niedziela, Maj 26, 2019

Rak skóry — co trzeba wiedzieć o jednej z najbardziej niebezpiecznych chorób na świecie?

Rak skóry — co trzeba wiedzieć o jednej z najbardziej niebezpiecznych chorób na świecie?

Pięknie opalona skóra to cel większości urlopowiczów w sezonie letnim. Niestety ten trend może mieć dla nas zabójcze skutki. Brak odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV, czyli na przykład opalanie się bez stosowania filtrów jest jednym z najczęstszych przyczyn zachorowań na raka skóry. Poznaj najważniejsze fakty o nowotworach skórnych i zacznij się badać oraz reagować.

Najczęściej występujące rodzaje nowotworów skóry

Najwięcej w kontekście raka skóry można usłyszeć o czerniaku, który jest niezwykle niebezpieczny. W tym przypadku szczególnie narażone są osoby w średnim wieku, jednak także młodsi oraz starsi mogą zachorować. Charakteryzuje się on przede wszystkim plamami różnokolorowymi, często mającymi nieregularne kształty. Niestety czerniak może wiązać się z ryzykiem wystąpienia przerzutów, dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie leczenia.

Innym rodzajem raka skóry są rogowacenia słoneczne, wyróżniające się głównie szarożółtymi nawarstwieniami, które występować mogą zarówno na szyi, jak i twarzy, rękach lub głowie.

Kolejnym rodzajem jest rak kolczystokomórkowy zagrażający głównie wargom lub ręką. W tym przypadku pojawia się konieczność wycięcia go.

Zdiagnozowanie jednego z tych rodzajów nowotworów wiąże się z koniecznością podjęcia prawidłowego i przede wszystkim skutecznego leczenia. Zatem dobrym rozwiązaniem będzie zaufanie Specjalistycznemu Centrum Chirurgii, którego oferta dostępna jest na stronie internetowej https://chirurgia-onkologia.com.pl/leczenie-nowotworow-skory/.

Czerniak nie zagraża tylko skórze

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czerniak nie musi atakować tylko skórę. Dość często można spotkać osoby, u których czerniak zaatakował gałkę oczną. Najczęściej jest to związane z brakiem ochrony dla oczu w trakcie największych upałów. Jak się okazuje tak samo, jak filtry zapewniają pewną ochronę dla skóry, tak też dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne stają się skuteczną ochroną dla oczu. Z roku na rok coraz częściej zwraca się uwagę na ten aspekt także w Polsce.

Uwaga! Te zmiany skórne koniecznie musisz obserwować!

Wielu lekarzy podkreśla, że każda osoba wracająca z letniego wypoczynku powinna poddać się rutynowej kontroli wszystkich znamion. Najlepiej, aby odbyło się to pod okiem dermatologa, który ma specjalistyczne narzędzia oraz wiedzę. W trakcie takiego badania będzie można zyskać przede wszystkim spokojną głowę lub konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków.

Ważne jest też to, aby zwracać uwagę na każde zmiany skórne, zachodzące i to nie tylko latem. W przypadku wystąpienia któryś z poniższych zmian warto udać się do specjalisty, aby określił, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko.

Powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe zmiany skórne:

  • guzki — mogą one być różnej wielkości, często są woskowate oraz świecące,
  • plamy o chropowatej strukturze,
  • wrzody,
  • kropki o kolorze czerwonym, często bywające nadwrażliwe na podrażnienia,
  • krwawiące strupy.

Dlaczego warto zainwestować w odkurzacz piorący Rainbow?

0
Dlaczego warto zainwestować w odkurzacz piorący Rainbow?

Każda osoba zajmująca się domem i utrzymaniem w nim porządku, wie jak wielką wagę należy przykładać do wyboru sprzętów sprzątających. Na utrzymanie czystości w domu składa się nie tylko powierzchowne sprzątanie kurzu, a także często dosyć kłopotliwe sezonowe porządki.

W przypadku takiego generalnego sprzątania nieocenione w pomocy mogą okazać się najnowsze technologie użyte w urządzeniach, które mają nam pomóc w sprzątaniu. Jednym z takich sprzętów, które każda Pani domu powinna mieć w swoim asortymencie jest oczywiście odkurzacz piorący dobrej, renomowanej marki. A dlaczego? Odpowiemy na to pytanie z ogromną przyjemnością.

Odkurzacz a wodę Rainbow

O ile sprzątanie bieżącego kurzu i pyłków w naszym domu nie stanowi dużego problemu, doskonale wiemy, że raz na jakiś czas będziemy musiały zmierzyć się z miejscami, gdzie zwykły odkurzacz już sobie nie radzi.

Weźmy pod uwagę zwykłe odkurzanie dywanu – mimo systematycznego czyszczenia go z powierzchownych zabrudzeń, co jakiś czas jesteśmy skazane na jego pranie. Najgorszym koszmarem znanym nam wszystkim jest znana od pokoleń szczotka do dywanów i godziny spędzone na szorowaniu, nie zapominając o kolejnych potrzebnych na jego schnięcie. W dzisiejszych czasach ten koszmar możemy pożegnać.

Zastosowanie takich urządzeń jak odkurzacz piorący umili nam cały ten proces. Jak to możliwe? Otóż odkurzacz piorący działa bardzo podobnie jak wspomniana wyżej szczotka, o tyle że cały nasz wysiłek fizyczny przejmuje urządzenie elektroniczne. Do specjalnej przegrody wlewamy roztwór z wody i płynu do prania, a potem już właściwie odkurzamy jak za każdym razem.

Odkurzacz Rainbow

Odkurzacz piorący dozuje wodę z płynem, szczotka sprzątająca pierze dywan, z powrotem zasycając brudną wodę, dzięki czemu nie czekamy długich godzin aż dywan wyschnie. Poza praniem dywanów w ten sam sposób odświeżymy wszelkie fotele, krzesła, czy kanapy.

Właściwie wszelkie powierzchnie tapicerowane przy pomocy odkurzacza piorącego dostaną nowego życia. Co więcej na pewno zdarzyło Ci się mierzyć z rozlaną wodą na pół kuchni, lub innymi plamami. W takim przypadku do tej pory zostawała nierówna walka z mopem, od teraz dzięki funkcji ściągania wody w odkurzaczu sprzątnięcie wody w takiej sytuacji zajmie dosłownie chwilę i będzie wymagało jedynie naciśnięcia przycisku włączającego odkurzacz.

Odkurzacz wodny Rainbow

Taki odkurzacz doskonale sprawdzi się również do prania tapicerki samochodowej, czy miejsc w których bawią się dzieci. Pranie wymienionych elementów nie zabierze dużo czasu, a przede wszystkim oszczędzi niepotrzebnego wysiłku. Odkurzacz jest lekki, ze specjalnie wyprofilowaną rączką, został przygotowany do użytku tak, aby każda Pani domu mogła cieszyć się z szybkiego i efektywnego sprzątania, nawet w przypadku generalnych porządków.

Można byłoby pomyśleć, że tak innowacyjny sprzęt wyniesie nas majątek. Nic bardziej mylnego, zwykłe odkurzacze sięgają czasami niebagatelnych sum, a ten – z funkcją prania kosztuje niemal tyle, co odkurzacze obiecujące cuda jedynie na reklamach a w rzeczywistości nieodbiegające niczym od innych.

Odkurzacze Rainbow

Przede wszystkim zwróćmy uwagę jak dużo kosztuje wynajęcie firmy sprzątającej z własnym sprzętem piorącym. Nieuniknione jest zatrudnienie jej przynajmniej kilka razy, aby odświeżyć tapicerowane meble, krzesła, czy dywany.

Biorąc pod uwagę, że taki sprzęt możemy mieć na własność i stosować go w wybranym przez siebie momencie oszczędzamy bardzo duże kwoty. Decydując się na pranie wyżej wspomnianych elementów dawnymi metodami również wydamy majątek na chemię do prania, i co ważniejsze zrujnujemy nasze zdrowie. Odkurzacze piorące są tak przygotowany, aby dozować płyn w odpowiedniej ilości, dzięki czemu meble są porządnie wyprane, a oszczędność płynów może wynieść nawet połowę.

Rainbow odkurzacze serwis

Decydując się na zakup odkurzacza piorącego watro zwrócić uwagę na jakość materiałów z jakich jest on wykonany. Często zdarza się, że tańsze zamienniki są wykonane ze słabej jakości plastikowych elementów, co sprawia, że już przy pierwszych użyciach te elementy się łamią, lub odpadają.

Pamiętaj o tym, że sprzęt ten ma posłużyć Ci latami dlatego warto wybrać go od zaufanego sprzedawcy, tak aby ten dokonywał serwisu odkurzacza i zapewniał gwarancję. Pamiętając o tych zasadach przy zakupie odkurzacza piorącego możesz być przekonana, że sprzątanie nie będzie spędzało Ci snu z powiek i stanie się o wiele lżejsze i przyjemniejsze, abyś mogła poświęcić zaoszczędzony czas i pieniądze na własne przyjemności.

Więcej tutaj: https://www.rainbowodkurzacze.pl/

Wybór mleka kokosowego przez internet

Wybór mleka kokosowego przez internet

Wiele osób jest coraz bardziej świadomych tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Wszyscy poświęcamy dużo czasu na to, aby wybierać najlepsze produkty, które świetnie wpłyną na nasze zdrowie. Jest to oczywiście jak najbardziej rozsądne i ważne, żeby właśnie w ten sposób postępować. Możemy porównywać produkty w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, jednak trzeba przyznać, że w sieci możemy znaleźć mnóstwo produktów, których nie znajdziemy w swoim mieście, zwłaszcza jeśli jest ono niewielkie i w sklepach jest wielki asortyment. Niektórzy mają uczulenie na laktozę i zastanawiają się jakie mleko kokosowe warto kupić. Oczywiście wiele zależy od tego, czy je lubią. Niektórzy lubią eksperymentować i stawiają na produkty mniej popularne, ponieważ gotowanie sprawia im wielką przyjemność, porównują również ceny i wybierają te artykuły spożywcze, które są w najlepszych cenach.

Niektórzy mają swój ulubiony sklep, w którym robią zakupy. Sklep internetowy ze mlekiem kokosowym to dobra propozycja dla osób, które interesują się żywieniem i chcą kupować produkty dobrej jakości. Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, aby były one nie tylko dobrej jakości, ale również w korzystnej cenie, aby nie przepłacać. Warto rozważyć zakup mleka kokosowego przez internet w sklepie bdsklep.pl

W ten sposób oszczędzamy sporo czasu za swoje zakupy, najczęściej płacimy przelewem lub wolimy bezpieczniejszą formę, czyli płatność przy odbiorze, jednak przelewy stały się bardzo popularną formą robienia zakupów i niewiele osób obawia się, że towar do nich nie dojdzie. W sieci każdy przedsiębiorstwa liczy się z tym, jak ważna jest dobra opinia i nie ośmiela się ryzykować niewysłania paczki, ponieważ ryzykuje kiepską opinią i traci potencjalnych klientów, dlatego kupowanie w sieci stało się świetną formę robienia zakupów, ponieważ nie jest tak męczące i uciążliwe, jak w sklepie stacjonarnym, warto jest znaleźć swojego ulubionego dostawcę, który zawsze ma produkty świetnej jakości oraz w bardzo korzystnej cenie.

Kosmetyki do gabinetu – wybierz najlepsze!

0
Kosmetyki do gabinetu – wybierz najlepsze!

Z całą pewnością niejedna klientka salonu kosmetycznego zastanawia się jak to jest, że wykorzystywane w nim kosmetyki mają zdecydowanie lepsze działanie od tych stosowanych w domu. Poniżej postaramy się wyjaśnić skąd biorą się tego rodzaju różnice. Sprawdzimy również gdzie warto kupować kosmetyki do gabinetu.

Kosmetyki do gabinetu – co je odróżnia od pozostałych?

Kosmetyki do gabinetu wyróżniają się przede wszystkim składami. Mowa tutaj o zdecydowanie mniejszej ilości wykorzystanych do ich produkcji substancji. Eliminuje się tutaj przede wszystkim tzw wypełniacze, które niekoniecznie pozytywnie wpływają na efekty pielęgnacji. Bardziej skoncentrowane składy mają znacznie większe możliwości, a co za tym idzie ich stosowanie przynosi pożądane rezultaty. Kosmetyki do gabinetu właśnie przez swoje składy stają się znacznie wydajniejsze niż te ogólnie-dostępne w drogeriach np. stacjonarnych. Bardzo dobrym przykładem będą tutaj ampułki do zabiegów, które swoją zawartość maja tak obliczoną by starczyły na przeprowadzenie jednego zabiegu. Dzięki temu żadna część produktu się nie marnuje, a także nie ma obaw, że preparatu zabraknie. Wpływa to oczywiście pozytywnie na finanse salonu.

Kosmetyki do gabinetu – jak i gdzie kupić?

Kosmetyki do gabinetu najlepiej jest kupować od doświadczonych, posiadających specjalistyczną wiedzę z tego zakresu handlowców profesjonalnych firm. Takie osoby potrafią już po pierwszym spotkaniu z właścicielem salonu ocenić jakie produkty sprawdzą się u niego najlepiej i jakie ich ilości będą potrzebne. Jeśli jednak kosmetyczki dysponują swoja wiedza w tym temacie to mogą spokojnie same składać zamówienia np. za pośrednictwem sklepów internetowych takich jak ten http://phyris.mensabeauty.pl/. W tym przypadku warto korzystać z takich stron gdzie każdy kosmetyk został właściwie opisany. Mowa tu nie tylko o jego cenie, ale także właściwościach i dokładnie przedstawionym składzie produktu. Dzięki takim informacją , a także wzmiankom na temat jego dawkowania można w łatwy sposób ustalić jak dużo potrzeba danego kosmetyku zamówić. Korzystanie z internetu przy zamawianiu ma jeszcze jedną bardzo istotna zaletę. Mianowicie zyskuje się możliwość stałego porównywania cen i składów z kosmetykami innych marek. Dzięki temu zamawiający ma znacznie większe rozeznanie w temacie, które pozytywnie wpłynie na jakość jego usług. Odbije się to również na finansach, ponieważ przy składaniu większych zamówień w takich specjalistycznych firmach, można liczyć na rabaty, a także cyklicznie pojawiające się promocje, czego nie można oczekiwać od zwykłych drogerii.

Kto może wziąć udział w badaniach klinicznych i jak się do nich zgłosić?

Kto może wziąć udział w badaniach klinicznych i jak się do nich zgłosić?

Co roku w badaniach klinicznych uczestniczy ok. 1 mln zdrowych i chorych pacjentów. Celem jest sprawdzenie, czy lek jest bezpieczny i skuteczny. Dowiedz się, czy również Ty możesz wziąć udział w badaniu klinicznym i jak się do niego zgłosić.

Aparat lingwalny – jak działa i komu jest dedykowany?

0
Aparat lingwalny - jak działa i komu jest dedykowany?

Współczesne aparaty ortodontyczne cechują się nie tylko funkcjonalnością, ale i estetyką. Noszenie aparatu na zębach dla wielu osób jest kwestią wstydliwą, dlatego mnóstwo starań dokłada się, aby były praktycznie niewidoczne. Dzięki temu pacjenci nie czują się skrępowani, a jednocześnie mają pewność, że następuje prawidłowa korekcja ich wady zgryzu. Dlaczego warto wybierać aparaty lingwalne i kiedy się na nie zdecydować?

Aparaty lingwalne – co je charakteryzuje?

Aparat na zęby tego typu w przeciwieństwie do aparatów tradycyjnych montowany jest od strony języka. Dzieje się tak za sprawą specjalnego kleju ortodontycznego. Sprawia to, że jest niewidoczny dla innych osób. Ponadto, dopasowuje się go indywidualnie, dzięki czemu cechuje się bardzo dużą wygodą. Przy jego zastosowaniu można wyleczyć niemal każdą wadę zgryzu, a przy tym ułatwia czyszczenie zębów. Z danych medycznych wynika, że na aparaty lingwalne decyduje się coraz więcej osób. Głównym powodem jest chęć estetycznego wyglądu, bez widocznych drucików na zębach podczas mówienia lub uśmiechu.

Kto może nosić aparat ligwalny?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do założenia aparatu lingwalnego. Co więcej, lekarze polecają go pacjentom w różnym wieku. W ich przypadku znaczenie ma strona praktyczna. Najmłodsi mają bowiem często trudności z prawidłowym czyszczeniem zębów, na które został nałożony tradycyjny aparat. Jego wersja lingwalna jest pod tym względem znacznie bardziej komfortowa. Jeśli więc zdecydujesz się na założenie aparatu lingwalnego, pamiętaj o wyborze doświadczonego ortodonty. Jednym z nich jest pracująca w szczecińskiej klinice orto-magic.eu dr n.med. Magdalena Durak-Zając. Szczecińska ortodontka ukończyła elitarne studia podyplomowe na włoskim Uniwersytecie Fryderyka II w Neapolu. W tym czasie pobierała nauki od doktora Roberto Stradi – międzynarodowej sławy specjalisty w dziedzinie ortodoncji lingwalnej.

Jak wyglądają aparaty językowe?

Aparat ligwalny to rodzaj stałego aparatu ortodontycznego. Przykleja się go do zębów od strony języka specjalnym klejem, który jest do tego przeznaczony. Zamki aparatu dopasowuje się do kształtu korony zęba, co sprawia, że nie uwierają w śluzówkę języka. Z początku może powodować pewien dyskomfort, ponieważ pacjent nie jest przyzwyczajony do jego noszenia, jednak powinien on minąć już po kilku dniach. Warto wiedzieć, że produkuje się je na zamówienie, dlatego też czas oczekiwania na gotowy aparat może potrwać nawet do 5 tygodni. Wszystkie elementy muszą przecież zostać precyzyjnie wykonane i dopasowane. Leczenie ortodontyczne tego typu jest bardziej kosztowne lecz przekłada się na szybsze efekty. Ponadto, aparat ligwalny wykorzystywany jest zarówno do leczenia niewielkich nieprawidłowości zębowych, jak również do skomplikowanych wad kości szczęki oraz zgryzu. Jego najważniejszą zaletę stanowi zatem uniwersalność.

Cena aparatów lingwalnych

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Wiele zależy od osobistych preferencji. Z pewnością aparat językowy wygląda znacznie bardziej estetycznie i pozwala czuć się pewnie w każdej sytuacji, a przy tym jest o wiele wygodniejszy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że leczenie przy jego użyciu będzie krótsze. Niestety, wadę stanowi cena, przez którą nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Ceny wahają się od 5.000 zł do nawet 15000 zł.

Aparaty lingwalne – System Incognito

Jednym z najpopularniejszych aparatów lingwalnych jest stosowany przez polskich stomatologów aparat stworzony przez prof. Dirka Wiechmanna z Bad Essen. Co ciekawe, dr n.med Magdalena Durak-Zając z szczecińskiej kliniki Orto Magic, jako jedna z pierwszych ortodontów uczestniczyła w kursie leczenia aparatami językowymi Incognito autorstwa prof. Dirka Wiechmanna. Urządzenia dzielą się na trzy kategorie:

  • Incognito – zamki są indywidualnie projektowane przy użyciu technik obrazowania trójwymiarowego 3D a następnie odlewane ze stopu złota i irydu o wysokiej twardości.
  • Incognito Lite – uproszczona wersja aparatu Incognito, przeznaczona do leczenia niewielkich wad zgryzu. Zamki przyklejane są tylko do 6 lub 8 zębów szczęki górnej i/lub dolnej.
  • aparat WIN – indywidualnie projektowane zamki wykonywane są ze stali, natomiast elementy bezpośrednio wpływające na korekcję wady zgryzu (łuki) z chromu i kobaltu.

Sucha skóra – jak sobie radzić z tym problemem?

0
Sucha skóra – jak sobie radzić z tym problemem?

Skórę suchą łatwo pomylić ze skórą odwodnioną, jednak są to dwie odmienne sprawy, z którymi nie można poradzić sobie w ten sam sposób. Pierwszym krokiem jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu, a następnie dobranie odpowiednich kosmetyków.

Stałe aparaty ortodontyczne

Stałe aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne stałe służą do leczenia poważnych wad zgryzu. Precyzyjnie działają przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu leczenie jest skuteczne oraz bezpieczne, a co najważniejsze, nie wymaga udziału pacjenta. Są zbudowane z zamków, pierścieni lub rurek oraz mocowane do szkliwa za pomocą odpowiednich klejów bądź łuków, które łączą zamki klapkami lub ligaturami. Każdy łuk ortodontyczny ma „pamięć kształtu”, co oznacza, że w czasie leczenia powraca do swojego oryginalnego kształtu. Powoduje to stały nacisk na zęby, przez co przesuwają się one do odpowiedniej pozycji. We współczesnej ortodoncji stosowane są różne rodzaje aparatów stałych.

Aparaty stałe klasyczne

Są to tradycyjne aparaty ortodontyczne metalowe, które mają zamki o zabarwieniu złotym lub srebrnym. Wykonuje się je z materiałów o wysokiej trwałości i jakości. Aparaty, które zakładane są m.in. w centrum ortodontycznym ortolingwa2.pl, mają zaokrąglone kontury zamka, co znacznie zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień. Modele klasyczne cechują się najskuteczniejszą mechaniką działania. Na życzenie pacjenta ligatury mogą być kolorowe.

Aparaty stałe estetyczne

Aparaty ortodontyczne estetyczne to wysoka jakość leczenia oraz minimalna widoczność. Wśród tych aparatów niemal całkowitą przezierność zapewniają aparaty szafirowe, nazywane również kryształowymi. Są przezroczyste jak szkło i działają równie skutecznie, jak aparaty metalowe. Do modeli estetycznych zalicza się także aparaty mające zamki o zabarwieniu mlecznym, czyli porcelanowe lub ceramiczne. Mają one mniejszą wytrzymałość zamków i precyzję działania niż modele metalowe i szafirowe.

Aparaty samoligaturujące

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są stałe aparaty samoligaturujące, które mogą być zarówno metalowe, jak i estetyczne. Nie mają one ligatur skonstruowanych w sposób klasyczny, ale specjalne klapki, które mocują łuki w zamkach. Wywierają mniejszy nacisk na zęby, ale zapewniają wysoką skuteczność leczenia. Są bardzo łagodne dla otaczających zęby tkanek i zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu higieny niż aparaty klasyczne.

Co może oznaczać ból brzucha?

Co może oznaczać ból brzucha?

Jednym z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów jest ból brzucha. Chyba każdy z nas odczuwał go przynajmniej parę razy w życiu. W zależności od lokalizacji i stopnia nasilenia, ból brzucha może być zarówno objawem poważnego schorzenia jak i drobnej dolegliwości żołądkowej. W większości przypadków sygnalizuje schorzenia narządów jamy brzusznej, choć zdarza się, że promieniuje i tak naprawdę jest spowodowany zmianami w obrębie płuc, nerek czy serca. Warto wiedzieć, kiedy ból brzucha powinien nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Ostry czy przewlekły ból brzucha

Silny, gwałtowny ból brzucha zazwyczaj jest objawem ostrzegawczym i uniemożliwiającym nam codzienne funkcjonowanie. Zdarza się, że towarzyszą mu objawy dodatkowe, takie jak nienaturalnie wzdęty brzuch, wymioty lub biegunki, a także wysoka gorączka. W większości przypadków wymaga on pilnego rozpoznania i włączenia leczenia, niejednokrotnie wiążącego się z interwencją chirurgiczną. Ostry ból brzucha jest bowiem najczęściej objawem takich schorzeń jak zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność przewodu pokarmowego, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, perforacje żołądka lub jelit, pęknięcie torbieli jajnika czy ciąży pozamacicznej.

Z kolei przewlekły ból brzucha może mieć charakter nawrotowy lub stały i trwać nawet przez wiele lat, co czyni go wyjątkowo dokuczliwym. Ten rodzaj bólu brzucha może być spowodowany chorobami nie tylko narządów jamy brzusznej, ale również schorzeniami kręgosłupa, narządów klatki piersiowej, a nawet zaburzeniami endokrynologicznymi czy metabolicznymi. Często spowodowany jest kamicą pęcherzyka żółciowego, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, przewlekłym zapaleniem trzustki, nowotworami jamy brzusznej, schorzeniami układu moczowo-płciowego, zaburzeniem motoryki przewodu pokarmowego czy takimi chorobami czynnościowymi jak zespół jelita drażliwego oraz dyspepsja czynnościowa.

Diagnostyka bólu brzucha

W przypadku dolegliwości jaką jest ból brzucha kluczem do postawienia trafnej diagnozy jest dokładnie zebrany wywiad. Pozwala on nie tylko odpowiednio zawęzić zakres poszukiwań, ale w wielu przypadkach wręcz postawić wstępnie diagnozę. Przy tym niezwykle pomocna jest informacja nie tylko o stopniu nasilenia i czasie trwania, ale również o dokładnej lokalizacji bólu brzucha, gdyż w dużej mierze zależy ona od samej przyczyny powstania dolegliwości. Podstawę diagnostyki stanowi badanie fizykalne, a jego uzupełnieniem są badania laboratoryjne oraz obrazowe, takie jak nieinwazyjne USG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Pozwalają one ocenić zwłaszcza stan nerek, śledziony, trzustki czy wątroby. Bardziej precyzyjną alternatywę stanowią badania endoskopowe, jak np. gastroskopia czy kolonoskopia, pozwalające od wewnątrz szukać przyczyny bólu.

Ból brzucha a jego lokalizacja

Ból brzucha w nadbrzuszu najczęściej jest objawem schorzeń żołądka, trzustki, przewodów żółciowych lub wątroby. Często pojawia się w przypadku wrzodów lub kolki żółciowej. Jeżeli towarzyszą mu gorączka, wymioty lub biegunki, może być symptomem zatrucia pokarmowego lub tzw. grypy żołądkowej. W przypadku tego typu schorzeń skuteczne jest samo leczenie objawowe, obejmujące doraźne środki przeciwbólowe jak m.in rozkurczowy lek na ból brzucha czy preparaty uzupełniające gospodarkę elektrolitową. Istotny jest fakt, że ból brzucha w nadbrzuszu może być również objawem zawału lub zatoru tętnicy płucnej, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Ból brzucha w okolicy pępkowej jest wywoływany przede wszystkim przez choroby jelita cienkiego i grubego oraz schorzenia trzustki. Jeżeli ma charakter ostry, może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia przydatków lub pęcherza moczowego, odmiedniczkowego zapalenia nerek lub ostrego niedokrwienia jelit. Jeżeli ból brzucha w okolicy pępka ma raczej charakter przewlekły lub pojawia się epizodycznie, może świadczyć o nerwobólach lub u kobiet być spowodowany owulacją, na co doskonale pomagają rozkurczowe leki na ból brzucha.

Ból brzucha z prawej strony często mylnie kojarzony jest z bólem wątroby, która ze względu na brak unerwienia, sama w sobie nie może boleć. W większości przypadków ten rodzaj bólu brzucha spowodowany jest kamicą żółciową lub zapaleniem pęcherzyka żółciowego. W tej sytuacji często niezbędna jest pomoc operacyjna, polegająca na przywróceniu drożności przewodom żółciowym. Przewlekły ból z prawej strony może być także symptomem innych chorób, takich jak zapalenie przydatków lub otrzewnej, tętniak aorty czy nowotwór trzustki.

W przypadku bólu brzucha z lewej strony kluczowy jest jego stopień nasilenia. Ostry ból brzucha z towarzyszącymi wymiotami najczęściej wskazuje na zapalenie trzustki. Z kolei przewlekły, z krwawymi biegunkami, może być objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Ponadto może on być spowodowany zakażeniem Helicobacter pylori, powiększeniem śledziony, przepukliną pachwinową, zapaleniem błony śluzowej żołądka lub zapaleniem przydatków.

U kobiet często odczuwane są bóle podbrzusza, jako skutek uboczny menstruacji lub owulacji. Mogą one być jednak spowodowane poważnymi schorzeniami związanymi z układem płciowym, takimi jak torbiele, rak macicy, nowotwór jajnika czy infekcje pochwy. Ból brzucha silnie promieniujący do pleców może być z kolei spowodowany infekcją układu moczowego, której zazwyczaj towarzyszy.

Jak widać ból brzucha może mieć wiele przyczyn, dlatego jeżeli jest na tyle silny, że utrudnia nam codzienne funkcjonowanie lub trwa nieustannie przez dłuższy czas, jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza. Kompleksowa diagnostyka, obejmująca wywiad, badanie fizykalne i badania dodatkowe pomoże ustalić przyczyny bólu brzucha i rozpocząć dopasowane do potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania dolegliwości leczenie, mające na celu usunięcie choroby wraz z towarzyszącym jej bólem brzucha.

Źródła:

l https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/objawy/68344,bol-brzucha

l http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-faebace0-812f-43bb-8ffb-3bd5ada17ae1/c/bole-brzucha.pdf

l https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/bol-brzucha-10-postaci-bolu-brzucha-aa-a41g-PGaz-rbzV.html

Jak dobrze dobrać spodnie narciarskie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Jak dobrze dobrać spodnie narciarskie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

W przeciwieństwie do sportów, które można uprawiać przez cały rok, jazda na nartach stanowi swego rodzaju rarytas dostępny tylko przez kilka miesięcy i zwykle wiąże się z dojazdem do odległego kurortu narciarskiego. W przypadku narciarstwa źle dobrany sprzęt i słabej jakości ubrania odczuwamy jeszcze dotkliwiej, niż w przypadku większości dyscyplin, bo wiemy, że okazja do zimowego szaleństwa prędko się nie powtórzy. Ubranie na stok powinno zapewniać komfort termiczny, chronić przed śniegiem i wilgocią. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając spodnie narciarskie.