Odżywki oraz suplementy dla sportowców bywają dość kontrowersyjnym tematem. Dlaczego? Niektórym kojarzą się z oszustwem, pewnym rodzajem wsparcia z zewnątrz i zdobywania wyników z pomocą czegoś innego niż własny wysiłek i wytrwałość. Jednak prawidłowo dobrane suplementy to artykuły spożywcze specjalnego przeznaczenia, które nie mają nic wspólnego ze stosowaniem dopingu.

Odżywki i suplementy dzieli się na różne rodzaje w związku z tym, jaką mają pełnić rolę. Warto wczytać się w informacje dotyczące wybranego preparatu. Coraz łatwiej jest też znaleźć adekwatne badania naukowe, które opisują rzetelnie i wiarygodnie ich wpływ na organizm. Jeśli już decydujemy się na suplementację, lepiej najpierw wzbogacić swoją wiedzę.

Suplementy i odżywki wspomagające odchudzanie powinny pochodzić z pewnego źródła, na przykład sklepu z artykułami dla sportowców lub poleconego przez dietetyka czy zaufanego trenera. Rynek jest pełen „cudownych specyfików”, które mają pomóc zrzucić szybko nadmiar kilogramów, jednak nie warto ryzykować. Prawidłowo dobrane, sprawdzone i przebadane suplementy mogą zwiększać skuteczność spalania kwasów tłuszczowych, hamować nadmierny apetyt albo przyspieszać przemianę materii. Warto skonsultować stosowanie tych suplementów z lekarzem albo dietetykiem.

Z kolei preparaty obliczone na usprawnienie budowania masy mięśniowej i zwiększenie siły zawierają głównie kreatynę. Białko serwatkowe oraz tauryna także są często stosowane w tego typu odżywkach. Istnieją także suplementy przyspieszające regenerację mięśni po wysiłku, a także takie, które redukują tkankę tłuszczową, jednocześnie przyspieszając budowanie mięśni.

Z kolei dla osób trenujących wytrzymałościowo odpowiednie będą odżywki węglowodanowe. Pozwalają one zmniejszyć prędkość rozkładania glikogenu, a zarazem zwiększyć możliwość długotrwałego wysiłku, na przykład biegu. Należy jednak uważać, ponieważ nieprawidłowe ich stosowanie może doprowadzić do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej – podobnie, jak zbyt wielka ilość białka w diecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ