Tłuszcze to samo zło i najlepiej wyeliminować je z codziennej diety. Ten szkodliwy mit nadal niestety jest powielany na forach, blogach i portalach społecznościowych, zwłaszcza przez grupy skoncentrowane na restrykcyjnym odchudzaniu. Twój organizm potrzebuje tłuszczu, choć nie w każdej postaci jest jednakowo pożądany. Niewielkie porcje tłuszczów nasyconych (obecnych m.in. w maśle) są potrzebne, choć warto ograniczać je na korzyść tłuszczów wielonienasyconych. W odróżnieniu od nasyconych, nie zwiększają poziomu cholesterolu, nie powodują otyłości ani nie szkodzą sercu. Gdzie znajdziesz wielonienasycone kwasy tłuszczowe i dlaczego są tak ważne dla Twojego organizmu?

Rola kwasów omega-3 i omega-6 w organizmie

Do kwasów wielonienasyonych, zawierających więcej niż jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla, zaliczamy kwasy z grupy omega-3 i omega-6. Możesz również spotkać się z określeniem niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), gdyż organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć i muszą być dostarczane w pożywieniu.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne człowiekowi niemal od poczęcia, gdyż odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu i aparatu wzroku. Oprócz tego pełnią istotną rolę w profilaktyce chorób serca i naczyń, gdyż obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów, jednocześnie podwyższając poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Ponadto hamują rozrost zmian miażdżycowych i zapobiegają zatorom, a w rezultacie chronią przed udarem, tętniakami i chorobą wieńcową.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe działają również przeciwzapalnie, dzięki czemu wspomagają leczenie chorób o podłożu zapalnym np. reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy oskrzelowej czy atopowego zapalenia skóry. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne również do zachowania sprawności układu nerwowego. Ich niedobór może skutkować m.in. zaburzeniami emocjonalnymi i depresją.

Te niewątpliwie „dobre” tłuszcze wspomagają układ odpornościowy, a nawet chronią organizm przed nowotworami. Skąd biorą się cudowne właściwości nienasyconych kwasów tłuszczowych? Otóż najszlachetniejsze kwasy z grupy omega-3 (DHA i EPA) wchodzą w skład błon komórkowych, co usprawnia działanie każdej tkanki i w rezultacie każdego organu.

Jakie produkty zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe?

Najwięcej kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (DHA i EPA) znajdziesz w tłustych rybach morskich, takich jak makrela, śledź, łosoś, halibut. Dobrym źródłem NNKT są również owoce morza oraz tran (np. z wątroby rekina). Aby dostarczyć organizmowi kwasów omega-6 i kwasu alfa-linolenowego (omega-3), Twoja dieta powinna obfitować w oleiste produkty roślinne takie jak: pestki dyni, ziarna słonecznika, orzechy, migdały, awokado i sezam. Sporo kwasów wielonienasyconych zawierają także nierafinowane oleje roślinne – lniany, słonecznikowy, rzepakowy, winogronowy, z wiesiołka, rydzowy i oczywiście oliwa z oliwek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ