Trening siłowy nie musi kojarzyć się jedynie z pokazami kulturystów. Wzmacnianie ciała daje wiele korzyści zdrowotnych, w tym poprawę ogólnej wydolności, sprawności krążenia, układu oddechowego. Warto wybrać ten rodzaj treningu niekoniecznie po to, żeby bić rekordy – raczej w celu zrobienia czegoś tylko dla siebie. Jak zatem zacząć ćwiczyć siłowo tak, żeby początek był udany?

Warto wybrać się do lekarza, żeby sprawdzić, czy nasz organizm podoła takiemu rodzajowi ćwiczeń. Być może okaże się, że trening siłowy nie jest dla nas wskazany i będzie trzeba rozejrzeć się za inną formą aktywności. Jednak w większości przypadków nie ma poważnym podstaw, by nie spróbować takich ćwiczeń. Następnym przystankiem będzie sklep oferujący artykuły dla sportowców. Strój powinien być przewiewny i elastyczny, żeby nie krępował ruchów i nie przeszkadzał w wykonywaniu ćwiczeń. Warto kupić także specjalne rękawiczki, które sprawią, że chwyt obciążenia będzie pewniejszy.

Każdy trening zaczyna się rozgrzewką. Tego elementu nie wolno opuścić, ponieważ przygotowuje organizm na dalszy wysiłek i stanowi kwestię bezpieczeństwa. Wykonuje się ją zwykle obchodząc kilka stacji. Na każdej z nich należy powtórzyć określoną ilość razy inne ćwiczenie z obciążeniem. Następnie można jeszcze dogrzać mięśnie, wykonując standardowe ćwiczenia na rozgrzewkę, takie jak krążenia ramion, wymachy nogami czy też podskoki. Następnym etapem jest stopniowe zwiększanie liczby stacji, liczby powtórzeń na stacji albo skracanie czasu przeznaczonego na odpoczynek po każdym przejściu całości obwodu. Można także zwiększyć ciężar. Ćwiczenia na stacjach powinny być tak dobrane, żeby obciążać kolejno różne partie mięśni i żadnej nie przeforsować.

Poza sposobem wykonywania ćwiczeń oraz zakupem odpowiednich artykułów, niezwykle ważny jest zdrowy styl życia. Zbilansowana dieta czy też odpowiednio długi sen to podstawa, bez której żadne ćwiczenia nie będą efektywne i zadowalające. Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o jakość diety i snu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOleje – jak wykorzystać ich siłę?
Następny artykułJak używać suplementów?
Redakcja ZdrowieNaTopie.pl

Oszalałam na punkcie zdrowego odżywiania i ćwiczeń, ale wiecie co? Było warto, czuje się o niebo lepiej! A teraz postanowiłam zarazić innych swoją pasją :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ