Radość, bo zostaliście Państwo rodzicami, to piękny czas, ale i niestety pojawiają się dodatkowe obowiązki.

Jasne, teoretycznie jesteśmy na to przygotowani, ale praktycznie nie każdy ma wyrozumiałego szefa, babcie i dziadka na miejscu, czas, cierpliwość, jesteśmy tylko ludźmi mamy lepsze i gorsze dni.

Po co ja o tym pisze? To oczywiste.

Pamiętajmy jednak, że mamy mówić o próchnicy butelkowej,  chorobie za której rozwój i dynamikę my kochani rodzice niestety odpowiadamy.

Jest to bakteryjna choroba tkanek twardych zęba (szkliwa i zębiny), która może się pojawiać się już nawet u niemowląt i dotyka obecne w buziaku zęby mleczne.

Najczęstsze przyczyny to:

– zbyt długie, a szczególnie nocne karmienie dziecka butelką pełną słodkości

– sztuczne dosładzanie pokarmów (każdy lubi słodkie rzeczy)

– konsystencja pokarmu i jego przyklejanie do zębów (dzidziuś grzecznie zjadł i idzie spać, a my w nagrodę również możemy odpocząć)

– zbyt rzadkie lub nieumiejętne czyszczenie ząbków

Na efekt nie trzeba z reguły długo czekać, na zębach odkłada się płytka bakteryjna, dochodzi do demineralizacji szkliwa i piękny uśmiech dziecka zaczynają szpecić białe lub czarne plamki zlokalizowane głównie na zębach przednich.

Pamiętajmy również, że robale zębowe nie ograniczą swojego działania tylko do zębów przednich, w perspektywie zaatakują zęby boczne i w konsekwencji pojawią się kolejne ubytki próchnicowe, a płacz dziecka przy spożywaniu pokarmów, niechęć do jedzenia i picia stanie się „normą”.

Co robić?

W tempie mocno przyspieszonym umówić wizytę z lekarzem dentystą, tylko którym?

Na pewno takim, który legitymuje się doświadczeniem w pracy z dziećmi i uwaga ma dobry kontakt z rodzicami.

Leczenie próchnicy butelkowej to ogromna lekcja pokory dla rodziców, muszą sobie uświadomić że zrobili coś źle ( nieświadomie), przemyśleć i zmienić diametralnie swoje postępowanie.

Profilaktyka, leczenie i utrzymanie wyników leczenia to cel nadrzędny zespołu Pacjent-Rodzice-Lekarz dentysta.

Rola lekarza:

– jeżeli plamy są niewielkie i nieliczne o białawym zabarwieniu (demineralizacja szkliwa) powinien wystarczyć zabieg fluoryzacji, zalecenia dotyczące odpowiedniej higieny jamy ustnej dziecka oraz modyfikacja nawyków żywieniowych

– jeżeli plamy są czarne (próchnica doszła do głębszych warstw zęba) bardzo często stosowany jest zabieg impregnowania zębów roztworem azotanu srebra, a jeżeli jest taka możliwość techniczna – klasyczne plombowanie. Impregnacja jest skuteczną metodą leczenia, ale powoduje trwałe ściemnienie zębów, przez co dziecko i jego uzębienie nie wygląda estetycznie a komfort psychiczny małego pacjenta spada.

– jeżeli proces próchnicowy jest mocno zaawansowany i ww. metody będą nieskuteczne, może dojść do konieczności usunięcia zębów i leczenia ortodontycznego w przyszłości.

Rola rodzica:

nie należy zbyt długo karmić dziecka butelką

– nie dosładzać pokarmów

– nie dopuszczać do tego, żeby dziecko zasypiało z butelką, gdyż w takiej sytuacji kontakt zębów z pokarmem znacznie się wydłuża

– stopniowo wprowadzać korzystanie z łyżeczki

– nie oblizywać smoczków, łyżeczek dla dzieci, gdyż narażają one dzieci na infekcje bakteryjne

– trzeba dbać o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka, należy przemywać dziąsła zwilżonym przegotowaną wodą gazikiem, a pojawiające się zęby mleczne należy myć ostrożnie szczoteczką z miękkim włosiem

– przyzwyczaić dziecko do picia niegazowanej wody mineralnej.

Artykuł powstał na bazie komentarza specjalistów z Ortoprotex.pl

[Głosów:4    Średnia:1.8/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ