Toaleta jest jedną z najtrudniejszych czynności codziennych w życiu osób borykających się z niepełnosprawnościami. Wsparciem dla osób niesamodzielnych oraz ich opiekunów są specjalne akcesoria łazienkowe, które można zakupić w sklepach medycznych. Przedstawiamy kilka propozycji, które nie wymagają montażu do ścian czy podłóg.

Łazienka dla osoby niesamodzielnej – przystosowanie bez remontu

Codzienne czynności toaletowe, tak oczywiste dla osób w pełni sprawnych, potrafią sprawiać niezwykłą trudność osobom mającym problemy z poruszaniem się. O ile łazienka w miejscu stałego pobytu osoby niepełnosprawnej jest zwykle dostosowana do jej potrzeb, problemy wynikają w przypadku konieczności czasowego pobytu w innej lokalizacji (np. u innego członka rodziny czy opiekuna). Na szczęście każdą łazienkę można w podstawowym stopniu dostosować do potrzeb osoby niesamodzielnej za pomocą przenośnych akcesoriów. Odpowiednie produkty znajdziemy w renomowanych sklepach medycznych, takich jak https://galeriazdrowia.pl/.

Nakładka toaletowa dla osoby niepełnosprawnej

Dla wielu osób borykających się z trudnościami ruchowymi, standardowe toalety umieszczone są na zbyt niskim pułapie. Niekiedy rozwiązaniem mogą okazać się mocowane do podłoża lub ścian poręcze, jednak ich montaż nie jest konieczny, pod warunkiem zakupu odpowiedniej nasadki toaletowej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu nasadek, jednak przy wyborze warto kierować się kilkoma zasadami.

Dobrej jakości nasadka powinna posiadać anatomiczny kształt, by zapewnić komfort korzystania. Ważnym elementem są także gumowe podkładki, które skutecznie stabilizują całe siedzisko, zwiększając bezpieczeństwo korzystania z toalety. Wartą polecenia nasadką toaletową jest produkt marki Mobilex – https://galeriazdrowia.pl/produkt/nasadka-toaletowa-z-przykrywka/, który posiada zintegrowaną przykrywkę. Dzięki przykrywce nie ma konieczności każdorazowego demontażu nasadki, może ona być przymocowana na stałe do sedesu. Jeżeli jednak zachodzi potrzeba, jej zdjęcie jest bardzo proste i nie wymaga korzystania z żadnych narzędzi. Nasadkę dopasowuje się do sedesu i stabilizuje, a następnie dokręca pokrętła uchwytów mocujących w jej tylnej części. Tak samo łatwo, w każdej chwili, można nakładkę zdjąć (odkręcając pokrętła), aby na przykład zamocować ją w innej toalecie. Produkt marki Mobilex pozwala zwiększyć wysokość toalety o 10 cm, a jego maksymalne obciążenie to aż 150 kg.

Nakładka toaletowa dla osoby niepełnosprawnej

Stołki prysznicowe dla osób niesamodzielnych

Wyzwaniem dla osób niepełnosprawnych ruchowo bywa także kąpiel. W zależności od tego, czy toaleta posiada wannę czy prysznic, niezbędne okazują się konkretne akcesoria. W przypadku wanien stosowane są specjalne ławeczki inwalidzkie, które mogą być nakładane na brzegi. Niektóre posiadają oparcia, ułatwiające stabilizację ciała osoby biorącej kąpiel. Jeżeli wanna ma płaskie dno, można w niej zastosować to samo akcesorium, co w przypadku prysznica, a więc stołek prysznicowy. Wartym polecenia produktem jest okrągły stołek prysznicowy z obrotowym siedziskiem marki Mobilex – https://galeriazdrowia.pl/produkt/okragly-stolek-z-obrotowym-siedziskiem/. Ten posiadający gumowane, antypoślizgowe nóżki, regulowany na wysokość stołek znacznie ułatwia kąpiel i czyni ją bezpieczniejszą. Dzięki obrotowemu siedzisku, możliwa jest łatwa zmiana pozycji poddawanej kąpieli osoby.

Stołki prysznicowe dla osób niesamodzielnych

Alternatywą dla okrągłego stołka jest stołek prostokątny, także marki Mobilex – https://galeriazdrowia.pl/produkt/stolek-prysznicowy-prostokatny/. Posiada on nieco szersze siedzisko, na którym łatwiej zająć miejsce osobom z większymi problemami ruchowymi. Jest to komfortowe i stabilne rozwiązanie do każdej łazienki z natryskiem.
Stołki prysznicowe dla osób niepełnosprawnych wykonane są z materiałów, którym nie szkodzi kontakt z wodą.

Więcej akcesoriów łazienkowych dla osób niepełnosprawnych można znaleźć na stronie internetowej sklepu Galeria Zdrowia.

stołek prostokątny

*******

Produkty wymienione w artykule są wyrobami medycznymi, informacje o zastosowaniu, przeciwwskazaniach i rodzajach ryzyka znajdują się na wskazanych w tekście stronach internetowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ