Echokardiografia serca, to bezpieczne i zupełnie nieinwazyjne badanie mięśnia serca. Stosowane jest dla uzyskania ważnego elementu diagnostyki kardiologicznej. W badaniu wykorzystuje się ultradźwięki, które są zupełnie niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Badanie echokardiograficzne jest całkowicie bezbolesne i zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia. Ponadto, bardzo rzadko zdarza się, aby wywoływało u pacjenta jakikolwiek dyskomfort.

Echo serca, jak się przygotować?

Przygotowanie do badania echa serca, uzależnione jest przede wszystkim od metody, jaka zostanie zastosowana. W przypadku echokardiografii przezklatkowej nie wymaga się od pacjenta wykonywania specjalnych czynności.  Konieczne jest jedynie, aby pacjent wykonał wcześniej badanie EKG i RTG klatki piersiowej i z tymi wynikami zgłosił się wówczas na echokardiografię. Echokardiografia przezklatkowa może być wykonywana także przy pomocy kontrastu, czyli środka cieniującego. Lekarz wstrzykuje wówczas kontrast do żył pacjenta w celu uzyskania dokładniejszego obrazu serca. W przypadku echokardiografii przezprzełykowej wymaga się, aby pacjent zgłosił się na badanie na czczo. Następnie podawane jest znieczulenie miejscowe, a także środki uspokajające, a w przypadku dzieci czasem znieczulenie ogólne. Lekarz wprowadza sondę do przełyku pacjenta i umiejscawia ją w okolicy serca. Dzięki temu istnieje możliwość dokładniejszego zbadania jego struktury. Ten rodzaj badania nie może być wykonywany u osób, które zmagają się z poparzeniem przełyku, jego pęknięciem lub posiadają ograniczenia ruchomości znajdujące się na odcinku szyjno-kręgosłupowym.

Jak wygląda badanie EKG?

Do wykonania badania EKG wykorzystuje się urządzenie zwane elektrokardiografem, które pozwala na zbadanie prądów czynnościowych serca za pomocą specjalnych elektrod. Owe elektrody umieszcza się na ciele pacjenta, a dokładnie na klatce piersiowej i na kończynach, a ich odczyt zostaje zapisany na urządzeniu, które z kolei drukuje wynik, czyli tzw. krzywą EKG.

Badanie holtera-na czym polega?

Badanie holterem polega na rejestracji pracy serca za pomocą specjalnego urządzenia, które swoją budową przypomina walkman. Umieszcza się go w talii pacjenta, a dodatkowo odchodzi od niego 5 elektrod, które lekarz przypina do lewej piersi, wokół serca. Holter, pozwala na uzyskanie bardzo wiarygodnych wyników, które pacjent powinien skrupulatnie zapisywać na kartce. Holter nosimy przy sobie za każdym razem, w dzień i w nocy. Jedynym odstępstwem jest jedynie możliwość kąpieli. Urządzenie nie może być w żaden sposób zamoczone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAnemia – z czego wynika?
Następny artykułCo to jest płytka przedsionkowa?
Redakcja ZdrowieNaTopie.pl

Oszalałam na punkcie zdrowego odżywiania i ćwiczeń, ale wiecie co? Było warto, czuje się o niebo lepiej! A teraz postanowiłam zarazić innych swoją pasją :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ