Grypa to choroba wirusowa, dlatego jej leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. W ciężkich przypadkach lekarz może zastosować leki przeciwwirusowe, jednak zazwyczaj poprzestaje się na lekach dostępnych bez recepty. Wybór tych ostatnich jest ogromny, toteż pacjent – zmożony gorączką i bólem głowy – może mieć spore trudności z zakupem najlepszej dla siebie tabletki na grypę. Wówczas najlepiej kierować się opinią farmaceuty, który wie, jakich leków nie można ze sobą łączyć i może wskazać najskuteczniejsze preparaty. Mimo to każdy powinien mieć podstawową wiedzę o przyjmowanych przez siebie lekach, aby leczenie nie okazało się gorsze od choroby.

Podstawowe substancje czynne w lekach na grypę

Współczesność nie uznaje półśrodków, co widać także po farmakoterapii. Zamiast jednej tabletki na grypę, kupujemy od razu całe naręcze przeróżnych środków. Bierzemy leki na gorączkę i od bólu głowy, dwa syropy na kaszel suchy i mokry, krople na katar, tabletki do ssania na ból gardła i roztwory do inhalacji. Dla pewności sięgniemy też po złożone leki na grypę zawierające 3-4 substancje czynne, które poradzą sobie z większością objawów.

Takie działanie nie ma sensu, gdyż w ten sposób możemy jedynie zaszkodzić swojemu organizmowi. Większość leków bazuje bowiem na kilku podstawowych składnikach – dublując je, możemy łatwo doprowadzić do groźnego w skutkach przedawkowania. Popularne tabletki na grypę zawierają z reguły od dwóch do czterech niżej wymienionych substancji:

  • paracetamol – zmniejsza ból i gorączkę
  • ibuprofen – łagodzi ból, gorączkę i stan zapalny
  • kwas acetylosalicylowy – środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny
  • pseudoefedryna i fenylefryna – leczą katar poprzez udrożnienie zatok i obkurczenie naczyń krwionośnych w śluzówce nosa
  • dekstrometorfan – hamuje napady kaszlu suchego
  • feniramina – lek antyhistaminowy, łagodzi zarówno katar sienny, jak i występujący przy przeziębieniu
  • gwajafenezyna – ułatwia wykrztuszanie, dlatego jest składnikiem syropów i tabletek przeciwkaszlowych
  • kofeina – poprawia samopoczucie, wzmacnia działanie paracetamolu

O czym pamiętać sięgając po tabletki na grypę?

Przede wszystkim czytajmy ulotki, gdyż łatwo możemy popełnić błąd przedawkowania lub stosowania leków o przeciwstawnym działaniu. Jeśli dolega nam kaszel mokry i sięgamy po syrop na odkrztuszanie, nie możemy jednocześnie przyjmować leków złożonych, które zawierają substancję na kaszel suchy (dekstrometorfan). Należy szczególnie uważać przy podawaniu leków dzieciom, gdyż np. kwas acetylosalicylowy można stosować dopiero od 16. roku życia. Z kolei osoby z nadciśnieniem powinny zachować ostrożność przy stosowaniu tabletek na grypę z kofeiną. Zwróćmy też uwagę, by nie przyjmować jednocześnie (lub w krótkich odstępach czasu) leków zawierających identyczne substancje czynne. Warto pamiętać, że ibuprofen i kwas acetylosalicylowy pochodzą z tej samej grupy leków, dlatego przyjmowanie ich razem znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia szkodliwych skutków ubocznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ