Boli Cię gardło, masz katar i dokucza Ci kaszel? W okresie jesienno-zimowym nawet najtwardsi kierują swoje kroki do lekarza albo od razu do farmaceuty. Jednak często przeziębienie jest na tyle zaawansowane, że leczenie nie zapewnia rychłej poprawy. Dobrze zaopatrzona domowa apteczka to podstawa – możesz sięgnąć po lek od razu, jak tylko zauważysz pierwsze symptomy infekcji. Zanim jednak dasz zarobić koncernom farmaceutycznym, sprawdź, jakie leki na przeziębienie warto mieć w domu.

O czym pamiętać przy wyborze leków na przeziębienie?

Przy wyborze kieruj się nie tylko formą leku, ale również zawartością składników czynnych. Jeśli w domu są dzieci, weź pod uwagę, że niektóre preparaty są zarezerwowane tylko dla dorosłych. Ponadto  zawsze informuj farmaceutę, jeśli masz zamiar przyjmować więcej leków jednocześnie. Mieszanie różnych substancji to kiepski sposób na wyleczenie przeziębienia. Większość preparatów zawiera bowiem te same substancje, więc łatwo może dojść do przedawkowania. Jeśli sięgasz po złożone leki na przeziębienie, nie bierz dodatkowo leków z paracetamolem lub kwasem acetylosalicylowym. Niektóre zaś działają przeciwstawnie – np. tabletki na kaszel suchy i syrop ułatwiający wykrztuszanie. Cierpisz na schorzenia przewlekłe? W takiej sytuacji poinformuj farmaceutę o swojej chorobie i zażywanych lekach. Jeśli dolegają Ci wrzody albo masz wrażliwy układ pokarmowy, wybieraj leki przeciw przeziębieniu zawierające paracetamol.  Preparaty z ibuprofenem, naproksenem oraz kwasem salicylowym są źle tolerowane przez żołądek i mogą spowodować nasilenie dolegliwości. Zaszkodzić Ci mogą także kropel na katar – przy dłuższym stosowaniu (ponad 4 dni) wysuszają śluzówkę nosa i w rezultacie niedrożność utrzymuje się znacznie dłużej niż przy zwykłym katarze. Weź pod lupę również tabletki do ssania na gardło, gdyż zawierają duże ilości cukru i mogą wywoływać biegunki.

Jakie leki na przeziębienie warto mieć pod ręką?

Dorośli zwykle najchętniej sięgają po tabletki – są wygodne w przyjmowaniu i można zabrać je ze sobą do pracy. W leczeniu przeziębienia stosuje się preparaty z kwasem salicylowym lub paracetamolem, które łagodzą ból i zmniejszają gorączkę. Pomocne są także leki przeciwzapalne, zawierające naproksen i ibuprofen. Sporą popularnością cieszą się leki złożone na przeziębienie, które oprócz paracetamolu i kwasu salicylowego, zawierają także substancje o działaniu przeciwkaszlowym, antyhistaminowym i obkurczającym śluzówkę nosa.

W domowej apteczce nie może zabraknąć także syropu, który zwalczy zarówno suchy, jak i mokry kaszel. Na wypadek dokuczliwego bólu gardła przygotuj tabletki do ssania oraz zioła do przygotowania płukanek (tj. rumianek, tymianek, szałwia). Przeziębienie możesz leczyć także za pomocą inhalacji, dlatego zaopatrz się w olejki eteryczne – eukaliptusowy, miętowy lub goździkowy. Oprócz tradycyjnych kropli na katar kup także sól fizjologiczną lub wodę morską, za pomocą których będziesz przepłukiwać nos, jeśli nieżyt nie ustąpi po kilku dniach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ