Dorośli często szukają nowych wrażeń. Uprawiają sporty ekstremalne, lubią gdy we krwi buzuje adrenalina. Dzieci również często szukają wrażeń. Są znudzone codziennymi zabawami i oczekują czegoś więcej. Czy mogą one wykonać skok tandemowy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK. Dzieci mogą wykonywać skoki spadochronowe w tandemie. Jest to dosyć popularna praktyka. .Wiadomo, że maluszka raczej nikt na pokład nie weźmie, ale już nawet 10 letnie dzieci decydują się na skok. Częściej nić dzieci to rodzice mają wielkie obawy o swoje pociechy. Wiadomo, że się o nie martwią i czasem nie chcą nawet słyszeć o takim pomyśle. Uspokajamy jednak. Nie jest to niebezpieczny skok. Limitem jaki należy postawić jest wzrost dziecka. Nie może mieć ono mniej niż 130 centymetrów wzrostu.

Istotnym elementem jest również prawdziwa chęć dziecka do skoku oraz jego przygotowanie psychiczne. Nie wszystkie dzieci są na skok gotowe emocjonalnie. Absolutnie nie można ich do tego zmuszać. Jeżeli są zdecydowane na skok tandemowy, należy im dokładnie wyjaśnić na czym on polega. Jakie są poszczególne etapy skoku, aby nie były niczym zaskoczone.

Skok spadochronowy w tandemie polega na wyskoku z samolotu dwóch połączonych ze sobą osób. Jest to pilot i pasażer. Pilot tandemu jest instruktorem, który posiada posiada ważne świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego. Musi mieć on również ważne uprawnienia instruktorskie albo też ważną licencję skoczka spadochronowego zawodowego łącznie z ważnym uprawnieniem instruktorskim. Pasażer natomiast nie musi mieć ukończonych żadnych kursów, ani posiadać certyfikatów. Powinien spełniać jedynie wymogi, czyli:

  • nie mieć chorób serca i układu krążenia

  • ważyć nie więcej niż ok 100 kg

  • mieć wzrost co najmniej 130 cm

  • nie chorować na epilepsję czyli padaczkę

  • nie mieć wrodzonej łamliwości kości

  • nie mieć niestabilności kręgosłupa

  • nie chorować na różne choroby układu oddechowego

Przed skokiem pasażer przechodzi niezbędne szkolenie, które ma na celu bezpieczne przeprowadzenie lotu. Informuje się o zachowaniu podczas wyskoku z samolotu, podczas spadania, a następnie podczas lądowania. Takie szkolenie przed skokiem trwa zaledwie kilkanaście minut.

Pasażer powinien mieć na sobie wygodne ubranie i wiązane obuwie. Ubranie powinno być takie by zapobiegać zarzuceniu elementów stroju na uchwyty otwierające główny oraz zapasowy spadochron i wypicie czaszy głównej.

Skoki spadochronowe w tandemie wykonywane są z wysokości 4000 metrów. Wówczas czas swobodnego spadania (jest to czas między wyskokiem, a otwarciem spadochronu) będzie wynosił około 60 sekund. Jeśli ktoś pierwszy raz wykonuje skok i ma w sobie obawy jak zniesie lot, to może wykonać skok spadochronowy z wysokości 3000 metrów. Wówczas swobodne spadanie trwa mniej więcej 30 sekund. Im większa wysokość lotu tym droższy jest skok. Koszt skoku z wysokości 4 tysięcy metrów to 700-800 zł, natomiast z mniejszej wysokości 3 tysięcy metrów- kosztuje ok 500-600 zł.

Można zdecydować się również na dodatkowo płatną usługę jaką jest wideofilmowanie. Jest to koszt rzędu 250 zł. Takie nagranie jest niesamowitą pamiątką, którą można przechowywać przez wiele lat i pokazywać nawet wnukom.

Jeśli pasażerem tandemu ma być dziecko to zawsze potrzebna jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Dziecko musi być pewne na 100%. Nie można go namawiać na siłę. To musi być jego decyzja.

Wszelkie niezbędne informacje na temat skoków można znaleźć na stronie https://skydive.pl. Jest to Ośrodek Szkolenia Lotniczego gdzie pracują wykwalifikowani instruktorzy. Na stronie można znaleźć formularze rezerwacji oraz informacje o miejscach lotów i terminach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ