Wątroba pełni w naszym organizmie szereg istotnych funkcji – zaburzenie jej prawidłowego działania może nawet zagrażać naszemu życiu. Dlatego dolegliwości wątroby nie należy bagatelizować. Sama wątroba nie jest unerwiona, więc tak naprawdę nie odczuwamy bólu wątroby, lecz otrzewnej. Co więcej, mimo że ból nie jest niczym przyjemnym, to jednak jego pojawienie się jest dla nas dobre, ponieważ dzięki temu otrzymujemy sygnał, że coś jest nie tak i możemy szybko zgłosić się po pomoc.

Dlaczego odczuwamy ból wątroby?

Ból w prawym podżebrzu jest oznaką powiększającej się wątroby, która uciska otrzewną. Zarówno charakter bólu, jak i jego przyczyny mogą być różne. Może to być ostry kłujący ból – kolka wątrobowa, której zazwyczaj towarzyszą wymioty i która trwa nawet kilka godzin. Jednak przyczyna może być również bardziej groźna: marskość wątroby, niewydolność przewlekła lub ostra, autoimmunologiczne zapalenie wątroby czy wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C – to tylko główne schorzenia, jakie mogą być sygnalizowane bólem wątroby. Przyczyną zaburzeń funkcjonowania wątroby często bywają złe nawyki żywieniowe (niewłaściwa dieta, jedzenie w pośpiechu i w zbyt dużych ilościach naraz), nadużywanie alkoholu lub innych używek oraz leków Nie bez znaczenia jest także skażenie środowiska, w jakim żyjemy. Wszystko to prowadzi do chorób, które stanowią poważne zagrożenie dla życia. Niestety, często zdarza się, że schorzenia wątroby w początkowych fazach przebiegają bez wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych (np. badanie krwi z próbą wątrobową) oraz uważna obserwacja wszystkich niepokojących symptomów.

Co zrobić, gdy dokucza nam wątroba?

„Pierwsza pomoc” w przypadku  bólu wątroby polega na ułożeniu się w wygodnej pozycji i rozluźnieniu ubrań – tak aby wątroba nie była w żaden dodatkowy sposób uciskana, ponieważ to właśnie ucisk wzmaga ból. Możemy spróbować delikatnego masażu lub przyłożyć coś ciepłego do brzucha (np. termofor), aby rozszerzyć drogi żółciowe transportujące żółć z wątroby do dwunastnicy, a co za tym idzie – uśmierzyć ból, przynajmniej w pewnym stopniu. Dobrym rozwiązaniem będzie też zaparzenie ziół wspomagających trawienie. Jednak nie należy poprzestawać na doraźnej pomocy. Jeżeli dolegliwości zdarzają się częściej lub są uporczywe, trzeba zgłosić się do lekarza, który skieruje nas na badania krwi i moczu oraz USG wątroby. Dla dokładniejszej diagnozy wykonuje się tomografię komputerową, biopsję wątroby lub badanie laparoskopowe.

Dieta dla wątroby

Dbałość o wątrobę na co dzień to przede wszystkim dobrze skomponowana dieta, uboga w tłuszcze zwierzęce. W naszym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych warzyw i owoców, delikatne przyprawy (np. koper, natka pietruszki, majeranek, cynamon). Do produktów żywnościowych najbardziej zdrowych dla wątroby można zaliczyć m.in. miód, oliwę dobrej jakości, fasolę, soczewicę, siemię lniane, orzechy włoskie, ryż, marchewkę, pomidory, buraki czy brokuły. Należy unikać potraw smażonych i odgrzewanych – najlepiej gotować na parze, z jak najmniejszą ilością soli. W dolegliwościach wątroby warto również wspomagać się produktami ziołowymi z aptecznej półki, jak np. Essentiale Forte (http://essentiale.pl/), które ograniczają ból i wspomagają właściwe funkcjonowanie wątroby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ