieci – kiedy zaczyna być niepokojący?

Praktycznie każde dziecko rokrocznie zmaga się z zakażeniami górnych dróg oddechowych. W ciągu roku statystycznie taka sytuacja może mieć miejsce nawet do 8 razy! Związane jest to z układem odpornościowym, który nie funkcjonuje w taki sam sposób, jak u dorosłych. System immunologiczny zaczyna dojrzewać dopiero po 5. roku życia dziecka. Gdy w grę wchodzą czynniki zwiększające podatność na zachorowania, między innymi uczęszczanie do przedszkola, częstotliwość zachorowań może wzrastać, a kaszel u dzieci pojawia się praktycznie przy każdym schorzeniu.

Najbardziej niepokojące dla rodziców będę te sytuacje, w których kaszel u dziecka jako jeden z objawów, zaczyna przeradzać się w dręczący, długotrwały, a stany chorobowe kończą się zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli bądź zapaleniem ucha. Rodzicom zaleca się zatem w pierwszej kolejności obserwację, jak przebiega kaszel, czy się nie nasila i jakie inne objawy mu towarzyszą. Wielokrotnie po kilku dniach i zastosowaniu leków dostępnych bez recepty – poleconych przez lekarza bądź farmaceutę, kaszel ustępuje, a choroba zaczyna mijać. Ważnym jest jedynie, by dopasować preparat do aktualnych potrzeb, ponieważ kaszel u dzieci, tak samo, jak u dorosłych, może być suchy, mokry lub trudny do jednoznacznego określenia. Warto sprawdzić, w jaki sposób działają tego typu specyfiki, zaglądając chociażby na stronę http://mucosolvanmini.pl/.

Rodzaje kaszlu u dzieci

Kaszel dzielimy ze względu na jego czas trwania, charakter oraz wpływ na organizm pacjenta. Uwzględniając pierwszy czynnik, czyli czas trwania, możemy wyróżniać kaszel:

 • ostry wynikający głównie z zakażeń bakteryjnych oraz wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych. Kaszel tego rodzaju pojawia się już w pierwszych 48 godzinach rozwijającego się zakażenia, ale może ustąpić po kilku-kilkunastu dniach;
 • przewlekły trwa 3-8 tygodni. Powodowany między innymi przez zapalenia zatok przynosowych i jamy nosowej, przewlekłe zapalenie oskrzeli, astmę oskrzelową czy też refluks żołądkowo-przełykowy.

Ze względu na charakter wyróżniamy kaszel:

 • wilgotny z odkrztuszaniem plwociny,
 • suchy bez wydzieliny, mający postać bezskutecznego odruchu,
 • szczekający charakterystyczny dla zapalenia krtani,
 • z bolesnością w obrębie klatki piersiowej lub krtani,
 • bezdźwięczny w stanach ciężkich, gdy niemożliwe jest powstanie normalnego, silnego odruchu kaszlu,
 • słabe i częste pokaszliwanie bez wydzieliny,
 • pochrząkiwanie ułatwiające usuwanie śluzu nagromadzonego w gardle i krtani.

Ze względu na wpływ na organizm pacjenta, można mówić o kaszlu:

 • korzystnym, który prowadzi do usunięcia wydzieliny, ale bez ryzyka zakażenia,
 • zbędnym, gdy nie przynosi żadnych korzyści, ale również nie wiąże się z wystąpieniem powikłań,
 • szkodliwy, który występuje u osób chorych.

Przyczyny kaszlu u dzieci

Kaszel u dzieci, który określa się jako ostry, najczęściej ma swoje podłoże w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych – głównie wirusowych, astmie, odmie, zapaleniu płuc i powikłań schorzenia, przewlekłych chorobach płuc oraz uwzględniając objaw wstępny, czyli wrodzone wady układu oddechowego, jak i w wyniku pojawienia się ciała obcego w drogach oddechowych.

Kaszel u dzieci mający charakter przewlekły, może być związany z astmą, rozstrzeniem oskrzeli, mukowiscydozą, wadami wrodzonymi, zespołem nieruchomych rzęsek, dysplazją oskrzelową-płucną, bakteryjnym zapaleniem oskrzeli. Ponadto przewlekły kaszel u dzieci może być kaszlem nawykowym, psychogennym lub nieswoistym kaszlem poinfekcyjnym.

Diagnostyka i leczenie

Każdą sytuację i każde dziecko należy traktować indywidualnie. Do obowiązków rodziców należy obserwacja i udanie się na wizytę lekarską, jeśli kaszel powoduje trudności w oddychaniu, utrzymuje się przez dłuży czas i towarzyszy mu wysoka gorączka. Dodatkowymi objawami sugerującymi konieczność natychmiastowej interwencji lekarskiej, są trudności w mówieniu i dolegliwości bólowe. W pierwszej chwili pomocą mogą być preparaty apteczne, jednak dostosowane do wieku dziecka oraz rodzaju jego kaszlu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

ŹRÓDŁA:

 • http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja7_nr2_2007.pdf
 • http://docplayer.pl/48058424-Rekomendacje-postepowania-diagnostyczno-terapeutycznego-w-kaszlu-u-dzieci-dla-lekarzy-poz.html
 • http://solbaby.pl/wp-content/uploads/2013/12/kaszel_Standardy_Medyczne_5_2013.pdf
 • http://gptworog.pl/public_content/images/choroby_%20infekcyjne_dzieci.pdf

W trosce o piękne rzęsy – suplementy i odżywki

Rzęsy potrzebują wsparcia niezależnie od tego, czy są naturalnie krótkie, długie, cienkie, czy grube. Wraz z wiekiem spada ich zdolność do regeneracji i szybkiego wzrostu, dlatego dobry kosmetyk i suplementacja są niezbędne, żeby zapobiec ich osłabianiu.

Laktator ręczny czy elektryczny? – wybór modeli

0

Karmienie dziecka piersią buduje z nim więź, tak twierdzą jego zwolennicy. Niemniej jednak nie wszystkie kobiety są w stanie karmić swoje dziecko piersią. Wrażliwa skóra i rany na piersiach często bardzo utrudniają tą czynność. Ponieważ najważniejsza jest bliskość z dzieckiem, nie powinno być terroru karmienia i to matka powinna wybrać, czy chce karmić swoje dziecko piersią czy sprawia jej to zbyt duży ból. Bywa również tak, że kobieta ma nadmiar pokarmu i musi go odciągnąć przy pomocy laktatora, aby dziecko przy karmieniu się nie udławiło. Dla takich kobiet oraz dla tych, które zmuszone są wrócić do pracy po kilku miesiącach wymyślono urządzenie zwane laktatorem.

Dzięki niemu odciąga się nadmiar pokarmu, który można przechowywać w lodówce, by podgrzać je dziecku przed podaniem do odpowiedniej temperatury, czyli w granicach 36-37 stopni. Laktatory posiadają funkcję ssania, która imituje ssanie piersi przez dziecko. Niektóre z nich posiadają kilka trybów, pozwalających na ustawienie jego intensywności. Wykonane są z bezpiecznych materiałów i nie powodują powstawania owrzodzeń czy ran.

Do wyboru są laktatory elektryczne i ręczne. Jaki więc najlepiej wybrać? Wśród laktatorów ręcznych wyróżnia się gruszkowe, tłokowe oraz modele z pompką. Praca laktatora gruszkowego oparta jest na zaciskaniu i zasysaniu brodawki z której wypływa mleko. Jednak wadą tego modelu jest to, że w trakcie odciągania pokarmu trzeba zaangażować obie ręce, gdyż jedną przytrzymuje się pierś, a drugą naciska i puszcza gruszkę. Innym rodzajem są laktatory tłokowe, które zamiast gruszki posiadają tłok. Naciskając go miarowo, mleko zaczyna wypływać. Z laktatorów ręcznych najbardziej wyróżniające się modele to laktatory z pompką, które można obsługiwać jedną ręką.

Dla kobiet, które preferują bardziej komfortowe rozwiązania, zdecydowanie lepiej sprawdzi się laktator elektryczny, który nie wymaga siły, a jest zdecydowanie bardziej wydajny, gdyż zdecydowanie szybciej napełni się butelkę mlekiem. Na rynku jest wiele modeli, które mają inny sposób zasilania. Jeżeli będzie się z niego korzystać tylko w domu, można wybrać model zasilany z sieci elektrycznej, natomiast wybierając laktator na baterię, można go używać wszędzie, np. w samochodzie. Może być zasilany również ładowarką samochodową. Jego jednym minusem jest stosunkowo głośna praca.

Na stronie empik.com znajdziemy najwyższej jakości laktatory, które posiadają wiele certyfikatów bezpieczeństwa i jakości. Dużą popularnością cieszy się marka dr Care i laktator Fidi 2.0, który imituje ssanie niemowlaka. To w pełni inteligentny, elektryczny model. Posiada aż 4 tryby ssania. Dodatkowo wbudowana latarka umożliwia korzystanie z niego nawet po zmroku. Ponadto posiada antybakteryjną nakładkę, która jest zdejmowana. Doskonałą jakość produktu potwierdza 24-miesięczna gwarancja producenta. W zestawie znajdują się także 2 pojemniki na mleko, ładowarka oraz butelka i smoczek. Wszystko można schować w stylowym pokrowcu. Laktator zasilany jest 4 bateriami AA bądź kablem sieciowym.

Dieta nowalijkowa

Nowalijki, czyli pierwsze wiosenne warzywa, zioła i owoce są idealnymi składnikami niskokalorycznej diety, dzięki której powitamy ciepłe pory roku zgrabną sylwetką. Co więcej, to te produkty dostarczą naszemu organizmowi moc witamin i minerałów, których brakuje nam po zimie. Warto więc zmienić swój codzienny jadłospis i urozmaicić menu właśnie nowalijkami.

Ile trwa dieta nowalijkowa?

Dokładnie 8 dni. Tyle potrzebujesz, by dzięki diecie Twój organizm nabrał wigoru i cieszył się pełną energią i zdrowiem.

Jeśli znajdziesz dietetyka, który pomoże Ci wdrożyć taką dietę – na przykład wpisując w wyszukiwarkę hasło typu „dietetyk warszawa”, dowiesz się również, że jadłospis z dużą ilością nowalijek możesz stosować o wiele dłużej. Wystarczy, że zrobisz kilka dni przerwy i znowu rozpoczniesz 8 dniową dietę. Jest ona zdrowa i zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych. Nie ma więc przeszkód, by zajadać się wiosennymi darami natury cały czas.

Dla kogo dieta nowalijkowa jest idealna?

Tak naprawę dla każdego i mogą stosować ją wszyscy, nawet dzieci oraz kobiety w ciąży. Jedynym przeciwwskazaniem jest jedzenie produktów, które nas uczulają, ale nie dotyczy to przecież jedynie diety nowalijkowej.

Lekka i zdrowa dieta tego rodzaju zalecana jest w szczególności osobom otyłym i tym z nadwagą, które szybko chcą pozbyć się zbędnych kilogramów i nagromadzonego zimą tłuszczyku. To też świetna propozycja dla osób, które po srogiej zimie są ospałe, przemęczone i brak im sił witalnych na codzienną aktywność. To doskonała dieta wzmacniająca.

Produkty, które powinny znaleźć się w lodówce

Jeśli interesuje nas gubienie wagi zgodnie z dietą nowalijkową, to w naszej lodowce nie może zabraknąć produktów, dzięki którym pobudzone zostanie odchudzanie. Warszawa i inne większe miasta w Polsce na szczęście posiada szeroką ofertę, jeśli chodzi o ekologiczne bazary i targowiska, na których znajdziemy wartościowe nowalijki. Szczególną uwagę zwrócić należy na młodą marchew, buraczki, rzodkiew, koperek, szczypior czy ogórki. Świetnie sprawdzą się również kiełki, bo to w nich jest najwięcej dobroczynnych składników.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Dieta nowalijkowa zakłada spożywanie 5 posiłków dziennie. Lepiej zajadać się mniejszymi porcjami, ale częściej. Ważne jest również picie wody. Osoba dorosła powinna wypijać minimum 2 litry płynów dziennie. Wystrzegać się trzeba alkoholu, napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy.

Efekty

Osoby, które traktują dietę nowalijkową jako tę odchudzającą, mogą cieszyć się spadkiem średnio 1-2 kilogramów w ciągu każdych 8 dni jej stosowania.

Suplementacja witaminami i minerałami – kiedy ją stosować?

Praktycznie każda apteka internetowa i stacjonarna ma w swojej ofercie dziesiątki, jeśli nie setki różnorodnych preparatów witaminowych i mineralnych. Co ciekawe, tego typu preparaty możemy kupić również w zwykłych sklepach spożywczych, w sklepach z kosmetykami, na stacjach benzynowych, a nawet w drogeriach. Ze względu na brak specyficznych wymagań względem przechowywania tego typu preparatów, a także z uwagi na sposób ich działania (nie ma większych przeciwwskazań do ich stosowania), są one powszechnie dostępne i być może właśnie dlatego tak chętnie po nie sięgamy.

W praktyce profilaktyczne stosowanie preparatów witaminowych i mineralnych nie ma jednak większego sensu, zwłaszcza jeśli dbamy o naszą codzienną dietę. Gdy staramy się, by była ona zróżnicowana, bogata w produkty stanowiące naturalne źródło łatwo przyswajalnych przez organizm witamin, pierwiastków i soli mineralnych. Jednak w pewnych sytuacjach  naszego życia stosowanie dodatkowej suplementacji witaminowej lub mineralnej, wydaje się jak najbardziej wskazane. Jakie to sytuacje?

Kiedy zdecydować się na profilaktykę?

 • Przy osłabieniu organizmu – w sytuacji osłabienia organizmu spowodowanego jakiegoś rodzaju infekcją lub chorobą ogólnoustrojową, sięgnięcie po witaminy z apteki internetowej nie jest wcale tak złym pomysłem. Po pierwsze, przy ich pomocy możemy znacząco podnieść podaż danej substancji w naszej codziennej diecie. Po drugie, w czasie choroby zwykle nie mamy apetytu, przez co jemy mniejsze ilości świeżych owoców i warzyw (najlepsze źródło minerałów i witamin). W takiej sytuacji przełknięcie niewielkiej pastylki z witaminą jest znacznie łatwiejsze.
 • Przy wzmożonym wysiłku fizycznym – wielu sportowców sięga po dodatkowe suplementy diety nie z uwagi na modę, ale ze względu na większe zapotrzebowanie organizmu, na witaminy i minerały. Te wypłukują i zużywają się podczas wzmożonej aktywności fizycznej, i należy je systematycznie uzupełniać. Praktycznie każda apteka internetowa i wiele aptek stacjonarnych ma w swojej ofercie specjalną kategorię suplementów diety dla sportowców. Są to najczęściej preparaty wielowitaminowe i mineralne, które mają stanowić uzupełnienie codziennej diety osoby szczególnie aktywnie, uprawiającej sport lub wykonującej ciężką pracę fizyczną.
 • Przy mało zróżnicowanej diecie – stosowanie suplementacji witaminowej jest wskazane również wtedy, gdy nie mamy możliwości korzystania ze świeżych, nisko-przetworzonych produktów spożywczych, zwłaszcza gdy nie mamy dostępu do owoców i warzyw. Apteka internetowa będzie dobrym miejscem, by kupić tanie witaminy i minerały, i w ten sposób uzupełnić swoją codzienną dietę o substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Sportowa odzież funkcyjna: co to jest i jak działa?

Kiedyś sport uprawiali tylko nieliczni. Od kiedy bycie aktywnym stało się modne, coraz więcej osób interesuje się odzieżą funkcjonalną oraz nowinkami ze świata sportu. Ci, którzy ćwiczą intensywnie już jakiś czas wiedzą, jak ważne jest odpowiednio dobrane ubranie. Dlatego dziś przyjrzymy się funkcyjnej odzieży sportowej, która znacznie podniesie jakość i komfort Twojego treningu.

Badanie flory jelitowej, a skuteczna terapia mikrobiologiczna

Istnieje wiele przyczyn, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie flory jelitowej. Zazwyczaj pacjenci nie zdają sobie sprawy, że ma ona duży wpływ na ich stan zdrowia i ogólne samopoczucie. Badanie flory jelitowej jest niezbędne, gdyż w przypadku nieprawidłowości pomaga włączyć skuteczną terapię mikrobiologiczną.

Do głównych przyczyn zaburzeń flory jelitowej należą: przewlekły stres, brak ruchu, nieodpowiednia dieta (m.in. przetworzone pokarmy, konserwanty, nadużywanie alkoholu i leków), antybiotykoterapia oraz ciąża. W takich przypadkach wskazane jest badanie flory jelitowej.

Zaburzenia flory jelitowej – objawy

Flora bakteryjna wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Toksyny zalegające w jelitach wpływają nie tylko na procesy trawienne, lecz także układ oddechowy, stawy, odporność, a nawet koncentrację. Do objawów zaburzeń flory bakteryjnej należą: zaparcia lub biegunki, wzdęcia i bóle brzucha, wymioty, nudności, brak apetytu, utrata wagi oraz zgaga.

Do czego może doprowadzić zaburzenie flory jelitowej?

Zaburzenie flory jelitowej może doprowadzić przede wszystkim do niedoboru substancji odżywczych. Wielu pacjentów zgłasza problem np. z wypadającymi włosami, trądzikiem lub łuszczycą. Natomiast niewielka grupa zdaje sobie sprawę, że może być to wynik zaburzonej flory jelitowej. Zmniejszona zostaje bowiem zdolność wchłaniania substancji odżywczych. Czasami u pacjentów z zaburzeniami flory wykrywa się również choroby autoimmunologiczne (zespół jelita drażliwego, chorobę Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów etc.). Inni zaś skarżą się na problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem.

Badanie flory jelitowej

W problemach z florą jelitową mogą pomóc jedynie specjalistyczne badanie flory jelitowej. Ważne jest również zaproponowanie pacjentowi odpowiedniej i skutecznej terapii mikrobiologicznej. Jednak przede wszystkim każde badanie flory jelitowej pozwala określić ilość bakterii – tych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, jak i tych patogennych.

KyberStatus – diagnostyka bakterii w jelicie. Można zacząć od tego badania, gdyż zalicza się je do jednego z podstawowych. Określa ono m.in. mikroflorę odpowiedzialną za procesy gnilne, mikroflorę, która stymuluje układ odpornościowy lub bakterie, które potencjalnie mogą wywołać  choroby. Materiałem badawczym jest kał.

KyberKompakt – badanie flory jelitowej, a dokładniej mikroflory jelit i grzybów w przewodzie pokarmowym. Badanie pozwala określić ilość i jakość grzybów oraz bakterii, które znajdują się w jelicie. Wskazuje również, czy w przewodzie pokarmowym doszło do dyspiozy i jaki jest stopień zaburzeń. Dzięki badaniu można wdrożyć odpowiednie leczenie, czyli zlikwidować nadmiar grzybów i szkodliwych bakterii, a przy tym  zadbać o wzrost bakterii, które pozytywnie działają na florę bakteryjną.  Materiałem badawczym jest kał.

KyberKompaktPro + pasożyty jelitowe. – pakiet badań mikroflory jelit i badań na pasożyty. Przyczyn zarażenia pasożytami może być wiele: spożycie, niedogotowanego mięsa, brudnych owoców, nieodpowiednia higiena osobista, kontakt ze zwierzętami domowymi, które nie są regularnie odrobaczane. Pacjenci skarżą się na dolegliwości, które trudno im powiązać z występowaniem pasożytów w jelitach. Często odczuwają np. bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, tracą na wadze bez wyraźnej przyczyny. Badanie KyberKompaktPro + pozwala natomiast wykryć najczęściej występujące ludzkie pasożyty, np. pełzaka czerwonki, węgorka jelitowego, glistą i owsika ludzki ludzkiego i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Co zawierają tabletki na grypę? Skład i działanie leków przeciwgrypowych

Grypa to choroba wirusowa, dlatego jej leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. W ciężkich przypadkach lekarz może zastosować leki przeciwwirusowe, jednak zazwyczaj poprzestaje się na lekach dostępnych bez recepty. Wybór tych ostatnich jest ogromny, toteż pacjent – zmożony gorączką i bólem głowy – może mieć spore trudności z zakupem najlepszej dla siebie tabletki na grypę. Wówczas najlepiej kierować się opinią farmaceuty, który wie, jakich leków nie można ze sobą łączyć i może wskazać najskuteczniejsze preparaty. Mimo to każdy powinien mieć podstawową wiedzę o przyjmowanych przez siebie lekach, aby leczenie nie okazało się gorsze od choroby.

Podstawowe substancje czynne w lekach na grypę

Współczesność nie uznaje półśrodków, co widać także po farmakoterapii. Zamiast jednej tabletki na grypę, kupujemy od razu całe naręcze przeróżnych środków. Bierzemy leki na gorączkę i od bólu głowy, dwa syropy na kaszel suchy i mokry, krople na katar, tabletki do ssania na ból gardła i roztwory do inhalacji. Dla pewności sięgniemy też po złożone leki na grypę zawierające 3-4 substancje czynne, które poradzą sobie z większością objawów.

Takie działanie nie ma sensu, gdyż w ten sposób możemy jedynie zaszkodzić swojemu organizmowi. Większość leków bazuje bowiem na kilku podstawowych składnikach – dublując je, możemy łatwo doprowadzić do groźnego w skutkach przedawkowania. Popularne tabletki na grypę zawierają z reguły od dwóch do czterech niżej wymienionych substancji:

 • paracetamol – zmniejsza ból i gorączkę
 • ibuprofen – łagodzi ból, gorączkę i stan zapalny
 • kwas acetylosalicylowy – środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny
 • pseudoefedryna i fenylefryna – leczą katar poprzez udrożnienie zatok i obkurczenie naczyń krwionośnych w śluzówce nosa
 • dekstrometorfan – hamuje napady kaszlu suchego
 • feniramina – lek antyhistaminowy, łagodzi zarówno katar sienny, jak i występujący przy przeziębieniu
 • gwajafenezyna – ułatwia wykrztuszanie, dlatego jest składnikiem syropów i tabletek przeciwkaszlowych
 • kofeina – poprawia samopoczucie, wzmacnia działanie paracetamolu

O czym pamiętać sięgając po tabletki na grypę?

Przede wszystkim czytajmy ulotki, gdyż łatwo możemy popełnić błąd przedawkowania lub stosowania leków o przeciwstawnym działaniu. Jeśli dolega nam kaszel mokry i sięgamy po syrop na odkrztuszanie, nie możemy jednocześnie przyjmować leków złożonych, które zawierają substancję na kaszel suchy (dekstrometorfan). Należy szczególnie uważać przy podawaniu leków dzieciom, gdyż np. kwas acetylosalicylowy można stosować dopiero od 16. roku życia. Z kolei osoby z nadciśnieniem powinny zachować ostrożność przy stosowaniu tabletek na grypę z kofeiną. Zwróćmy też uwagę, by nie przyjmować jednocześnie (lub w krótkich odstępach czasu) leków zawierających identyczne substancje czynne. Warto pamiętać, że ibuprofen i kwas acetylosalicylowy pochodzą z tej samej grupy leków, dlatego przyjmowanie ich razem znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia szkodliwych skutków ubocznych.