Suplementy witaminowo-mineralne znalazły stałe miejsce w menu wielu Polaków. Wierzymy, że łykając tabletkę dbamy o zdrowie i zmniejszamy ryzyko chorób. Nie zastanawiamy się przy tym, czy owe witaminy i minerały rzeczywiście są nam potrzebne. Owszem, to niezbędne składniki odżywcze, które warunkują sprawne działanie organów i układów. Ale podawanie ich w formie tabletki nie zawsze jest konieczne – znacznie lepszą przyswajalność osiągają składniki obecne w żywości. Natomiast jeśli musimy sięgnąć po suplementację, warto wiedzieć, jakie preparaty witaminowo-mineralne będą najlepsze dla naszego organizmu.

Witaminy i minerały – w jakiej formie?

Suplementy multiwitaminowe są dostępne w postaci tabletek i kapsułek do połykania, płynu, tabletek do rozpuszczania, a nawet lizaków i żelków. Witaminy ukryte w słodyczach zarezerwowane są dla dzieci – maluch kojarzy je z ulubionymi produktami, przez co sięga po nie równie chętnie jak po zwykłe lizaki i żelkowe misie.

Z kolei witaminy w płynie z reguły dedykowane są seniorom, gdyż łatwiej je połknąć niż twardą tabletkę. Witaminy i minerały w formie dużej drażetki do rozpuszczania mają zwykle przyjemny smak i przy okazji nawadniają organizm. Mimo to najczęściej wybieramy tabletki i kapsułki, które bez problemu możemy zabrać ze sobą do pracy czy w podróż. Które z tych preparatów są najlepsze?

Niektórzy sądzą, że witaminy w płynie przyswajają się lepiej niż witaminy w tabletkach i kapsułkach – choć eksperci raczej temu zaprzeczają. Żelatynowa otoczka kapsułek rozpuszcza się w kilka sekund, tabletki potrzebują nieco więcej czasu – ale sama efektywność preparatu powinna być taka sama, jak w przypadku płynu. Z pewnością ten ostatni będzie dobrym wyborem dla osób, które nie lubią połykać „kredowych” tabletek ani dużych kapsułek. Z kolei witaminy i minerały w formie musujących tabletek zawierają wiele zbędnych składników i mogą podrażniać błonę śluzową żołądka. Warto zwracać uwagę również na skład witamin dla dzieci – mogą zawierać cukier, barwniki i aromaty, które bynajmniej nie są potrzebne organizmowi.

Dobre suplementy witaminowo-mineralne, czyli jakie?

Niestety, te najlepsze wyróżniają się wysoką ceną. Owszem, w przypadku niektórych producentów jest ona podyktowana głównie agresywną promocją, jednak rzetelne marki poświęcają sporo pieniędzy na badania jakościowe. Dobre witaminy i minerały rozpoznamy także po etykiecie. Zwróćmy uwagę na substancje dodatkowe – konserwanty, słodziki, barwniki i aromaty. Jeśli etykieta przypomina tablicę Mendelejewa, wówczas lepiej zjeść jabłko albo kromkę razowego chleba. Następnie trzeba sprawdzić stężenie witamin i minerałów, a także dzienną dawkę zalecaną przez producenta. Porównajmy kilka preparatów w podobnej grupie cenowej i wybierzmy ten, który pokrywa najwięcej dobowego zapotrzebowania i którego trzeba przyjmować najmniej w ciągu dnia. Nie sugerujmy się ilością tabletek  – może się bowiem okazać, że droższe opakowanie 150 sztuk wystarczy na tyle samo dni, co tańsze zawierające 100 tabletek.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ