Nadciśnienie pierwotne występuje u zdecydowanej większości pacjentów (95%) z nadciśnieniem tętniczym. Czym jest spowodowane?  Przyczyny mogą być różne, ale do tej pory nie ustalono konkretnej etiologii tego schorzenia.  Uważa się, że za ten typ nadciśnienia odpowiadają głównie geny, choć lekarz może zasugerować także inne źródło problemu, np. czynniki emocjonalne. Jak rozpoznać nadciśnienie pierwotne i na czym polega leczenie tego schorzenia?

Nadciśnienie wtórne czy pierwotne?

Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie konkretne schorzenie (np. bezdech senny, chorobę miąższu nerek, chorobę nadnerczy), którego jednym z objawów jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, masz do czynienia z nadciśnieniem wtórnym.  Schorzenie może być spowodowane także innymi czynnikami, takimi jak: ciąża, zwężenie tętnic, przyjmowanie leków, zatrucie metalami ciężkimi. Nadciśnienie wtórne traktowane jest jako objaw i następstwo głównego schorzenia.

Nadciśnienie pierwotne od wtórnego odróżnia brak uchwytnej przyczyny. Kolokwialnie mówiąc, lekarz sam do końca nie będzie pewny, z czego tak naprawdę wynikają Twoje problemy z ciśnieniem.  Jeśli w Twojej rodzinie mama lub babcia nie rozstawały się z ciśnieniomierzem, prawdopodobnie udało Ci się „odziedziczyć” skłonność do podwyższonego ciśnienia. Jednak przyczyny mogą być zupełnie inne – od czynników społecznych (otyłość, alkoholizm), przez psychiczne (zaburzenia nerwicowe), aż po czynniki biologiczne (zaburzenia lipidowe, niedobór potasu lub wapnia, nadmiar soli w diecie).

Objawy nadciśnienie pierwotnego

Nadciśnienie pierwotne pozostaje przez długi czas niewykryte. Do rozpoznania problemu dochodzi przypadkowo, gdy np. w związku z otyłością lekarz zaleca pacjentowi regularny pomiar ciśnienia albo gdy w domu ciśnieniomierz jest jednym z najczęściej używanych sprzętów. W przebiegu schorzenia wyróżnia się dwa okresy: chwiejny, gdy wyniki pomiarów ulegają wahaniom oraz utrwalony, w którym wysokie ciśnienie występuje stale. Nadciśnienie pierwotne może niezauważenie rozwijać się latami, a objawy nieswoiste nie sprzyjają szybkiej diagnozie. Symptomy są tak mało charakterystyczne (bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność), że łatwo je zlekceważyć i zrzucić na karb np. stresującej pracy albo złej pogody.

Jak przebiega leczenie nadciśnienia pierwotnego?

Podczas gdy w nadciśnieniu wtórnym najważniejsze jest zlikwidowanie głównego schorzenia (np. choroby nerek), o tyle w przypadku nadciśnienia pierwotnego stosuje się lecenie objawowe, polegające na dobraniu odpowiednich leków hipotensyjnych. W obniżaniu ciśnienia bardo ważną rolę odgrywa postępowanie pacjenta. Oprócz tradycyjnej recepty, lekarz „przepisuje” zdrowy tryb życia, w tym zmniejszenie nadwagi, spożywanie warzyw i owoców (źródło potasu), unikanie soli, zrezygnowanie z alkoholu i papierosów, ograniczenie kawy i herbaty. Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie nadciśnienie pierwotne, zadbaj o codzienną dawkę ruchu – aktywność fizyczna nie tylko zapobiega nadwadze, ale również dotlenia organizm, odpręża i podnosi odporność na stres.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ