Druk 3D już dawno przestał być jedynie technologiczną ciekawostką, stając się innowacją wprowadzaną w kolejnych dziedzinach naszego życia. Obecnie wkroczyła ona również do stomatologii i niesie ze sobą szerokie korzyści. Piszemy o nich w artykule.

Trójwymiarowa przyszłość

Nie da się ukryć, że zastosowanie druku 3D sukcesywnie zmienia gospodarkę. Również stomatologię czeka poważna transformacja, co bez wątpienia odbędzie się z korzyścią dla pacjentów, a także dla samych lekarzy i protetyków. Szybciej i taniej to z pewnością ogromne zalety. A co z jakością? Cóż, tutaj też raczej nie ma zbyt wielkich powodów do obaw.

Zęby 3D i nie tylko

Dzięki zastosowaniu nowych technologii możliwe jest precyzyjne skanowanie 3D uzębienia, co pozwoli na stworzenie dokładnego modelu, zaprojektowanie przy pomocy oprogramowania komputerowego uzupełnienia występujących ubytków, a następnie jego wydrukowanie. Na podstawie takiego modelu będzie można sporządzić protezę zębową czy też inne uzupełnienia protetyczne.  W efekcie pacjent otrzyma najlepsze z dostępnych na rynku odwzorowanie zęba.

Technologia druku 3D wprowadza istotne usprawnienia nie tylko w protetyce, ale również szeregu rodzajów leczenia stomatologicznego, takich jak ortodoncja, endodoncja czy chirurgia twarzowo-szczękowa. Tak ogromną zmianę śmiało można określić mianem stomatologicznej rewolucji. Protetyczna drukarka 3D bez wątpienia będzie jedną z najszerzej wykorzystywanych technologii w tej dziedzinie medycyny.

Korzyści

Chociaż dotychczasowy opis dość mocno wskazuje na szereg korzyści płynących z tej rewolucji, to jednak warto na chwilę się zatrzymać, by porozmawiać szerzej o tych zaletach. Bez wątpienia pierwszą z nich jest czas, który protetycy zaoszczędzą, gdy tradycyjne modele i ich przygotowanie zamienią na nowoczesny druk 3D. Co więcej, procesy te odbywają się w sposób zautomatyzowany, a zatem specjaliści nie muszą tracić czasu na bezpośredni nadzór, zajmując się w tym czasie innym rodzajem prac. Sam efekt cechuje się natomiast wyższą precyzją niż przy tradycyjnej produkcji. Wreszcie, co już zostało wspomniane, proces wytworzenia modelu, w którym bierze udział drukarka 3D stomatologiczna, jest tańszy od tradycyjnych metod.

Bez cienia wątpliwości wprowadzenie druku 3D do stomatologii to ruch, który opłaca się wszystkim zainteresowanym, lekarzom i ich pacjentom. Można się zatem spodziewać, że już niedługo każdy profesjonalny sklep dentystyczny będzie miał w swojej ofercie odpowiedni sprzęt, który pozwoli pracować na podstawie technologii 3D. Już teraz powstają poświęcone temu zagadnieniu prace naukowe, a nawet dedykowane tej technologii czasopisma branżowe, można się więc spodziewać dalszego rozwoju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ