Masz wrażenie, że zawsze, gdy się uderzysz, na Twojej skórze od razu pojawiają się siniaki? A może Twoje dziecko po zabawie na świeżym powietrzu wraca do domu z rękami i nogami całymi w siniakach? Oczywiście nie są one groźne, ale mogą nieestetycznie wyglądać. Jeżeli chcesz szybko pozbyć się siniaków, zastosuj żel lub maść na siniaki albo spróbuj jednego z domowych sposobów.

Czym właściwie są siniaki?

Siniaki nie są niczym groźnym. To po prostu podskórny wylew krwi, który przybiera kolor od ciemnogranatowego przez fiolet, aż po zieleń i żółć. Z medycznego punktu widzenia siniaki to po prostu pęknięte naczynia włośniczkowe, które nie wytrzymały urazu i upuściły pod skórę krew, która się w nich znalazła.

Siniaki najczęściej powstają po uderzeniach i poważniejszych wypadkach. Mogą np. otaczać ranę, jeżeli uraz był poważniejszy i doszło do przecięcia skóry. Co ciekawe, siniaki nie pojawiają się od razu, ale nawet po dwóch dniach. Za ciemny kolor siniaka odpowiada hemoglobina − główny składnik krwi.

Niektórzy mają po prostu tendencję do robienia się siniaków. Związane jest to np. z płytko unaczynioną skórą, tendencją do pękania naczynek krwionośnych czy po prostu delikatnością tkanek. Kiedy chcesz szybko pozbyć się siniaka, możesz zastosować maść na stłuczenia.

Żel i maść na siniaki – dla dorosłych i dzieci

Siniaki same wchłaniają się w skórę. Trwa to nawet do 2 tygodni − wszystko zależy od ich rozmiarów i intensywności koloru. Nie ma zatem konieczności leczenia siniaków. Jeśli zależy Ci jednak na przyspieszeniu tego procesu, możesz zastosować maść na siniaki czy żel na stłuczenia. Środki te są szczególnie przydatne, gdy np. masz wielkie wyjście i nie chcesz mieć na nogach pamiątki na obitych kolanach po siłowni.

Na siniaki podziałają przede wszystkim preparaty z heparyną. Ta substancja czynna sprawi, że krew z siniaka będzie się szybciej wchłaniać. Z tego rodzaju środków korzystać mogą dorośli. A co z preparatami dla młodszych? Maść na stłuczenia dla dzieci może mieć nieco delikatniejszy skład i np. zawierać substancje naturalne jak wyciąg z nagietka lub wyciąg z cebuli. Preparaty na siniaki dostępne są pod linkiem: https://eapteka.pl/kategorie/stawy-i-miesnie/stluczenia-i-siniaki.

Domowe sposoby na siniaki

Co na siniaki stosować w domu? Przede zimny kompres, najlepiej zaraz po wystąpieniu urazu. Na przykład po uderzeniu się o kant stołu, upadku na chodniku czy kontuzji na siłowni. Wówczas warto schłodzić miejsce, które boli. Być może właśnie tam następnego dnia pojawi się siniak. Chłodzenie miejsca urazu sprawia, że krew krąży wolniej – a przez to wolniej dostaje się do miejsca urazu i wolniej wypływa z naczyń krwionośnych. Możesz też zastosować lekki ucisk, który także zminimalizuje wypływ krwi pod skórą.

Kiedy siniak już jest „uformowany” i prezentuje się jako fioletowe znamię na Twojej skórze, możesz zamienić zimny kompres na… ciepły okład. Ciepło z kolei przyspiesza krążenie krwi. Na tym właśnie etapie – gojenia się siniaka – chodzi w końcu o przyspieszenie jego wchłaniania się.

Na siniaki zadziała także okład z cebuli. W cebuli znajduje się Allinaza, która przyspiesza się gojenie się siniaka. To ta sama substancja, która odpowiada za łzawienie oczu, kiedy kroisz cebulę.

Siniaki mogą brzydko wyglądać, ale nie są groźne, o ile pojawiły się w wyniku urazu. Jeżeli chcesz szybciej pozbyć się siniaków zastosuj jeden z domowych sposobów, albo udaj się do apteki i poproś farmaceutę o maść na siniaki.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ