Aparaty ortodontyczne stałe służą do leczenia poważnych wad zgryzu. Precyzyjnie działają przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu leczenie jest skuteczne oraz bezpieczne, a co najważniejsze, nie wymaga udziału pacjenta. Są zbudowane z zamków, pierścieni lub rurek oraz mocowane do szkliwa za pomocą odpowiednich klejów bądź łuków, które łączą zamki klapkami lub ligaturami. Każdy łuk ortodontyczny ma „pamięć kształtu”, co oznacza, że w czasie leczenia powraca do swojego oryginalnego kształtu. Powoduje to stały nacisk na zęby, przez co przesuwają się one do odpowiedniej pozycji. We współczesnej ortodoncji stosowane są różne rodzaje aparatów stałych.

Aparaty stałe klasyczne

Są to tradycyjne aparaty ortodontyczne metalowe, które mają zamki o zabarwieniu złotym lub srebrnym. Wykonuje się je z materiałów o wysokiej trwałości i jakości. Aparaty, które zakładane są m.in. w centrum ortodontycznym ortolingwa2.pl, mają zaokrąglone kontury zamka, co znacznie zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień. Modele klasyczne cechują się najskuteczniejszą mechaniką działania. Na życzenie pacjenta ligatury mogą być kolorowe.

Aparaty stałe estetyczne

Aparaty ortodontyczne estetyczne to wysoka jakość leczenia oraz minimalna widoczność. Wśród tych aparatów niemal całkowitą przezierność zapewniają aparaty szafirowe, nazywane również kryształowymi. Są przezroczyste jak szkło i działają równie skutecznie, jak aparaty metalowe. Do modeli estetycznych zalicza się także aparaty mające zamki o zabarwieniu mlecznym, czyli porcelanowe lub ceramiczne. Mają one mniejszą wytrzymałość zamków i precyzję działania niż modele metalowe i szafirowe.

Aparaty samoligaturujące

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są stałe aparaty samoligaturujące, które mogą być zarówno metalowe, jak i estetyczne. Nie mają one ligatur skonstruowanych w sposób klasyczny, ale specjalne klapki, które mocują łuki w zamkach. Wywierają mniejszy nacisk na zęby, ale zapewniają wysoką skuteczność leczenia. Są bardzo łagodne dla otaczających zęby tkanek i zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu higieny niż aparaty klasyczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ