Dzięki postępującemu coraz bardziej przemysłowi, udaje nam się wyprodukować mnóstwo rzeczy, które mają ułatwić nam życie. Dzięki postępującej technologi wynajdujemy coraz nowsze i inteligentniejsze rozwiązania do naszego domu,pracy, samochodu, kuchni… jednak wszystkie te działania, po za polepszeniem komfortu naszego życia oddziaływają na nasze otoczenie, na środowisko, na naszą planetę. Jest to działanie niszczące… Dobrze, że coraz częściej zdajemy sobie sprawę  ze skutków takiego postępowania i chcemy robić coś, aby ta sytuację poprawić.

Ogrody przydomowe coraz chętniej są projektowane przy rodzinnych domach, wszystko dzięki zwiększającej się świadomości ludzi, odnośnie ekopozytywów płynących z uprawy ogrodu.

W jaki sposób ogród oddziałuje na nasz organizm i na nasze otoczenie? OTO kilka ekopozytywów płynących z uprawy ogrodu.

Ogrody są naturalnym siedliskiem dla wielu gatunków roślin, zwierząt i owadów. Różnorodność biologiczna, jak zapewniamy w ogrodzie może być doskonałą lekcją przyrody dla najmłodszych. Obcowanie z naturą uczy dzieci poszanowania innego, delikatniejszego życia, kształtuje odpowiednie nawyki współżycia z naturą i otoczeniem. Ogrody przyjazne zwierzęta mogą stanowić bezpieczny przystanek na podróżniczej drodze, często nasadzenia roślinne stanowią korytarze, którymi przemieszczają się rozmaite gatunki ptaków, płazów, gadów czy ssaków.

Ogród zlokalizowany w bezpośredniej bliskości domu powoduje poprawę warunków powietrzno – wodnych. Rośliny wpływają na oczyszczenie powietrza, podnoszą także jego wilgotność, co ułatwia oddychanie osobom szczególnie wrażliwym, jak dzieci, osoby chorujące na alergię czy astmę. Roślinne kompozycje obniżają temperaturę powietrza w upalne dni, co daje przyjemne schronienie w cienistych, rześkich zakątkach. Udaje się im także zatrzymywać erozję wietrzną czy wodną , co zapobiega wymywaniu gleby z ogrodu, wywiewaniu nawierzchni gruntu.

W ogrodach o każdej powierzchni możemy wygospodarować przestrzeń na kilka rabatek z roślinami pożytecznymi i smacznymi – jak warzywa czy zioła. Dzięki prywatnym warzywnikom możemy mieć w zasięgu ręki świeże, zdrowe i smaczne produkty na Surówkę, zupę, kanapkę. Do każdego ogrodu jesteśmy także w stanie wprowadzić owoce, miniaturowe drzewka i krzewy owocowe, które nie osiągną dużych rozmiarów, mogą być zastosowane w najmniejszym ogrodzie. Uda nam się stworzyć atrakcyjną i funkcjonalną rabatę, łącząc rośliny ozdobne i użyteczne. Dzięki temu po za warzywami, będziemy mogli delektować się słonecznym smakiem owoców. To co zgromadzimy, a czego nie zdołamy przejeść i zużyć na bieżące potrzeby, możemy wykorzystać jako zapasy na jesienne i zimowe dni. Smaczne i zdrowe warzywa i owoce mogą być składnikami surówek, kompotów, dżemów, soków, które z pewnością uprzyjemnią nam codzienne posiłki.

Ogród jest także sposobem na udany relaks. Komponując sobie funkcjonalną i wygodna strefę wypoczynku,  wpływamy także pozytywnie na nasze zdrowie, nie ma przecież nić lepszego niż świeże powietrze. Czego potrzenujemy?

Dobrego miejsca – najlepiej z dala od ulicy, i wścibskiego wzroku sąsiadów, gdzie możemy się chronić przed słońcem i deszczem, wykorzystujemy naturalne przesłony jak rośliny, lub sztuczne, ale z naturalnych materiałów, jak na przykład altana : https://ogrodolandia.pl/altany-ogrodowe

Ustawiamy wygodne meble i ładne dodatki, miękkie poduchy, profilowane siedziska i komfortowe oparcia – brzmi zachęcająco?

Wykorzystujemy ładne rośliny, pachnące lub smaczne… i gotowe.

Ale wypoczywać możemy także bawiąc się z dziećmi na przydomowym placu zabaw, lub organizując spotkania dla najbliższych przy smacznych posiłkach z grilla, lub na wygodnej kanapie. Możliwości jest naprawdę wiele a ogranicza nas  tylko wyobraźnia.. .

Zarówno praca w ogrodzie jak również wypoczynek może stanowić doskonały trening dla naszego zdrowia i zapewniać nam doskonałą kondycję do późnych lat życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ