Jeśli ktoś ma polineuropatię, to bardzo ważne jest, by najpierw zająć się wyrównaniem cukru we krwi. Przy tym powikłaniu cukrzycowym trzeba zadbać m.in. o prawidłową masę ciała, jak również o właściwy wskaźnik hemoglobiny glikowanej HbA1c. Dzięki temu można cofnąć niektóre objawy neuropatii, a także zmniejszyć ból.

Polineuropatia cukrzycowa to rodzaj neuropatii. Uszkodzeniu ulegają nerwy czuciowe (odpowiedzialne za przewodzenie bodźców, które pozwalają odczuwać m.in. ból, zimno, gorąco, dotyk) oraz nerwy ruchowe (te z kolei są odpowiedzialne za reagowanie na wyżej wymienione bodźce, czyli np. skurcze nóg i rąk).

Polineuropatia cukrzycowa – przyczyny

Chociaż na zaburzenia przewodnictwa nerwowego, takie jak polineuropatia cukrzycowa, pomagają suplementy diety (np.Thionerv) oraz inne metody leczenia, a ośrodki kliniczne prowadzą liczne badania naukowe nad tym schorzeniem, to w dalszym ciągu dokładnie nie wiadomo, jak ono się rozwija. Polineuropatia może mieć wiele przyczyn, do których zalicza się:

  •      palenie papierosów,
  •      obciążenie genetyczne,
  •      niewyrównaną cukrzycę, której wysoki poziom utrzymuje się przez wiele lat,
  •      zaawansowany wiek,
  •      nieprawidłowe stężenie tłuszczów we krwi,
  •      alkohol, który może uszkadzać nerwy.

Objawy polineuropatii

Objawy wskazujące na polineuropatię cukrzycową najczęściej dotyczą nóg oraz rąk i wiążą się z mrowieniem lub utratą czucia, bólem o różnym nasileniu, osłabieniem mięśni kończyn (np. uszkodzeniu ulegają nerwy, które zaopatrują ich początkowy i końcowy fragment). Ponadto do niepokojących objawów wskazujących na powikłanie cukrzycowe zalicza się: problemy z wchodzeniem lub schodzeniem ze schodów, trudności ze wstawaniem z pozycji leżącej lub siedzącej, częste upadki i chód kaczy, a w zaawansowanym stadium także palce młoteczkowate.

Na czym polega leczenie polineuropatii cukrzycowej?

Do dzisiaj nie ma leków, które pozwalają cofnąć powstałe w wyniku polineuropatii cukrzycowej uszkodzenia, jednak jeżeli zadba się o wyrównanie cukrzycy, uzyskanie właściwego wskaźnika HbA1c (hemoglobina glikowana), a także właściwą masę ciała, to można pozbyć się niektórych objawów. Bardzo ważne jest, aby zapobiegać rozwojowi takiego powikłania, dlatego cały czas trzeba kontrolować cukrzycę. Jeśli głównym objawem jest ból, to poza lekami przeciwbólowymi stosuje się również leki wspomagające oraz zwiększające ich działanie. Gdy doszło do osłabienia mięśni, warto zgłosić się na fizykoterapię. Skutecznym rozwiązaniem są również suplementy diety, które poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu.  

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ