Powszechnie znany jest fakt, że najlepszym źródłem witamin i minerałów są warzywa, owoce oraz pełnowartościowe produkty pochodzenia zwierzęcego. Niestety, jeśli Twoje codzienne posiłki są koszmarem dietetyka, mogą grozić Ci niedobory ważnych składników odżywczych. Witaminy i substancje mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, warunkują sprawność wszystkich układów i regulują wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Zamiast jednak utrzymać zbilansowaną dietę, Polacy wolą naturalne suplementy. Na czym polega ich fenomen?

Naturalne suplementy zamiast syntetycznych preparatów

Suplementy pozyskiwane z prawdziwych owoców, warzyw i ziół, dają poczucie, że są wolne od chemii i dostarczają organizmowi pełnowartościowych składników. Już na pierwszy rzut oka wydają się zdrowsze – etykieta głosi, że nie zawierają barwników ani zbędnych dodatków (np. cukru). Naturalne suplementy zawierają jedynie witaminy i minerały, podane w łatwo przyswajalnej formie. W ich składzie znajdziesz także roślinne flawonoidy, które wspomagają wchłanianie głównego składnika i mają dobroczynny wpływ na organizm.

Niestety, syntetyczne preparaty są pozyskiwane w sposób sztuczny, zatem nie zawierają flawonoidów. Ich przyswajalność jest niska, dlatego pokrycie niedoborów wymaga regularnego przyjmowania wysokiej dawki. W rezultacie taki suplement można łatwo przedawkować, co nie jest korzystne dla zdrowia.

Tymczasem według producentów naturalne witaminy i minerały nie powodują skutków ubocznych, a ich przyswajalność jest bardzo wysoka. Ale czy to oznacza, że można przyjmować je „w ciemno”?

Zanim sięgniesz po naturalne suplementy diety

Współczesne suplementy diety pomagają na wszystko – od niskiej odporności, przez zaburzenia hormonalne aż po ciężkie schorzenia i depresję. Jednak należy zachować ostrożność przy wyborze preparatów firm, które są na rynku od niedawna i jednocześnie prowadzą agresywną promocję.

Suplementy od renomowanych producentów są bezpieczniejsze, gdyż marka o ugruntowanej pozycji nie może sobie pozwolić na sprzedaż preparatów o szkodliwym lub niepewnym działaniu. Niestety, naturalne suplementy nigdy nie będą tanie, gdyż na ich cenę składają się wysokie koszty uprawy ekologicznych warzyw, owoców i ziół, a także badania i rygorystyczne normy produkcji. Dlatego aspekt finansowy nie powinien mieć decydującego wpływu na wybór produktu.

Zamiast ceną, sugeruj się zatem etykietą – im więcej szczegółów i informacji Ci dostarczy, tym większe bezpieczeństwo stosowania produktu. Pamiętaj także, że nie każdy może przyjmować suplementy diety, niezależnie od ich jakości. W grupie przeciwwskazań znajdują się kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby z rozpoznaną chorobą i pacjenci przyjmujący leki. W takiej sytuacji należy nie tylko sprawdzić ulotkę preparatu, ale przede wszystkim posłuchać lekarza. Może się bowiem okazać, że składniki suplementu mają negatywny wpływ na rozwój dziecka i laktację, a także wykazują niekorzystne interakcje z przyjmowanymi lekami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ