Wyczerpanie często towarzyszy osobom pracującym fizycznie lub żyjącym w ciągłym stresie. Uczucie zmęczenia jest powszechne także podczas przedwiośnia, gdy organizm oczyszcza się z toksyn po ciężkiej i ubogiej w witaminy diecie zimowej. Niemniej, brak sił może mieć również mniej naturalne przyczyny, niezależnie od wykonywanej pracy, sytuacji życiowej czy pory roku. Gdy osłabienie organizmu pojawia się bez wyraźnego powodu, może wskazywać na poważne schorzenie, które nie minie po urlopie czy dzięki zdrowej diecie.

Osłabienie organizmu jako skutek infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej

Ból określany jako „łamanie w kościach” to typowy objaw infekcji wirusowych, najczęściej przeziębienia i grypy. Złe samopoczucie potęgują dodatkowe objawy, takie jak ból głowy, gorączka, zatkany nos czy uporczywy kaszel. Obezwładniający ból mięśni pojawia się zarówno przy ostrej infekcji, jak i przewlekłej (HIV, wirusowe zapalenie wątroby). Przyczyną osłabienia może być również zakażenie pasożytami, zwłaszcza jeśli dodatkowo występują dolegliwości układu pokarmowego, zaburzenia apetytu, wysypki skórne czy nawracające zapalenie płuc/oskrzeli.

Osłabienie przy anemii

Nadmierna męczliwość, pojawiająca się nawet podczas wypoczynku, to typowy objaw niedokrwistości. Oprócz permanentnego znużenia i osłabienia, choroba daje o sobie znać poprzez bladość skóry i błon śluzowych, a także przesuszenie i wypadanie włosów.

Osłabienie organizmu w chorobie nowotworowej

Zmęczenie to jeden z nieswoistych symptomów chorób nowotworowych, który towarzyszy chorym także podczas leczenia, np. chemioterapii. Ten rodzaj osłabienia dotyczy 60-90% pacjentów, w związku z czym medycyna oznaczyła go specjalnym skrótem CRF (cancer related fatigue). Osłabienie organizmu związane z nowotworem przebiega dość specyficznie – pojawia się nawet po zupełnie nieadekwatnych ku temu czynnościach, np. zmywaniu naczyń czy krótkim spacerze, a ponadto nie przemija nawet po dłuższym wypoczynku. Czasami utrata sił jest tak dotkliwa, że chory nie może nawet rozpocząć normalnie dnia – wstać z łóżka, ubrać się ani wyjść z domu.

Inne przyczyny permanentnego zmęczenia

Osłabienie organizmu może świadczyć również o chorobie tarczycy. Przy niedoczynności pojawia się nadmierna senność, z kolei przy nadczynności zmęczenie może współistnieć razem z bezsennością.

Uczucie wyczerpania i bólu mięśni to także charakterystyczne objawy wielu schorzeń neurologicznych w tym: miopatii, dystrofii mięśniowej, miastenii oraz stwardnienia rozsianego.

Osłabienie może wynikać również z depresji, wówczas oprócz zmęczenia fizycznego choremu dolega również symptomy wyczerpania psychicznego tj. apatia, zaburzenia koncentracji, niechęć do aktywności.

Medycyna wyróżnia także odrębną jednostkę chorobową tzw. zespół przewlekłego zmęczenia. Schorzenie zwykle rozpoznaje się po takich objawach jak: nadmierne zmęczenie po aktywności fizycznej, problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy i mięśni, ból węzłów chłonnych, zaburzenia neurologiczne.

[Głosów:7    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ