Nowotwór gruczołu sutkowego to jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet. Niestety, dużą grupę nowotworów piersi stanowią nowotwory złośliwe, problemem są również szybko powstające przerzuty. Tylko wczesna diagnoza pozwala na uniknięcie przerzutów i daje szansę na całkowite wyleczenie. Jak sobie radzić z nowotworem piersi, kiedy odczuwamy przy nim bóle przebijające?

Rak piersi – objawy

Nowotwór przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Zazwyczaj jest odkrywany przez przypadek – pacjentka czuje w piersi twardy guzek. Może dać również inne symptomy, które widać gołym okiem, np. owrzodzenie skóry piersi, owrzodzenie brodawki, zmarszczenie lub wciągnięcie piersi, wyciek z brodawki itd.

Leczenie raka piersi

Leczenie nowotworu sutkowego jest skojarzone – łączy w sobie chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię i metody chirurgiczne. Konkretne metody zależą od etapu choroby, wieku kobiety i stopnia zezłośliwienia nowotworu. Nie w każdym wypadku stosowana jest mastektomia – czasem operacja chirurgiczna może mieć charakter oszczędzający i usuwa się jedynie samego guza.

Ból przebijający w nowotworze piersi

Wszystkie nowotwory złośliwe, również rak piersi, mogą powodować ból przebijający. Jego skuteczne poskromienie jest koniecznością. Na wstępie warto przyjrzeć się, czy to nie jest ból końca dawki. Jeśli jednak diagnoza wskazuje na ból przebijający, należy porozmawiać z lekarzem o sposobach jego leczenia. W dzisiejszej medycynie mówi się dużo o fentanylu. I słusznie, bo jest to środek o dużej skuteczności, działający szybko, przez co dużo lepiej spełnia swoje zadanie, niż np. popularna morfina.

Nowotwór piersi, szczególnie ten odpowiednio wcześnie wykryty, da się wyleczyć. Medycyna wciąż robi postępy w kierunku jego leczenia, np. ostatnio poczyniono znaczne postępy w zakresie hormonoterapii, której skuteczność jest coraz większa. Poza leczeniem choroby warto dbać również o swój stan emocjonalny, dbać o siebie i starać się być dobrej myśli – badania potwierdzają, że jest to nie bez znaczenia.

źródło: http://bolprzebijajacy.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ