Soki mogą stanowić pyszną porcje witamin w ciągu dnia. Nie wszystkie są jednak zdrowe i korzystne dla naszego zdrowia. Na co zwrócić uwagę, wybierając sok? Czy soki pasteryzowane są zdrowe i warto je pić?

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/czy-warto-pic-soki-pasteryzowane/

Dlaczego warto pić soki

Dobrej jakości sok może zastąpić nam jedną z pięciu dziennych porcji owoców i warzyw. Dzięki temu wprowadzimy urozmaicenie do naszej diety. Poza tym znacznie łatwiej jest namówić dziecko do wypicia szklanki soku niż zjedzenia różnych owoców. Należy jednak pamiętać, że sok nie może nam zastąpić wody. To ona powinna zaspokoić większość naszego dziennego zapotrzebowania w płyny. Organiczny ilośc spożywanego soku do szklanki dziennie. Dlaczego? Mimo że zdrowy sok zawiera w sobie dużą ilość cukrów i mimo że są to cukry pochodzenia naturalnego to ich duża ilośc nam nie służy. Potraktujmy więc sok jako pyszny deser. 

Jakie soki wybierać

Najlepsza opcja jest samodzielne przygotowanie soku ze świeżych warzyw. Trzeba jednak przyznać, że na co dzień bywa to dość kłopotliwe. Dla większości z nas wiąże się to z koniecznością wyjęcia sokowirówki, przygotowania w odpowiedni sposób owoców, a potem posprzątania całego tego bałaganu. Ze sporej ilości owoców otrzymamy jednak niewielka ilośc soku. Za to będzie to sok w pełni wartościowy, dodatkowo wzbogacony o tak korzystny dla naszego metabolizmu błonnik. 

Jeśli nie mamy czasu i możliwości, aby przygotować sok samodzielnie, możemy skorzystać z tych dostępnych w sklepie, a wybór jest naprawdę ogromny. Jest to z jednej strony korzystne, z drugiej mniej, ponieważ wiele z tych soków to tak naprawdę przesłodzone napoje. Warto kupić droższy, ale tłoczony na zimno sok, który będzie miał zbliżone właściwości do tego domowego. Alternatywa jest sok pasteryzowany. Nie jest tłoczony na zimno, natomiast jest poddawany odpowiedniej obróbce cieplnej, która odpowiednio go konserwuje, nie dopuszcza do zepsucia się, a z drugiej strony pozwala na wykluczenie cukru z procesu produkcyjnego. Jego przeciwieństwem są soki konserwowane duża ilością cukru. 

Przeczytaj też: http://studioniezapominajka.pl/sporty-ekstremalne-a-kontuzje/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ