Ubezpieczenie OC samochodu jest niezwykle ważne. Dotyczy to również osób mieszkających na stałe na terenie Niemiec. Tym bardziej, że kary za brak odpowiedniego ubezpieczenia są w tym kraju szczególnie dotkliwe. Poniżej przedstawiamy garść porad skierowanych do osób, które planują zakup nowego samochodu, a tym samym – rozważają zakup polisy ubezpieczeniowej. Podpowiemy – czym się różni niemieckie OC od polskiego, ile wynoszą składki ubezpieczeniowe oraz o czym warto pamiętać, przeglądając dostępne oferty.

Ubezpieczenie OC – obowiązkowe czy nie?

Ubezpieczenie OC samochodu jest w Niemczech obowiązkowe – podobnie zresztą jak w naszym kraju. Sytuacja ta dotyczy w zasadzie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto – dzięki wprowadzeniu odgórnych regulacji, zasady funkcjonowania polis ubezpieczeniowych OC są stosunkowo podobne we wszystkich krajach.

Niemieckie ubezpieczenie OC obejmuje swoim zakresem podobne sytuacje, jak to oferowane w naszym kraju. Wszystkie zdarzenia nagłe, w wyniku których powodujemy szkodę w dobytku lub zdrowiu innych osób – będą pokrywane z naszego ubezpieczenia. Dotyczy to między innymi kosztów naprawy samochodu, kosztów leczenia osób poszkodowanych w wypadku, a także ich rehabilitacji.

Warto wspomnieć, że posiadanie polisy OC jest koniecznym warunkiem jeśli pragniemy zarejestrować świeżo kupiony samochód. Dopiero po okazaniu dowodu potwierdzającego zakup polisy, mamy możliwość dopełnić formalności związanych z rejestracją.

Ubezpieczenie OC – Niemcy

Już podczas pierwszej wizyty w ubezpieczalni może nas zaskoczyć duże zróżnicowanie dostępnych ofert ubezpieczenia OC. Jak wskazują specjaliści, średnia składna na OC w ciągu całego roku wynosi prawie 250 euro. Dla porównania – w naszym kraju, średnia wysokość składki rocznej jest na poziomie około 100 euro. Różnica w cenie może być odczuwalna dla naszego portfela.

Oczywiście, nie wszyscy kierowcy muszą płacić aż tak wysokie składki. Warto podkreślić, że oferta OC w Niemczech jest ustalana na podstawie kilku przesłanek. Ubezpieczalnie biorą pod uwagę między innymi: wiek kierowcy, jego doświadczenie na drodze, historię wypadków, a także – markę i model samochodu osobowego, którym się poruszamy. Wszystkie te czynniki mają wpływ na wysokość ustalonych składek i mogą pomóc w ich obniżeniu.

Przykładowo – najwyższe stawki otrzymują kierowcy młodzi, początkujący. Wynika to ze statystyk – są oni najczęściej odpowiedzialni za wypadki drogowe. Marka i model samochodu również są oceniane pod kątem ich „potencjału wypadkowego” – im rzadziej dany model ulega wypadkom, tym niższa będzie wysokość ustalonej składki.

Zniżki na OC w Polsce – a zniżki w Niemczech

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich kierowców, którzy jeżdżąc po stronie polskiej, wypracowali sobie zniżki w składkach OC. Zniżki takie są honorowane również po stronie Niemieckiej. Oznacza to, że wszyscy kierowcy o bezwypadkowej historii jazdy mają możliwość zaoszczędzić na wysokości składek.

Jeśli pragniemy wykorzystać prawo do zniżek, należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do polskiej ubezpieczalni. Uzyskany od niej dokument warto przetłumaczyć (choć nie zawsze jest to konieczne), a następnie przedstawić ubezpieczalni po stronie Niemieckiej. W ten sposób mamy szansę wygenerować niemałe oszczędności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ