Kto może wziąć udział w badaniach klinicznych i jak się do nich zgłosić?

0
2333

Co roku w badaniach klinicznych uczestniczy ok. 1 mln zdrowych i chorych pacjentów. Celem jest sprawdzenie, czy lek jest bezpieczny i skuteczny. Dowiedz się, czy również Ty możesz wziąć udział w badaniu klinicznym i jak się do niego zgłosić.

Czym są badania kliniczne?

Badania kliniczne to badania, które przeprowadza się w celu potwierdzenia leczniczych właściwości produktu leczniczego. Każde badanie kliniczne przeprowadza się przy udziale ludzi. Zdrowi lub chorzy pacjenci przyjmują leki pod ścisłą kontrolą badaczy (lekarzy), a następnie przeprowadzane są badania. Na podstawie zgromadzonych wyników oraz wywiadów z pacjentami określa się, czy lek spełnia założone kryteria oraz czy terapia przy jego użyciu będzie bezpieczna i skuteczna.

Polska jest jednym z wielu krajów, w którym prowadzi się badania kliniczne. Zarówno ich organizacja, jak i przeprowadzanie zostało szczegółowo uregulowane w przepisach, m.in. w Prawie farmaceutycznym. Wszystkie ośrodki zainteresowane prowadzeniem badań klinicznych muszą otrzymać stosowne rekomendacje.

Kto może wziąć udział w badaniach klinicznych?

Zanim zdecydujesz się na udział w badaniu klinicznym, powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem. Specjalista rozwieje Twoje wątpliwości dotyczące badań klinicznych, a ponadto oceni Twój aktualny stan zdrowia.

W badaniach klinicznych biorą udział zarówno zdrowi, jak i chorujący na określone schorzenie pacjenci. O tym jednak, czy zostaniesz zakwalifikowany do badania klinicznego, decyduje specjalista po zapoznaniu się z Twoim stanem zdrowia. Określenie wymagań, jakie muszą spełniać osoby biorące udział w badaniu klinicznym, jest bardzo ważne – od tego zależy wiarygodność badań.

Jak zgłosić się do badań klinicznych?

Jeżeli chcesz wziąć udział w badaniach klinicznych, powinieneś zgłosić się do ośrodka, który je przeprowadza. Na terenie Polski badania kliniczne prowadzi Centrum Medyczne Synexus. Przychodnie Synexus mieszczą się w największych miastach Polski – Gdyni, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach.

Na stronie internetowej Centrum Medycznego Synexus znajdziesz informacje o aktualnie prowadzonych badaniach klinicznych. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do badania, wystarczy, że wypełnisz formularz zamieszczony na stronie internetowej – podasz dane osobowe i kontaktowe. Konsultant Synexus skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ