Często myślimy, że bylibyśmy w stanie rozpoznać osobę uzależnioną już na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości jednak nasze skojarzenia związane są głównie z zaawansowanym stadium tej choroby. Wyobrażamy sobie alkoholika jako brudnego, obdartego kloszarda, podczas gdy nałóg może dotknąć każdego z nas – również osobę młodą, inteligentną, wykształconą i o dobrej pozycji zawodowej. Im wcześniej rozpoznamy objawy choroby alkoholowej u siebie lub kogoś bliskiego, tym większe szanse na jego pełne wyleczenie i szczęśliwe, zdrowe życie. Na jakie symptomy należy zwracać szczególną uwagę?

Pierwsze objawy choroby alkoholowej – sygnały ostrzegawcze

Picie alkoholu jest bardzo ważną częścią naszej kultury. Jako że jest on substancją całkowicie legalną, często błędnie zakładamy, iż jego spożywanie jest zupełnie bezpieczne, a przynajmniej znacznie mniej szkodliwe niż zażywanie zakazanych narkotyków. Tymczasem alkohol również jest trucizną, która negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu, a także jego poszczególnych elementów. Nie istnieje żadna dawka tej substancji, którą możemy przyjmować bez jakichkolwiek obaw o własne zdrowie. Ponadto kultura przyzwalająca na picie, a nawet nadużywanie alkoholu usypia naszą czujność i sprawia, że często nie dostrzegamy oczywistych symptomów rozwijającego się problemu.

Do ostrzegawczych objawów choroby alkoholowej należy przede wszystkim zmiana stosunku do picia (więcej o tym na: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/objawy-choroby-alkoholowej/). Z niewinnej rozrywki zmienia się ono w sposób na wszystkie problemy oraz metodę kontrolowania emocji, takich jak stres, lęk, smutek czy nieśmiałość. Oprócz tego nasze zaniepokojenie powinny wzbudzić coraz częstsze nieplanowane picie, spożywanie alkoholu w ilości niepozwalającej na trzeźwą ocenę sytuacji, coraz „mocniejsza głowa” (czyli wzrost tolerancji), picie w ukryciu, reagowanie złością na próby rozmowy na temat nałogu, aktywne poszukiwanie okazji do napicia się, luki pamięciowe („urwane filmy”), picie wbrew zaleceniom lekarskim (np. podczas przyjmowania antybiotyku), prowadzenie samochodu po choćby niewielkiej ilości substancji odurzającej, szukanie pozornie racjonalnych usprawiedliwień picia (np. „Koleżanka miała urodziny, musiałam to z nią oblać”, „Piję, żeby zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy” itp.), a także potajemne próby ograniczenia picia lub czasowej abstynencji w celu udowodnienia sobie, iż sprawuje się pełną kontrolę nad własnym zachowaniem.

Psychiczne objawy choroby alkoholowej

Nie istnieje jeden, przełomowy moment, w którym do tej pory zdrowa osoba zmienia się w alkoholika. Utrata panowania nad swoim życiem następuje stopniowo i niepostrzeżenie. Picie powoli przejmuje kontrolę nad całą codziennością chorego, wypierając dotychczasowe zainteresowania i pasje oraz powodując coraz większe zaniedbania dotyczące rodziny, przyjaciół i pracy zawodowej. Wśród psychicznych objawów choroby alkoholowej dominują upośledzenie kontroli spożywania alkoholu, coraz częstsze picie i sięganie po coraz większe ilości. Pacjenci kontynuują to zachowanie mimo świadomości jego postępujących, negatywnych skutków. Wpadają w panikę na myśl o czasie, w którym mieliby wytrzymać całkowicie na trzeźwo. Coraz częściej doświadczają także problemów z pamięcią i świadomością, np. mają luki pamięciowe, czyli tzw. palimpsesty alkoholowe (nie pamiętają zdarzeń, które miały miejsce w stanie upojenia, pomimo że nie tracą w tym czasie przytomności).

Przeczytaj też: http://www.zdrowieinatura.pl/jak-przekonac-alkoholika-do-leczenia/

Skutki, czyli fizyczne objawy choroby alkoholowej

Fizyczne objawy choroby alkoholowej pojawiają się dopiero na jej późniejszych etapach, w rzeczywistości stanowią bowiem konsekwencje długotrwałego nadużywania substancji psychoaktywnej. Przede wszystkim u chorych rozwija się fizyczny głód alkoholowy oraz zespół abstynencyjny, który objawia się m.in. skokami ciśnienia, zaburzeniami akcji serca, drżeniem kończyn, nudnościami, wymiotami, nadmiernym poceniem się, majaczeniem, bezsennością oraz nadwrażliwością na dźwięki. Oprócz tego pacjenci są narażeni m.in. na choroby układu oddechowego, zapalenie trzustki, demencję alkoholową, schorzenia serca oraz marskość wątroby.

https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułModa jesienna
Następny artykułRealizacja istotnych celów – zmiana diety
Redakcja ZdrowieNaTopie.pl

Oszalałam na punkcie zdrowego odżywiania i ćwiczeń, ale wiecie co? Było warto, czuje się o niebo lepiej! A teraz postanowiłam zarazić innych swoją pasją :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ