Schorzenia z grupy reumatycznych mocno dają się we znaki. Utrudniają codzienne życie, ograniczają sprawność, dyskwalifikują wiele dyscyplin sportowych. Ból stawów, z początku łagodny i występujący tylko o poranku, staje się coraz częstszy i dotkliwszy. W miarę upływu czasu nieleczone stawy usztywniają się i słabną, przez co chory ma znaczne problemy z poruszaniem. Aby temu zapobiec, wiele osób już w początkowym stadium choroby reumatycznej korzysta z dobrodziejstw fitoterapii. Sprawdź, jakie zioła na reumatyzm są skuteczne i w jaki sposób działają.

Jakie rośliny są pomocne w leczeniu reumatyzmu?

Jako że część chorób reumatycznych ma podłoże zapalne, do łagodzenia ich objawów można sięgnąć po zioła o właściwościach przeciwzapalnych. Najbardziej uciążliwym skutkiem reumatyzmu jest ból, toteż w apteczce chorego nie powinno zabraknąć roślin o działaniu przeciwbólowym. W leczeniu stanów zapalnych o charakterze przewlekłym sprawdzą się także zioła rozgrzewające, które ukoją ból stawów za pomocą ciepła. A oto najczęściej stosowane zioła na reumatyzm:

  • arnika górska – działa przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie, łagodzi obrzęki i ból pourazowy, stosowana jest także w leczeniu dolegliwości powstałych wskutek skręcenia czy zwichnięcia stawów;
  • gorczyca biała – ze względu na właściwości rozgrzewające i „promieniujące” można ją stosować miejscowo w leczeniu bólu stawów i bólu reumatycznego;
  • wiązówka błotna – zawiera przeciwzapalną i przeciwgorączkową salicynę, można z niej przygotować napar o właściwościach przeciwreumatycznych;
  • wierzba biała – dzięki zawartości salicyny działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, napary z kory wierzbowej są stosowane w łagodzeniu nawet ostrego bólu reumatycznego.

Jak stosować zioła na reumatyzm?

Zioła można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie na bolesne miejsca i obrzęki. Z arniki górskiej wykorzystujemy kwiaty – zalewamy je wrzątkiem, zaparzamy przez 10-15 minut, po czym odcedzamy. W wystudzonym naparze moczymy ściereczkę i taki okład pozostawiamy w miejscu bolesnego stawu na 2 godziny.

Dolegliwości reumatyczne można leczyć także za pomocą naparu z kwiatów wiązki błotnej oraz naparu z kory wierzby białej. Zalewamy składniki wrzątkiem, po czym odcedzamy po 15-20 minutach. Napar z wiązówki błotnej należy pić 3 razy dziennie po pół szklanki, natomiast lecznicza dawka naparu z wierzby wynosi od 2.5 do 4.5 szklanki dziennie, w zależności od nasilenia bólu.

Wśród roślin na reumatyzm szczególną popularnością cieszą się lecznicze wyroby z gorczycy. Małe ziarenka wypełniają specjalne poduszki, pasy, rękawiczki, skarpetki i opaski, które należy nosić w ciągu dnia. W przypadku bólu zlokalizowanego na plecach, zaleca się spanie na materacu z wkładem z gorczycy. Jeśli nie mamy gotowych produktów, wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie w ziarnach gorczycy, a promieniujące ciepło złagodzi ból odpowiednio kończyn dolnych lub górnych. W razie bólu pleców wystarczy rozsypać gorczycę na prześcieradle i położyć się na takim posłaniu na 10 minut dwukrotnie w ciągu dnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ