Ginekomastia jest powiększeniem jednej lub obu piersi u dorastających chłopców, ale też u mężczyzn w każdym wieku. Ma wiele przyczyn, które niekiedy bywają trudne do zdiagnozowania. Podpowiadajmy więc, jakie może być podłoże problemu, a także, jak powinno przebiegać leczenie ginekomastii!

Ginekomastia – charakterystyka dolegliwości

Piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej, otoczonej przez ciało tłuszczowe oraz tkankę łączną włóknistą. Rozwój tkanki gruczołowej fizjologicznie zachodzi u kobiet pod wpływem działania żeńskich hormonów płciowych, z kolei u mężczyzn gruczoł nie powinien się rozwijać. Jeśli jednak to nastąpi, wówczas mówimy o ginekomastii, czyli powiększeniu jednej lub obu piersi. Niekiedy towarzyszy temu bolesność, tkliwość i uczucie wzmożonego napięcia piersi.

Więcej informacji na temat przypadłości znajdzies zna stronie: http://3obieg.pl/co-to-jest-i-jak-powstaje-ginekomastia-gruczolowa.

Jakie są przyczyny ginekomastii?

Zanim rozpocznie się leczenie ginekomastii, należy poznać jej przyczyny. Najczęściej jest ona spowodowana nieprawidłowym stosunkiem estrogenów i wolnego testosteronu, ale nie zawsze – niekiedy przyczynami są inne choroby (np. nowotwór jądra, hipogonadyzm) czy przyjmowane leki (szczególnie te zawierające estrogeny – np. leki nasercowe, leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego, sterydy anaboliczne, ketokonazol). Jednym z rodzajów tej choroby jest ginekomastia rzekoma, która występuje u osób otyłych i jest spowodowana rozrostem tkanki tłuszczowej w obrębie piersi – z tym zjawiskiem zwykle można uporać się poprzez utratę masy ciała.

Leczenie ginekomastii

Leczenie ginekomastii w dużej mierze zależy od przyczyn, dlatego rozpocząć należy od przeprowadzenia dokładnego badania fizykalnego oraz badań pomocniczych (hormonalnych i obrazowych – USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny).

Znając przyczynę, można przejść do działania.

  • Gdy ginekomastia wynika z nowotworu, dąży się do chirurgicznego usunięcia guza, a niekiedy konieczna jest chemioterapia.
  • Kiedy przyczyny upatruje się w lekach, należy w porozumieniu z lekarzem zmienić je na inne.
  • W sytuacji, gdy upatruje się przyczyny w chorobach narządów, trzeba dążyć do poprawy ich funkcjonowania (np. eliminacja marskości wątroby, poprawa wydolności nerek).
  • Otyłość zwalcza się stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne, z kolei hipogonadyzm leczy się podając testosteron.

Kiedy leczenie ginekomastii nie przynosi pożądanych efektów lub trudno znaleźć jej przyczynę, rozwiązaniem może być chirurgiczne usunięcie nadmiaru tkanki gruczołowej i/ lub tłuszczowej, czasem związane też z plastyką nadmiaru zwiotczałej skóry.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ