Różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami są widoczne gołym okiem, ale równie istotne jest to, co ukryte poza zasięgiem wzroku. Zwykle organizm mężczyzn jest bardziej wymagający pod względem zapotrzebowania na niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy. Wyższe wartości rekomendowanego spożycia wynikają z budowy wewnętrznej – większej masy mineralnej kości, wyższej procentowanej zawartości mięśni czy większej objętości krwi.

Mężczyźni częściej pracują fizycznie, co również ma wpływ na dobowe zapotrzebowanie na witaminy. Z drugiej strony, męski organizm w mniejszym stopniu podlega zmianom hormonalnym, które u kobiet pojawiają w związku z cyklem miesiączkowym, ciążą czy okresem menopauzy. Nic dziwnego zatem, że suplementy zawierające witaminy dla mężczyzn różnią się składem i stężeniem poszczególnych związków.

Witaminy dla mężczyzn aktywnych fizycznie

Mężczyźni pracujący fizycznie i uprawiający sport powinni codziennie dostarczać organizmowi pakiet witamin z grupy B. Związki te warunkują przebieg przemian biochemicznych – uczestniczą w syntezie białek i aminokwasów (B1, B7), wspierają spalanie tłuszczu, przyspieszają przemianę węglowodanów w energię (B2), biorą udział w metabolizmie żelaza. Niektóre witaminy z grupy B rozszerzają także naczynia krwionośne, dzięki czemu mięśnie są lepiej odżywione i w rezultacie mogą pracować dłużej i ciężej. Na niedobór witamin z grupy B narażeni są mężczyźni spożywający posiłki obfite w węglowodany oraz pijący duże ilości alkoholu.

Witaminy na męską płodność

Witaminy dla mężczyzn, którzy starają się o dziecko ze swoją partnerką, to przede wszystkim silne antyoksydanty: witamina A, C i E. Nadmierne stężenie wolnych rodników tlenowych prowadzi do uszkodzenia plemników, a w rezultacie do obniżenia jakości nasienia. Według badań, aż u 1/4  mężczyzn leczących się na niepłodność, stwierdzono podwyższone stężenie wolnych rodników. Witaminy o działaniu przeciwutleniającym mogą przeciwdziałać niepłodności i zwiększać szanse na udane zapłodnienie. Szczególnie cennym składnikiem diety jest witamina E („witamina młodości”), która ma pozytywny wpływ na rozwój i ruchliwość plemników. Witaminy o działaniu antyoksydacyjnym są również ważne dla profilaktyki zdrowotnej, gdyż powstrzymują procesy mutagenne i tym samym przeciwdziałają nowotworom.

Witaminy dla mężczyzn dbających o wygląd

Jednym z największych problemów mężczyzn w sile wieku są zakola, będące dowodem na postępujący  proces łysienia. Panowie, którzy nie chcą dopuścić do „gniazdka” na środku głowy, powinni dostarczać organizmowi ok. 1 mg witaminy A dziennie. Dzięki temu składnikowi można zahamować wypadanie włosów, a przy okazji poprawić stan skóry i paznokci. Wprawdzie zmarszczki u mężczyzn pojawiają się później niż u kobiet, ale kiedy już powstaną, są głębsze i bardziej widoczne. Aby jak najdłużej zachować wygląd Adonisa, warto uzupełnić codzienną dietę o witaminę E, która nie tylko dba o płodność, ale również wspaniale odżywia skórę i spowalnia powstawanie zmarszczek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ