Mimo ogromnego wyboru słodkich, gazowanych napojów i energy drinków, większość z nas nie wychodzi z supermarketu bez butelki wody mineralnej. Wiemy, że nic tak dobrze nie ugasi pragnienia, jak szklaneczka w pełni naturalnego płynu. Bez obaw podajemy ją dzieciom, chorym i osobom starszym. Wodę mineralną piją kobiety w ciąży i matki karmiące. Ale czy wiemy, która woda jest dla nas najkorzystniejsza? Sprawdźmy zatem, czym powinna wyróżniać się najlepsza woda mineralna.

To jest ważne – stężenie minerałów w wodzie mineralnej

Teoretycznie każda woda pozyskiwana z zasobów podziemnych jest zdrowa. Przez wieki przepływa przez warstwy skalne, „zbierając” po drodze składniki mineralne potrzebne każdemu organizmowi. Źródła zlokalizowane na dużych głębokościach są odizolowane od zanieczyszczeń, dlatego w reklamach często możemy usłyszeć stwierdzenie „krystalicznie czysta”.

To wszystko fakty, ale nie wszyscy wiedzą, że nawet najlepsza woda mineralna może również zaszkodzić. Wody o wysokiej zawartości minerałów wykazują silny wpływ na funkcjonowanie organizmu. W zależności od zawartych składników mogą neutralizować lub zakwasić pH treści żołądkowej, wspomagać leczenie schorzeń układu moczowego i wątroby, łagodzić dolegliwości układu pokarmowego, sprzyjać odchudzaniu, a nawet chronić przed stresem i zaburzeniami psychicznymi. Jednak wody wysokozmineralizowane nie powinny być spożywane bez ograniczeń, gdyż mogą zaszkodzić – zwłaszcza dzieciom i osobom przewlekle chorym. W związku z tym warto pamiętać, że:

wody niskozmineralizowane (do 500 mg/l) – są zalecane do codziennego picia bez ograniczeń, mogą być spożywane przez kobiety w ciąży, matki karmiące, dzieci, chorych, np. Żywiec Zdrój, Kropla Beskidu, Vitalinea

wody średniozmineralizowane (500-1500 mg/l) – można je pić bez ograniczeń, odpowiednie dla małych dzieci i kobiet ciężarnych, np. Nałęczowianka, Arctic, Nestle Aquarel

wody wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l) – mogą zarówno pomóc, jak i zaszkodzić organizmowi, mogą być spożywane w ilości 1-2 szklanki dziennie, jednak regularną kurację najlepiej uzgodnić z lekarzem, np. Muszynianka, Cisowianka, wody lecznicze (Zuber, Jan Słotwinka)

Najlepsza woda mineralna – o czym pamiętać?

Przy wyborze najlepszej wody mineralnej warto przede wszystkim zwracać uwagę na zawartość składników – powinna zawierać powyżej 1000 mg minerałów na litr. Osoby cierpiące na schorzenia nerek, cukrzycę lub nadciśnienie powinny wybierać wody o niskiej zawartości sodu, gdyż pierwiastek ten zwiększa ciśnienie i zatrzymuje wodę w organizmie. Z kolei przy nadkwasocie lub refluksie żołądkowym warto wybierać wody o wysokim stężeniu wodorowęglanów, które zobojętniają kwas żołądkowy.

Po wodę gazowaną warto sięgnąć po wzmożonym wysiłku fizycznym, natomiast powinny jej unikać osoby borykające się z dolegliwościami żołądkowymi. Co ciekawe, woda gazowana szybciej gasi pragnienie i dłużej zachowuje świeżość, dlatego doskonale nadaje się na upały.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ