Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że z lekkim przeziębieniem organizm jest sobie w stanie znakomicie poradzić samodzielnie. Często więc podawanie leków nie jest konieczne. Dotyczy to również najmłodszych. Rodzice wrażliwi na punkcie zdrowia młodego człowieka, często zastanawiają się jakie leki na przeziębienie dla dzieci podawać, gdy tylko synek lub córka zaczynają czuć się nieco gorzej. Rodzicielska troska jest oczywiście godna pochwały, warto jednak zawsze zastanowić się, czy podawanie medykamentu jest faktycznie niezbędne.

Znakomitym przykładem są objawy w postaci podwyższonej temperatury. Jeżeli termometr wskazuje okolice 37 stopni, większość rodziców nie ma wątpliwości, że czas rozpocząć leczenie farmakologiczne. Tymczasem leki na przeziębienie dla dzieci w takim wypadku nie są wcale niezbędne. Wystarczy okład z letniej wody i wypoczynek w łóżku (zakładając, że dziecko nie cierpi z powodu innych objawów choroby, takich jak choćby bolące gardło). Warto pamiętać, że podwyższona temperatura ciała – choć świadczy o chorobie – nie jest negatywnych zjawiskiem i nie ma sensu jej za wszelką cenę zwalczać. Człowiek oczywiście czuje się lepiej, gdy nie ma gorączki jednak to właśnie podnoszenie temperatury ciała jest naturalną metodą organizmu na walkę z infekcją.

Niemniej, gdy temperatura przekroczy 38 stopni, powinniśmy pomyśleć o lekach na przeziębienie dla dzieci. Po jakie środki sięgnąć?

Jakie leki na przeziębienie dla dzieci?

Pod uwagę warto brać zwłaszcza preparaty, które skierowane są ściśle do najmłodszych pacjentów – mają one często owocowy smak ułatwiający spożywanie. Jeżeli dziecko ukończyło pół roku życia, można bezpiecznie podawać m.in.:

  • Nurofen dla dzieci
  • Ibum dla dzieci
  • Ibufen D

Jeśli natomiast interesują Cię leki na przeziębienie dla dzieci do 3-go miesiąca życia, możesz wybrać Kidofen lub Panadol dla dzieci.

W jakiej postaci podawać leki dla dzieci?

W przypadku najmłodszych pacjentów często stosowaną formą leku są czopki. Starsze dzieci i dorośli wolą ich unikać, ale w przypadku niemowlaków są one niezwykle praktyczne. Wchłaniają się szybko i mogą być podawane nawet starszym dzieciom, gdy chorobie towarzyszą wymioty.

W aptekach znajdziesz czopki dla dzieci z paracetamolem, np. Marupal lub Efferalgan dla najmłodszych.

Starszym dzieciom z reguły podaje się tabletki. Powodem jest m.in. to, że ta forma leku nie zawsze może być dzielona, a zwykła dawka bywa zbyt duża dla najmłodszych pacjentów. Starsze dzieci mogą bez przeszkód przyjmować preparaty z ibuprofenem lub paracetamolem. Uważać natomiast należy na środki zawierające kwas acetylosalicylowy – ma on skuteczne działania przeciwgorączkowe, ale nie jest wskazany jako lek dla dzieci, gdyż może wywołać groźne powikłania. Również leki z metamizolem sodu, czyli np. Pyralgina, nie powinny być podawane młodym pacjentom, gdyż mogą one uszkodzić szpik kostny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ