Teleradiologia – na czym polega i jakie korzyści przynosi?

0
458

Punkty medyczne świadczące usługi diagnostyki obrazowej, do której należą m.in. badania radiologiczne, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, zwykle borykają się z problemami kadrowymi. Zatrudnienie wykwalifikowanego personelu, który potrafi opisywać badania, jest kosztowne, więc nie każda placówka może sobie na to pozwolić. Ten problem na negatywny wpływ na życie i zdrowie pacjentów.

Najważniejszy jest czas

Badania obrazowe pomagają wykryć zmiany chorobowe już w początkowych stadiach. Pracownicy służby zdrowia doskonale wiedzą, że jeśli diagnoza zostanie postawiona wcześnie i szybko wdroży się odpowiednią kurację, pacjent ma duże szanse na wyleczenie. Najlepszym przykładem są nowotwory, bo w ich przypadku o życiu człowieka mogą decydować dni. Bywają bardzo trudne do rozpoznania, dlatego analizy badań pacjentów, u których lekarz podejrzewa tego typu schorzenia, powinien podjąć się specjalista. Jeśli placówka wykonująca diagnostykę obrazową nie jest w stanie zaangażować odpowiedniego pracownika, z pomocą przychodzi teleradiologia. Dzięki niej można zapewnić sobie wysokiej jakości opisy oraz redukcję kosztów.

Czym jest teleradiologia?

Usługa teleradiologii polega na współpracy pomiędzy punktem diagnostycznym, w którym wykonuje się badania, a placówką zatrudniającą wysokiej klasy radiologów zajmujących się tworzeniem opisów badań. Ze względu na specyfikę diagnostyki obrazowej specjalista nie musi dojeżdżać do punktu ani uczestniczyć w samym badaniu. Skupia się jedynie na zdalnym wykonaniu opisu przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teleinformatycznych, co skraca procedurę do ok. 5 dni roboczych. W razie wykrycia choroby lekarz ma czas na zaplanowanie leczenia, a pacjent większe szanse na powrót do zdrowia.

Teleradiologia to nie tylko opisy

Placówki teleradiologii poza opisywaniem badań obrazowych zajmują się również przeprowadzeniem szkoleń techników elektroradiologii, tworzeniem protokołów tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, a także pomagają centrom diagnostycznym w wypracowaniu optymalnego systemu działania. Dodatkowo gwarantują szyfrowanie przesyłu wyników badań, gdyż jako dane wrażliwe muszą być szczególnie chronione przed wyciekiem, jak również sprawną komunikację w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów.

Jakie rodzaje badań opisują placówki teleradiologii?

Specjaliści świadczący usługę teleradiologii zajmują się opisywaniem badań m.in. z zakresu:

  • radiologii onkologicznej,
  • neuroradiologii,
  • radiologii narządów ruchu,
  • stomatologii.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod adresem https://telediag.pl/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ