Warunki, w których żyjemy sprzyjają pogarszaniu się naszego wzroku – poza problemami spowodowanymi wadami wrodzonymi (np. astygmatyzm) czy naturalnym procesem starzenia się oka (prezbiopia, zwana potocznie starczowzrocznością), niebanalny wpływ na jakość widzenia ma bardzo duża ilość czasu spędzanego przed ekranem komputera czy telewizora oraz brak dostatecznej higieny oka (np. czytanie w niewłaściwych warunkach). Prędzej czy później większość z nas stanie przed koniecznością zainwestowania w okulary lub soczewki kontaktowe. Pierwszym etapem jest wizyta u specjalisty – optyka lub optometrysty.

Jak przebiega badanie?

Pierwszy etap badań, mających na celu ustalenie wady wzroku i dobranie odpowiednich pomocy optycznych, to wywiad, czyli rozmowa, z której opiekujący się nami optyk lub optometrysta dowiaduje się najważniejszych w naszym przypadku informacji. Są to między innymi dane na temat charakteru dolegliwości, czasu ich trwania, zastosowanych wcześniej metod leczenia.

Etap drugi to badanie ostrości wzroku na różnych dystansach – jest to najbardziej znany rodzaj testu optycznego. W pierwszej kolejności pacjent odczytuje z tablicy umieszczonej w odległości 5 metrów od niego różnej wielkości znaki graficzne (litery lub cyfry) – badania przeprowadza się dla każdego oka osobno, drugie oko musi pozostać zasłonięte. Kolejne badania służy zbadaniu ostrości wzroku w bliży – jest ono podobne, jednak tym razem specjalne tablice znajdują się w odległości około 30-40 centymetrów od oka badanego. Jeśli ostrość widzenia jest obniżona, przeprowadzane są kolejne badania za pomocą refraktrometru – ma ono na celu ustalenie przyczyn wady.

Kolejny krok to badanie oka – jego osadzenia, ustawienia, ruchomości gałek ocznych – w celu wykrycia patologii takich jak zez, wytrzeszcz. Następnie specjalista przechodzi do badań elementów oka – rogówki, soczewki, tęczówki, tarczy nerwu wzrokowego oraz plamki i siatkówki oka. W tym celu wykorzystywane jest urządzenie nazywane lampą szczelinową. Wszystkie powyższe etapy zaliczają się do podstawowych badań wzroku – jeśli w ich trakcie zostaną ustalone nie dają odpowiedzi na temat natury wady wzroku, możliwe jest wykonanie kolejnych, np. USG oka lub badania pola wzroku.

Jeśli pacjent decyduje się na korzystanie z soczewek kontaktowych, w ramach badania specjalista dopasowuje pierwszą parę odpowiednią dla wady wzroku. Następnie instruuje pacjenta na temat zakładania i zdejmowania soczewek, a także ich właściwej higieny. Pamiętajmy, by po pierwszym badaniu udać się na badania kontrolne.

Profesjonalne usługi związane z badaniem wzroku, doborem pomocy optycznych oraz terapii widzenia znajdziemy w ofercie zakładu Zakładu Optycznego Joanny Trzcinowicz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ