Problem nietrzymania moczu jest problemem dość powszechnym, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. W zależności od jego zaawansowania oraz stopnia nasilenia objawów bywa bardzo uciążliwy dla pacjentów. O ile w przypadku tzw. kropelkowego nietrzymania moczu, któremu towarzyszy mimowolny wyciek niewielkich porcji moczu, chory jest w stanie normalnie funkcjonować, o tyle zmagając się z niemal całkowitą utratą kontroli nad pęcherzem, niejednokrotnie zostaje zmuszony do zrezygnowania z codziennych aktywności. Nietrzymanie moczu niestety wciąż jest problemem bardzo wstydliwym, co powoduje, że często bywa utrzymywany w tajemnicy także przed lekarzem. Tymczasem tylko właściwa diagnoza i dostosowane do jej wyników metody leczenia są w stanie na dobre poprawić komfort życia pacjenta, łagodząc objawy tej przykrej dolegliwości. Dlatego, zamiast problem bagatelizować, lepiej stawić mu czoła, wybierając do tego celu sprawdzone metody.

Nietrzymanie moczu – po pierwsze diagnoza

Pomimo tego, że już pierwsze objawy wskazujące na problem z pełną kontrolą pęcherza powinny skłaniać do wizyty u lekarza, okazuje się, że nawet znaczny stopień ich nasilenia przez wielu bywa bagatelizowany. W dużej mierze odpowiada za ten stan uczucie wstydu, które zazwyczaj towarzyszy pacjentom zmagającym się z problemem nietrzymania moczu. Tymczasem wyniki badań jasno wskazują na to, że im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na to, że uda się zahamować nasilanie się objawów i przywrócić przynajmniej częściową kontrolę nad pęcherzem.

Co powinno nas zaniepokoić? Okazuje się, że każdorazowe upuszczenie choćby kilku kropel moczu np. podczas kichania lub kasłania jest sygnałem wskazującym na to, że siła mięśni dna miednicy została osłabiona. W miarę jak owo osłabienie będzie się pogłębiać, nasileniu ulegną również objawy nietrzymania moczu. W skrajnych przypadkach u chorego poza jego świadomością może dochodzić do częściowego, a nawet całkowitego opróżnienia pęcherza, niekoniecznie podczas podejmowania wzmożonego wysiłku. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów warto jak najszybciej pokonać swoje obawy i zgłosić się do lekarza, który w oparciu o wywiad środowiskowy oraz wyniki przeprowadzonych badań będzie w stanie określić przyczynę odpowiedzialną za wystąpienie zjawiska oraz stopień jego zaawansowania. Właściwa diagnoza z kolei umożliwi wdrożenie skutecznych metod leczenia dolegliwości.

Wkładki i pampersy dla dorosłych – pokonaj wstyd!

Poza przestrzeganiem zaleceń lekarza warto zadbać o swój komfort na co dzień, wybierając chłonne produkty higieniczne, jakimi są wkładki oraz pampersy dla dorosłych. Wkładki przeznaczone są dla osób, u których podczas mimowolnego wycieku moczu oddawana jest jego niewielka ilość. Świetnie sprawdzają się w przypadku tzw. kropelkowego nietrzymania moczu. Chłonne i bardzo dyskretne zapewniają przyjemne uczucie świeżości w każdej sytuacji. Dzięki ich stosowaniu bez obaw można realizować codzienne aktywności.

Drugi rodzaj produktów – pampersy dla dorosłych – to rozwiązanie dla osób, u których dochodzi do niekontrolowanego wycieku dużych ilości moczu. Podobnie jak wkładki, pampersy dla dorosłych zapewniają dyskretną i skuteczną ochronę przed przeciekaniem. Wykonane z delikatnego w dotyku materiału, chronią skórę przed podrażnieniami. Elastyczne i łatwo dopasowujące się do ciała gwarantują pełną swobodę ruchów.

Bibliografia:

1.            Drabczyk R. Nietrzymanie moczu. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu. Data dostępu: 11.07.2019 r

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ