Rozdwajające się paznokcie to prawdziwa zmora, która sprawia, że płytki paznokci pozostają w złym stanie i nie prezentują się zbyt ładnie. Konieczne jest znalezienie i wyeliminowanie przyczyny takiego stanu rzeczy.

Przyczyny rozdwajania się paznokci?

Rozdwajanie sprawia, że uszkodzeniu ulega struktura keratyny, czyli podstawowego budulca paznokci. Głównym powodem takiego stanu rzeczy zazwyczaj są niedobory wynikające z nieprawidłowej diety. Kiedy nie dostarczamy naszemu organizmowi cennych i niekiedy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów, zaczynamy borykać się z nieprzyjemnymi schorzeniami. Uszkodzenie keratyny może również nastąpić na skutek kontaktu z różnego rodzaju chemikaliami i detergentami. Nie powinno się zatem wykonywać wielu prac domowych bez stosowania rękawic ochronnych.

Rozdwajanie się paznokci może też niekiedy być symptomem jakiejś choroby, na przykład grzybicy czy łuszczycy. Postawienie diagnozy wymaga konsultacji z dermatologiem. Tylko on jest w stanie wskazać powód choroby i stosując odpowiednią farmakoterapię wyleczyć.

Najgorzej na stan płytki paznokci wpływają niedobory w zakresie: witaminy A, C, E, witamin pochodzących z grupy B, cynku, magnezu i krzemu, wapnia. Należy te braki czym prędzej uzupełnić dietą lub zastosować suplementację.

Rozdwajające się paznokcie – jak sobie z nimi poradzić?

W zasadzie odpowiedź została już udzielona, warto ją jednak doprecyzować. Mianowicie konieczne jest poznanie przyczyny i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Niekiedy wystarczająca jest zmiana diety. Do jadłospisu powinno się wprowadzić warzywa i owoce, a także ryby i mięso, głównie: marchewkę, ryby morskie, wątróbkę, masło, jaja, szpinak, groszek, drożdże, pełnoziarniste pieczywo, nabiał, soja, fasola, pomidory.

W zakresie suplementacji sięgnijmy po tabletki z magnezem, krzemem, i cynkiem, są dostępne bez recepty. Ziołolecznictwo również znajduje swoje zastosowanie, sięgnijmy zatem po skrzyp polny i pokrzywę,

Istotna jest zmiana codziennych nawyków, czyli unikanie bezpośredniego kontaktu z detergentami, odpowiednie piłowanie paznokci przy użyciu dobrego pilnika, stosowanie zmywaczy do paznokci bez toksycznego acetonu, stosowanie balsamów nawilżających i soku z cytryny na dłonie i paznokcie.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ