Niejednokrotnie sama choroba nie jest dla pacjenta tak dużym problemem, jak ból z nią związany. Tym gorzej, gdy nieprzyjemne odczucie jest długotrwałe. Jak wygląda specjalistyczne leczenie bólu?

Poradnia leczenie bólu

WHO uznaje za ból przewlekły taki, który trwa ponad trzy miesiące. W takich przypadkach często nie działają leki zapisywane przez lekarza rodzinnego, a ból zaczyna być przypadłością, którą trzeba leczyć obok choroby wywołującej go. Pomocna może okazać się wizyta w poradni leczenia bólu.

Aby się do niej zapisać, potrzebujesz skierowania od dowolnego lekarza. Niestety takich poradni nie ma w Polsce zbyt wiele, gdyż są one bardzo kosztowne. Leczenie bólu wymaga wykonywania licznych badań już przy pierwszych wizytach. Mimo komplikacji warto jednak postarać się o skontaktowanie z takimi specjalistami. Ból przewlekły może być bowiem niebezpieczny dla zdrowia. Może być przyczyną zgonu pacjentów z chorobami serca – zdarza się, że długotrwały ból podnosi ciśnienie krwi i prowadzi do zawału.

Innym poważnym problemem związanym z przewlekłym bólem jest depresja. Jeżeli leczenie bólu trwa kilka miesięcy i nie przynosi rezultatów, może prowadzić do rozwoju depresji, a w konsekwencji również do prób samobójczych. Samo WHO uważa, że długotrwały ból przypomina tortury.

Jak leczony jest ból?

Leczenie bólu nie przypomina walki z chorobą nowotworową czy zapaleniem płuc. Nie ma w tym wypadku „konkretnego” schorzenia do pokonania – lekarz nie może skupić się na walce z bakteriami czy wirusami albo nieprawidłowo funkcjonującym narządem. Kwestia ta jest skomplikowana, gdyż ból jest subiektywnych uczuciem. Trudno o jego ścisłą definicję oraz o narzędzia do jego mierzenia. Dlatego leczenie bólu zawsze rozpoczyna się od badań psychometrycznych i wywiadu. Pacjent sam opisuje i ocenia ból. Po kilku takich wizytach lekarze są w stanie bardziej obiektywnie określić stan chorego.

Na podstawie tej wstępnej analizy dobiera się metody leczenia bólu. Lekarz wykonuje też badania dodatkowe, w tym zwłaszcza RTG, tomografię oraz rezonans magnetyczny. Z kolei głównym sposobem na zwalczenie takiego bólu są środki farmakologiczne. Często lekarze są zmuszeni sięgać po silne specyfiki. Nie należy się jednak bać mocnych preparatów. Mówi się, że w Polsce istnieje zjawisko narkofobii – strachu przed podawaniem leków przeciwbólowych. Tymczasem skuteczne leczenie bólu wymaga podawania właśnie takich środków. Nie zastąpią ich alternatywne metody leczenia, takie jak akupunktura czy homeopatia.

Metody alternatywne (a więc niepotwierdzone naukowo w obiektywnych badaniach) mogą się okazać skuteczne wtedy, gdy odczuwanie bólu przez pacjenta ma podłoże psychologiczne. W takich wypadkach sam efekt placebo może dać dobre, choć niestety często krótkotrwałe, rezultaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ