Mitów, które narosły wokół tego czy jajka są zdrowe, czy niekoniecznie jest bardzo dużo. Część z nich brzmi tak wiarygodnie, że wiele osób ma wrażenie iż jest to prawda. Dziś opowiemy, jak to jest z tymi jajkami, czy są zdrowe, czy nie i jakie składniki odżywcze zawierają!

Zobacz też: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/jajko-zrodlo-bialka-skarbnica-witamin-aa-B2pW-Ua7x-ruBH.html

Jajka kiedyś a dziś

Jeszcze kilka lat temu panowała powszechna opinia, że jajka nie są zdrowe, ponieważ mają dużo cholesterolu. Później to przekonanie zostało potraktowane jako mit i ludzie znowu bez obaw spożywali coraz więcej jajek. Obecnie ludzie dość powszechnie uważają, że jajka są zdrowe, natomiast nie wszyscy. Zarówno miłośnicy spożywania jajek, jak i przeciwnicy nie potrafią określić przyczyn swojego stanowiska. Poniżej znajdziesz opisane wartości odżywcze, jakie posiadają jajka, natomiast warto zaznaczyć jeszcze jedną kwestię. Otóż, jak dowiesz się z poniższych informacji – jajka mogą być zdrowe, ale nie zawsze są. Jeśli wybierzemy jajka z ekologicznych upraw, nie na masową skalę; upraw, gdzie kury były odpowiednio hodowane, karmione i nie były faszerowane antybiotykami, to oczywiście takie jajka są jak najbardziej pożywne, natomiast jeśli kupujemy jajka z marketu, których źródła pochodzenia nie znamy i nie wiemy też, jak i czym były karmione kury, niestety nie możemy o takich jajkach powiedzieć, że są zdrowe.

Wartości odżywcze w jajkach

Jajka tak głównie składają się z białka i tłuszczu (żółtko). Zarówno białko, jak i tłuszcz z jajka ma bardzo dobre wartości odżywcze, dobrze się przyswaja w naszym organizmie, który może czerpać z tego korzyści. Jajka posiadają witaminy A, D, E, K – to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a dzięki temu, że jajko jest również źródłem tłuszczu, to dostarczamy sobie zarówno tłuszcz, jak i witaminy, które nasz organizm może dzięki niemu w pełni przyswoić. Jajka zawierają także witaminy z grupy B, fosfor, sód, potas, magnez, żelazo, miedź, cynk, selen, wapno. W żółtku jajka możemy znaleźć beta-karoten i luteinę, która ma bardzo pozytywny wpływ na oczy, bowiem chroni je przed promieniowaniem słonecznym oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej.

Przeczytaj też: http://odciski.com.pl/nawyki-ktore-pomoga-ci-o-siebie-zadbac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ