Jak radzono sobie z rozwijaniem mięśni w czasach, kiedy nie istniały siłownie? Bardzo prosto – używając ciężaru własnego ciała do wykonywania ćwiczeń siłowych. Dziś taka forma treningu zyskuje na nowo popularność. Ma wiele zalet a pierwsza z nich jest zarazem najprostsza – niepotrzebne są żadne artykuły ani akcesoria sportowe, które zwykle są dość kosztowne.

Jak rozumieć trenowanie ciężarem swojego ciała? Na ten rodzaj treningu, zwany kalisteniką, składa się właściwie kilka podstawowych ćwiczeń, ale można rozwijać je w nieskończoną ilość wariantów. Na przykład proste pompki można zmienić w pompki na stojąco, z klaśnięciem, na jednej ręce lub – w bardzo zaawansowanej i trudnej formie – w staniu na rękach. Pompki to ćwiczenie, które umożliwia harmonijny rozwój niemal wszystkich partii mięśni. A to nie wszystko, jeśli chodzi o trening własnym ciężarem. Istnieją jeszcze przysiady, unoszenie nóg, podciąganie się i wiele innych możliwych ćwiczeń. Każde z nich można dowolnie dostosować, tak żeby osoby o różnych stopniach zaawansowania, poziomie siły czy wytrzymałości mogły ułożyć trening zgodnie z swoim poziomem. W miarę wzrostu możliwości organizmu można je następnie komplikować i w ten sposób robić systematyczne postępy. Ważna jest odpowiednia dieta oraz ułożenie rozsądnego planu treningowego. Mięśnie muszą mieć czas na regenerację po wysiłku, by przyniósł im on wymierne korzyści. Nie można też zaniedbać pewnych partii mięśni na rzecz innych.

Dlaczego warto uprawiać kalistenikę? Nie jest to forma ruchu odpowiednia dla każdego, jednak zdecydowanie warto dać jej szansę. Jest przede wszystkim bardzo różnorodna. Samemu ma się wielki wpływ na sposób trenowania. Treningi można wykonywać gdziekolwiek, nie potrzeba karnetu na siłownię czy do klubu. Jedyne związane z tą formą aktywności wydatki to strój sportowy (o ile już jakiś nie znajdzie się w domu) i – w razie takiej chęci – drążek do podciągania, który można łatwo zamontować we własnym domu. Ciężar ciała zastąpi wszystkie inne artykuły sportowe – sztangi, ciężarki czy kettlebells.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak używać suplementów?
Następny artykułCzym jest trening cardio?
Redakcja ZdrowieNaTopie.pl

Oszalałam na punkcie zdrowego odżywiania i ćwiczeń, ale wiecie co? Było warto, czuje się o niebo lepiej! A teraz postanowiłam zarazić innych swoją pasją :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ