Wiele słyszy się o różnych rodzajach treningu oraz doborze właściwego typu do celu, który chcemy osiągnąć. Zwłaszcza gdy szukamy informacji dotyczących odchudzania często pojawia się termin „trening cardio”. Czym jest ten trening i dlaczego jest polecany w celu zgubienia nadmiaru tkanki tłuszczowej?

Trening cardio to numer jeden wśród polecanych dla osób odchudzających się typów wysiłku. Powstają artykuły i poradniki na ten temat, i niemal żaden nie pomija tego typu treningu. Dlaczego jest tak wskazany? Przede wszystkim dlatego, że pozwala spalić zasoby glikogenu, a następnie kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za nadwagę. Jest też wyjątkowo bezpieczny – organizm pomału wprawia się i uczy wykonywać coraz większy wysiłek. Wszystko to jest całkowicie pozbawione elementu forsownego męczenia się, który odstrasza tak wiele niebędących fanami sportu osób.

Warto także łączyć trening cardio z siłowym, ale zawsze siłowy musi być pierwszy. Dlaczego? Ponieważ podczas treningu siłowego spala się węglowodany, więc później można przejść od razu do spalania tkanki tłuszczowej. Trening cardio pomaga osiągnąć o wiele lepszą kondycję i wytrzymałość, dlatego może także wspierać uprawianie innych rodzajów aktywności.

Oprócz treningu cardio, w odchudzaniu poleca się także interwały. To naprzemienne wzmaganie i zmniejszanie wysiłku tak, by organizm osiągał swoje maksimum możliwości. Jednak jest to nieco trudniejsza forma trenowania niż cardio. Wymaga przede wszystkim pewnej siły oraz wytrzymałości już na starcie, żeby być w stanie dotrwać do końca ćwiczeń. Nie każdy też odnajdzie się w takim typie treningu. Wiele osób, które chcą dopiero zacząć swoją przygodę z ruchem, a przy tym poprawić sylwetkę, boi się żmudnych, wysiłkowych ćwiczeń, które potrafią wpędzić w kompleksy lub nawet zniechęcić do trenowania na bardzo długi czas. Warto wtedy rozważyć ćwiczenia cardio, ponieważ pozwalają one stopniowo zwiększać zakres swoich możliwości oraz nie stwarzają ryzyka nieprzyjemnej konfrontacji ze swoimi ograniczeniami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWłasny ciężar zamiast sztangi?
Następny artykułCrossFit – sportowy styl życia
Redakcja ZdrowieNaTopie.pl

Oszalałam na punkcie zdrowego odżywiania i ćwiczeń, ale wiecie co? Było warto, czuje się o niebo lepiej! A teraz postanowiłam zarazić innych swoją pasją :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ