Co to jest płytka przedsionkowa?

0
2420

To, czy zgryz dziecka będzie rozwijał się prawidłowo, zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z nich jest to, czy dziecko jest w stanie wyrobić sobie prawidłowe odruchy. Niestety duża część dzieci zbyt długo korzysta ze smoczka, co prowadzi to patologicznych zaburzeń rozwoju szczęki poprzez stałe, niepoprawne jej ustawianie. Niestety wady, które zostają nabyte w pierwszych latach życia, później mogą zostać skorygowane jedynie za pomocą stałego aparatu ortodontycznego, co jest rozwiązaniem dość inwazyjnym i mało komfortowym. Dlatego też, akcesoria takie jak płytka przedsionkowa stały się popularne wśród dentystów, którzy polecają je rodzicom małych dzieci.  Można je zaordynować dzieciom, które są jeszcze na etapie ssania smoczka, a także dzieciom nieco starszym w wieku do kilku lat, jednak należy pamiętać, że skuteczność tej metody polega na jej prewencyjnym działaniu, a nie na leczeniu. Oznacza to, że nie uda się dzięki temu skorygować wady zgryzu, gdyż służy ona do zapobiegania temu, aby taka wada powstawała już na wczesnym etapie.

Do czego można wykorzystać płytki przedsionkowe?

Skuteczność tej metody jest potwierdzona opiniami dentystów oraz rodziców małych dzieci. Płytka przedsionkowa, która jest regularnie zakładana dziecku, skutecznie odzwyczaja je od bardzo szkodliwego nawyku ssania smoczka. Oczywiście nie jest to proceder szkodliwy sam w sobie, ale jeśli dziecko odpowiednio szybko nie odstawi smoczka, doprowadzi to do nieprawidłowego rozwoju szczęki, a konsekwencją tego będzie krzywy zgryz. Dalej idące konsekwencje mogą sprowadzić się do wystąpienia wady wymowy lub problemów z oddychaniem. Płytka przedsionkowa pozwoli na nabycie prawidłowych nawyków oddechowych, co będzie skutkowało odpowiednim rozwojem górnych dróg oddechowych. W dłuższej perspektywie ma to bardzo duże znaczenie w kontekście wydolności fizycznej dziecka, prawidłowej pracy mózgu oraz całego układu krwionośnego. Wpłynie to również pozytywnie na ustabilizowanie snu oraz jego pogłębienie, co jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Jak się nosi płytki przedsionkowe?

Akcesoria, takie jak płytka przedsionkowa są dedykowane do tego, aby nie używać ich bez przerwy. Należy wkładać je dziecku na określony czas, po czym przyzwyczajać je do zachowania nawyków kreowanych przez ten gadżet. Na początku płytek należy używać częściej, a z czasem redukować czas ich użytkowania, aż do momentu, w którym dziecko nie będzie jej potrzebowało. Może to zając kilkanaście tygodni, ale także kilkanaście miesięcy. Szczegóły warto skonsultować z lekarzem.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ