Rosnącą popularnością wśród osób zainteresowanych dbaniem o zdrowie i profilaktyką cieszy się regularne picie naparu z czystka. Jest to roślina, której przypisuje się bardzo wiele dobrych właściwości. Jak działa czystek, jak go przygotować i czy warto go pić?

Suszone ziele czystka należy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem od pięciu do ośmiu minut. Można ją pić dowolnie często, najlepiej minimum dwa, trzy razy na dobę.

Napar z czystka ma działanie oczyszczające. Już dla samej tej zalety warto udać się do sklepu oferującego artykuły zielarskie. Co to oznacza dla naszego zdrowia? Napar z czystka pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji, które w nim zalegają i powodują różnorakie problemy zdrowotne. Na przykład przy problemach z cerą czystek może pomóc w pozbyciu się niedoskonałości. Oczywiście na początku kuracji należy spodziewać się przelotnego zwiększenia ilości zmian skórnych – jest to efekt usuwania z organizmu złogów zanieczyszczeń. Po pewnym czasie powinien minąć i nastąpi znaczna poprawa. Także organizmy palaczy skorzystają na oczyszczeniu, które oferuje czystek. Kolejną zaletą naparu z czystka jest rozpuszczanie złogów i zatorów, co obniża ryzyko miażdżycy – można go więc potraktować jako element profilaktyki chorób sercowych i naczyniowych. Czystek wykazuje także działanie antyoksydacyjne, jest przeciwutleniaczem. Oznacza to, że wyłapuje wolne rodniki i opóźnia proces starzenia się skóry, pozwalając na dłużej zachować jej dobry wygląd i zdrowie. Regularne stosowanie naparu pomaga również w utrzymaniu właściwego poziomu higieny jamy ustnej. Zapobiega osadzaniu się kamienia, odświeża oddech i pielęgnuje dziąsła.

Oczywiście trzeba pamiętać, że picie naparu z czystka lub innych ziół nie zastępuje konwencjonalnej medycyny. Nie wyleczy poważnych schorzeń ani nie zagwarantuje stuprocentowej odporności na nie. Jednak warto dać szansę naturalnym metodom. Prawidłowo stosowane, na pewno nie zaszkodzą, jednak w oczekiwaniu na pozytywny efekt trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zadziała tylko systematyczne, długotrwałe picie naparu.

Trening siłowy nie musi kojarzyć się jedynie z pokazami kulturystów. Wzmacnianie ciała daje wiele korzyści zdrowotnych, w tym poprawę ogólnej wydolności, sprawności krążenia, układu oddechowego. Warto wybrać ten rodzaj treningu niekoniecznie po to, żeby bić rekordy – raczej w celu zrobienia czegoś tylko dla siebie. Jak zatem zacząć ćwiczyć siłowo tak, żeby początek był udany?

Warto wybrać się do lekarza, żeby sprawdzić, czy nasz organizm podoła takiemu rodzajowi ćwiczeń. Być może okaże się, że trening siłowy nie jest dla nas wskazany i będzie trzeba rozejrzeć się za inną formą aktywności. Jednak w większości przypadków nie ma poważnych podstaw by nie spróbować takich ćwiczeń. Następnym przystankiem będzie sklep oferujący artykuły dla sportowców. Strój powinien być przewiewny i elastyczny, żeby nie krępował ruchów i nie przeszkadzał w wykonywaniu ćwiczeń. Warto kupić także specjalne rękawiczki, które sprawią, że chwyt obciążenia będzie pewniejszy.

Każdy trening zaczyna się rozgrzewką. Tego elementu nie wolno opuścić, ponieważ przygotowuje organizm na dalszy wysiłek i stanowi kwestię bezpieczeństwa. Wykonuje się ją zwykle obchodząc kilka stacji. Na każdej z nich należy powtórzyć określoną ilość razy inne ćwiczenie z obciążeniem. Następnie można jeszcze dogrzać mięśnie, wykonując standardowe ćwiczenia na rozgrzewkę, takie jak krążenia ramion, wymachy nogami czy też podskoki. Następnym etapem jest stopniowe zwiększanie liczby stacji, liczby powtórzeń na stacji albo skracanie czasu przeznaczonego na odpoczynek po każdym przejściu całości obwodu. Można także zwiększyć ciężar. Ćwiczenia na stacjach powinny być tak dobrane, żeby obciążać kolejno różne partie mięśni i żadnej nie przeforsować.

Poza sposobem wykonywania ćwiczeń oraz zakupem odpowiednich artykułów, niezwykle ważny jest zdrowy styl życia. Zbilansowana dieta czy też odpowiednio długi sen to podstawa, bez której żadne ćwiczenia nie będą efektywne i zadowalające. Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o jakość diety i snu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ