Skórę suchą łatwo pomylić ze skórą odwodnioną, jednak są to dwie odmienne sprawy, z którymi nie można poradzić sobie w ten sam sposób. Pierwszym krokiem jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu, a następnie dobranie odpowiednich kosmetyków.

Charakterystyka suchej skóry

Skóra sucha pozbawiona jest wystarczającej ilości lipidów, które odpowiadają za właściwe natłuszczenie i pełnią funkcję bariery ochronnej. Należy odróżniać ten rodzaj skóry od skóry odwodnionej. Skóra odwodniona to ta, której przejściowo brakuje odpowiedniego poziomu nawilżenia i która (zwykle po odpowiedniej kuracji) powraca do prawidłowego stanu.

Skóra sucha dużo szybciej ulega podrażnieniom i łuszczy się, szczególnie pod wpływem niesprzyjających warunków środowiskowych. Skórze suchej towarzyszy ciągłe uczucie ściągnięcia, szorstkości. Z powodu wrażliwości pęka i swędzi, powodując nieustanny dyskomfort. W odróżnieniu od skóry odwodnionej jest napięta i z powodu niedostatecznego nawilżenia szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.

Przyczynami posiadania suchej skóry są m.in. uwarunkowania genetyczne, wpływ przyjmowanych leków, niewłaściwa pielęgnacja czy warunki środowiskowe.

Pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry musi być indywidualnie dostosowana. Niektórym wystarczy stosowanie kremu nawilżającego, dla innych jest to jednak niewystarczające.

Tak samo jak w przypadku każdego innego rodzaju skóry, tak i tutaj etapy pielęgnacji nie różnią się. Należą do nich: oczyszczanie, nawilżanie, ochrona przed promieniowaniem UV i warunkami środowiska. Mimo tego, że czynności pielęgnacyjne są podobne, kluczowy jest wybór odpowiednich kosmetyków, aby zapewnić skórze prawidłowe funkcjonowanie.

Do oczyszczania skóry zaleca się wybierać łagodne kosmetyki, które nie zawierają mydła i dzięki temu dodatkowo nie przesuszą skóry oraz nie będą jej podrażniać. Istotny jest także sposób osuszania skóry po zabiegu oczyszczającym. Nie jest wskazane mocne tarcie ręcznikiem, ponieważ mechanicznie ściera się sebum, które jest niezbędne. Kolejnym krokiem w pielęgnacji jest złuszczanie naskórka, dzięki któremu usunięte będą martwe komórki. Tak przygotowana skóra efektywniej będzie chłonęła substancje odżywcze z zastosowanego później kremu czy serum. Warto jednak pamiętać, żeby stosować peelingi o delikatnym działaniu, żeby nie podrażnić wrażliwej skóry jeszcze mocniej.

W celu nawilżenia skóry stosuje się kremy nawilżające zawierające składniki aktywne wspomagające odbudowanie zewnętrznych warstw skóry oraz hamowanie utraty wody. Oprócz kremów warto zastosować serum. Jest ono bardziej skoncentrowane niż krem, a także pozwala na wnikanie składników w głębsze warstwy skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna skupia się głównie na stosowaniu kremów z silniejszym filtrem, które zapobiegają niekorzystnemu działaniu promieni ultrafioletowych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ