Papugi są często wybieranymi przez nas towarzyszami. Zasłużyły sobie na taką popularność z powodu wielu swoich pozytywnych cech, w tym za sprawą towarzyskości, którą się odznaczają. O czym jednak warto wiedzieć, decydując się na hodowlę papugi?

Papuga jest bardzo towarzyska

Papużki nierozłączki to nie jedyne papugi, które są niebywale towarzyskie. Dlatego niezależnie od tego, na jaki gatunek chcielibyśmy się zdecydować, należy pamiętać o tym, że ptak powinien mieć towarzystwo, najlepiej przez cały dzień. Wynika to z jego naturalnych zapotrzebowań – żyjąc dziko, papugi łączą się w pary na całe życie i praktycznie stale przebywają ze sobą.

W warunkach domowych papuga powinna mieć więc swojego towarzysza, by mogła czuć się przy nim tak samo, jak czuje się w naturalnym środowisku. Jeśli nie zapewnimy jej drugiego ptaszka, będzie z pewnością poszukiwała towarzystwa domowników, zwłaszcza tej osoby, którą uzna za najbliższą sobie. W praktyce oznacza to, że papuga potrzebuje praktycznie 24 godzin kontaktu z taką osobą. Jeśli nie zostanie jej on zapewniony, może czuć się osamotniona i porzucona, a nawet zacząć chorować na choroby psychiczne.

Mowa

Jeśli przygarniemy papugi, kiedy są jeszcze młode, wiele gatunków możemy nauczyć powtarzania słów. Papugi są bardzo inteligentnymi zwierzętami i chętnie naśladują ludzi, dlatego mowa przychodzi im z pewną łatwością. Warto o tym pamiętać, by potem nikogo z domowników nie dziwiło, iż ktoś odzywa się nieproszony w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli tak się dzieje, papuga najpewniej po prostu potrzebuje towarzystwa.

Miejsce do latania

Pomimo że papużki nierozłączki wydają się nam bardzo małe, zwłaszcza w stosunku do swojej klatki, prawda jest taka, że nawet one potrzebują przestrzeni do lotu. Ara czy piękna kakadu będzie oczywiście wymagała go jeszcze więcej. Oznacza to, że zawsze powinniśmy wyznaczyć dla siebie i naszych podopiecznych takie chwile, w których mogą poruszać się swobodnie po pokoju. Zapewni im to nie tylko dużo radości, ale też poprawi kondycję i stan zdrowia.

Duża i dobrze wyposażona klatka

Papużki mieszkają w klatkach, jednak to, czy naprawdę uznają je za dom, zależy przede wszystkim od nas. Dlatego decydując się na posiadanie ptaszków musimy kupić klatkę o odpowiednich rozmiarach i konstrukcji – taką, która pozwoli im na wykonywanie krótkich lotów. Dzięki temu ptaszki będą zdrowsze i szczęśliwsze.

Jednocześnie należy uwzględnić bogate wyposażenie klatki. Obowiązkowe są oczywiście karmniki i poidełka dla papug, ale też różnorodne drabinki, półki i patyczki, które pozwolą im zarówno zmieniać miejsce siedzenia w zależności od upodobań, jak też posłużą do ostrzenia dzioba i zabawy. Warto dodać do klatki także typowe ptasie zabawki, które urozmaicą czas ptaków podczas naszej nieobecności.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ