Najpopularniejsze badania USG w weterynarii

0
1856

Badanie USG jest nieinwazyjną techniką obrazową. Umożliwia ocenę struktur wewnętrznych organizmu poprzez zastosowanie zjawiska odbicia fal ultradźwiękowych. Ultrasonografia należy do najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod diagnostycznych.

Ultrasonografia z powodzeniem stosowana jest również w medycynie weterynaryjnej. Jakie badania USG najczęściej przeprowadzane są u zwierząt?

USG jamy brzusznej

Weterynaryjne USG umożliwia obrazowanie praktycznie wszystkich narządów jamy brzusznej. W tym przypadku najczęściej stosowane jest obrazowanie w tzw. projekcji B. Ultrasonograf pozwala na dokonanie oceny stanu poszczególnych narządów, a także wykluczenie obecności wolnego płynu w obrębie jamy brzusznej. Podczas badania sprawdzić można śledzionę. W tym przypadku na obrazie poszukiwane są zmiany w strukturze miąższu, a także nieprawidłowości w jego powierzchni, rozmiarze czy kształcie. Podobnie wygląda to w przypadku USG wątroby, gdzie sprawdzany jest także pęcherzyk żółciowy. Podczas oceny nerek weryfikowana jest ich wielkość oraz stosunek warstwy korowej do rdzeniowej, co umożliwia sprawdzenie wydolności. Za pomocą ultrasonografu można też wykryć torbielowatość nerek czy tzw. wodonercza.

USG przewodu pokarmowego

W weterynarii powszechnie stosuje się badania USG przewodu pokarmowego. Podczas badania jelit zwierzęcia można ocenić ich perystaltykę, a także prawidłowość w budowie ściany. Nie da się niestety efektywnie uwidocznić wszystkich fragmentów przewodu pokarmowego. Podczas sprawdzania obrazu weterynarz poszukuje przede wszystkim wgłobień i niedrożności. Badanie może dodatkowo wymagać podania zwierzęciu środka usprawniającego transport gazów, których przesadnie duża ilość może w dużym stopniu utrudnić badanie.

USG pęcherza moczowego

W przypadku USG pęcherza moczowego bardzo duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie zwierzęcia. Bezpośrednio przed badaniem pacjent nie powinien oddawać moczu. Zalecane jest też dodatkowe wypełnienie pęcherza. Zwierzę powinno być powstrzymywane przed oddawaniem moczu przynajmniej na godzinę przed rozpoczęciem ultrasonografii, ponieważ jedynie wypełniony pęcherz poddać można ocenie. Weterynarz ocenia grubość jego ściany, a także poszukuje wewnętrznych złogów i kamieni.

USG weterynaryjne w ciąży

Badania USG powszechnie wykonuje się u zwierząt ciężarnych. Pierwszą ultrasonografię przeprowadzić można już od 21 dnia po rozpoznaniu brzemienności, jednak optymalny termin to ok. 25-26 dzień. Da się wówczas ocenić czynność skurczową serca płodu, która powinna być ok. dwu razy większa niż u matki. Diagnostyka ultrasonograficzna pozwala na monitorowanie przebiegu ciąży na wszystkich etapach jej rozwoju. USG nie pozwala niestety na określenie liczebności miotu. W tym celu zalecane jest przeprowadzenie badania radiologicznego, które wykonać można od 45 dnia ciąży. Ultrasonografia macicy i jajników może być dość trudna. Podczas badania oceniana jest wielkość jajników oraz ewentualna obecność zmian w miąższu, np. torbieli. Podczas badania USG macicy weterynarz sprawdza, czy nie jest ona wypełniona płynem.

Szeroka oferta stacjonarnych i przenośnych ultrasonografów weterynaryjnych dostępna jest na stronie https://noraxmedical.pl/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ