Suplementy witaminowo-mineralne przeznaczone dla kobiet mają zupełnie inny skład od preparatów dedykowanych mężczyznom. Różnice wynikają z innej budowy ciała oraz mniejszej masy kostnej i mięśniowej. Jednak głównym czynnikiem determinującym skład witamin dla kobiet jest gospodarka hormonalna. Organizmem kobiety „rządzi” estrogen, którego produkcja rośnie w czasie ciąży i maleje w okresie przekwitania. Stężenie estrogenu ulega również bieżącym wahaniom podczas cyklu miesiączkowego, dlatego nie ma przesady w stwierdzeniu, że kobietom doskwiera ciągła huśtawka hormonalna. Witaminy dla kobiet muszą uwzględniać  zmiany hormonalne, które mają olbrzymi wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego układu. Sprawdź zatem, jakie suplementy powinnaś przyjmować na różnych etapach życia.

Witaminy dla kobiet w ciąży

Jeśli już zaszłaś w ciążę i wykonałaś pierwsze badania krwi, lekarz sam powinien ustalić, czy i jakie suplementy witaminowo-mineralne powinnaś przyjmować. Stosowanie ich na własną rękę może doprowadzić do hiperwitaminozy, co niekorzystnie odbije się na Twoim zdrowiu i może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Jednak jeśli dopiero starasz się o dziecko, możesz zacząć przyjmować kwas foliowy w profilaktycznej dawce 0,4 mg na dobę. Kwas foliowy to jedna z najważniejszych witamin dla kobiet w ciąży, gdyż zapobiega wadom cewy nerwowej u dziecka, które mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach od poczęcia. Folacyna chroni przed bardzo poważnymi schorzeniami m.in. rozszczepem kręgosłupa, bezmózgowiem czy przepukliną oponowo-rdzeniową, dlatego lekarze zalecają suplementację jeszcze przez zajściem w ciążę. Odpowiednie dawki kwasu foliowego przeciwdziałają również anemii, na którą kobiety ciężarne są szczególnie narażone.

Jeśli spodziewasz się dziecka, lekarz z pewnością zaleci Ci również przyjmowanie witaminy D3, która odpowiada za prawidłowy przebieg ciąży i zdrowie płodu. W czasie ciąży często zachodzi konieczność suplementacji kwasów omega-3 typu EPHA i DHA. Kwasy te mają bardzo ważny wpływ na rozwój aparatu wzroku i układu nerwowego u dziecka, a ich podaż w diecie zwykle jest zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania organizmu.

Witaminy dla kobiet w okresie menopauzy

W okresie menopauzy może brakować Ci wapnia, a szczególnie teraz potrzebujesz tego pierwiastka z uwagi na stopniowy ubytek masy mineralnej kości. Wapń zapobiega osteoporozie, pomaga utrzymać zdrowe i mocne kości, wspomaga leczenie złamań. Witaminy dla kobiet zawierające wapń, często mają w składzie również witaminę D3, która zwiększa przyswajalność tego pierwiastka.

Jeśli dolegają Ci problemy kardiologiczne (arytmia, wysokie ciśnienie) możesz przyjmować wapń z potasem i magnezem – takie trio poprawia ciśnienie krwi i reguluje skurcz mięśnia sercowego. W okresie menopauzy zaleca się również suplementację fitoestrogenami, które działają podobnie jak estrogeny i w rezultacie łagodzą objawy związane z niedoborem żeńskich hormonów, takich jak uderzenia gorąca, zmiany nastroju i problemy ze snem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ