Balkoniki dla osób starszych – pomoc w wyborze i zakupie dobrego balkonika

0
1179

Balkoniki to urządzenia dedykowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Najczęściej, z balkoników korzystają osoby starsze lub niedołężne, dla których samodzielne poruszanie się stanowi duży wysiłek oraz może przysparzać nie lada problemów. Balkoniki warto wybierać pod kątem konkretnych użytkowników, którzy będą z nich korzystać. Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych informacji dotyczących balkoników, pomocnych w czasie ich przeglądania i kupowania. Dowiesz się jakie kategorie balkoników znajdziesz w specjalistycznych sklepach oraz na jakie cechy warto zwrócić uwagę w trakcie testowania kolejnych produktów. 

Balkoniki – praktyczna pomoc w codziennym funkcjonowaniu

Balkoniki to urządzenia rehabilitacyjne, będące formą chodzików. Są one dedykowane dla pacjentów o różnym stanie zdrowia, zarówno dla osób niedołężnych z powodu wieku, jak i dla osób przechodzących rekonwalescencję po wypadkach lub urazach. Balkoniki są świetnym wsparciem w codziennym funkcjonowaniu. Pomagają w sprawnym stawianiu kroków, przemieszczaniu się, spacerowaniu, a tym samym – wywierają rozmaity korzystny wpływ na organizm człowieka. Balkoniki wykorzystuje się także podczas wstawania i siadania, kąpieli oraz wielu innych czynności. 

Szczególnie ważna jest jednak sama pomoc w chodzeniu. Jak dobrze wiadomo, to właśnie chodzenie i spacerowanie jest czynnością „zdrową” dla organizmu człowieka, w trakcie której poprawia się krążenie oraz pozostałe podstawowe funkcje. Dzięki regularnemu chodzeniu organizm jest lepiej dotleniony i odżywiony, co również przekłada się na samopoczucie pacjenta. 

Jaki balkonik wybrać? Przegląd polecanych modeli

W sklepach rehabilitacyjnych znajdziesz różne formy balkoników. Wybór konkretnego rozwiązania należy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą odpowiedzialnymi za przebieg rehabilitacji u danej osoby. Ważne jest, by balkonik był dopasowany do jej potrzeb i problemów zdrowotnych. Często sklep medyczny dla seniora jest w stanie zaoferować kilka lub kilkanaście różnych modeli balkoników. 

Wśród popularnych znajdują się między innymi balkoniki kroczące. Ich stabilna konstrukcja pomaga w łatwym stawianiu kroków, bez potrzeby znacznego wysiłku fizycznego. Jest to duże ułatwienie szczególnie dla osób o słabych rękach. Jeśli pchanie balkonika sprawia problemy, wówczas warto pomyśleć o jego wymianie na balkonik kroczący. 

Chodziki z kółkami to rozwiązanie dedykowane dla osób mających problem w przemieszczaniu się po nierównym podłożu. Stanowią wówczas istotne wsparcie, pomagające zachować równowagę i stabilność. Urządzenia w tej kategorii różnią się między innymi rozmiarem kółek.

Podpórki do wstawania to urządzenia pomocne w przyjmowaniu i utrzymywaniu pozycji pionowej. Balkoniki takie są stosowane jako nadstawki nad urządzenia sanitarnymi, pomagając w ich użytkowaniu. Są wybierane także przez pacjentów łatwo tracących równowagę oraz tych, dla których wstawanie jak i siadanie jest problematyczne.

Trójnogi rehabilitacyjne to wysoce specjalistyczne laski, dedykowane dla osób z problemami w chodzeniu. Trójnogi świetnie odciążają jedną z nóg – na przykład tę słabszą lub dotkniętą stanem chorobowym.

Ostatnią kategorię tworzą balkoniki sztywne, czyli rozbudowane chodziki dedykowane do codziennego użytkowania. W ich konstrukcji znajdują się miejsca na schowki oraz organizery, pomocne w przechowywaniu wszystkich potrzebnych akcesoriów i lekarstw. Balkoniki mogą okazać się nieco wymagające w przypadku najbardziej niedołężnych pacjentów, jednak w wielu przypadkach są w stanie poprawić ogólne funkcjonowanie organizmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ