Przemęczenie organizmu może skutkować obniżaniem się poziomu koncentracji. A przecież w pracy zawodowej twój mózg musi działać „na pełnych obrotach”. Na szczęście istnieją sposoby na odzyskanie jasności umysłu. Warto je poznać!

Dobry sen to podstawa

Trudno skoncentrować się na zadaniach, gdy dopada cię zmęczenie. Właśnie dlatego bardzo istotnym elementem zdrowego stylu życia jest regularny i pełnowartościowy sen. Czyli jaki? Najlepiej, gdy trwa on 8 godzin. Nie kładź się spać po północy i unikaj weekendowych imprez do białego rana.

Wypoczęty pracownik jest bardziej skupiony na swojej pracy i popełnia mniej błędów, bo aktywność mózgu utrzymuje się na optymalnym poziomie przez cały dzień.

Pamiętaj o nawadnianiu organizmu

Dzień najlepiej zacząć od wypicia szklanki wody. Właściwe nawodnienie wszystkich komórek organizmu korzystnie wpływa na pracę mózgu.

Dużo lepsze efekty osiągniesz, jeśli do tego codziennego nawyku włączysz elektrolity. W ten sposób dostarczysz sobie substancji niezbędnych w transporcie wody do komórek organizmu czy w pracy mózgu, takich jak magnez, potas czy wapń.

Kawa nie jest lekiem na zmęczenie

W biurowcach od samego rana można poczuć jej charakterystyczny zapach. Chodzi oczywiście o kawę. Mówi się, że jest ona najlepszym sposobem na rozbudzenie się i poprawienie koncentracji w pracy. To mit, choć – jak w każdym micie – jest w nim ziarno prawdy.

Kofeina faktycznie pobudza, ale tylko wtedy, gdy jeszcze nie jesteś do niej przyzwyczajony. Tak więc na krótką metę jest to dobry sposób na dodanie sobie energii, choć w żaden sposób nie wpływa to na poziom koncentracji.

Poza tym aromatyczny napój, spożywany w nadmiarze, ma też swoje negatywne skutki zdrowotne [1]. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie herbata zielona (najlepiej liściasta) lub elektrolity dla dorosłych.

Aktywny styl życia a skupienie w pracy

Aktywność fizyczna wpływa na koncentrację. Podczas ćwiczeń dotleniasz swój organizm, a tym samym zwiększasz ukrwienie mózgu. Twoje „centrum dowodzenia” pracuje wówczas prawidłowo, a ty możesz skupić się na wypełnianiu codziennych obowiązków.

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na bieganie po parku, czy na trening na siłowni, warto zaopatrzyć się w elektrolity w tabletkach musujących lub domowy izotonik. Taki napój zdecydowanie zwiększy komfort ćwiczeń i wpłynie na ich efektywność.

Recepta na koncentrację na co dzień

Jak widać, na poziom skupienia w codziennej pracy wpływa wiele czynników. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie nawodnienie organizmu, eliminowanie szkodliwych nawyków i aktywność fizyczna. Przygotuj się na maksymalną efektywność i działaj!

 


[1] Więcej: Horoch A., Krasowska E., Piątek J., Sobczak P., Wojtyła A., Żukiewicz-Sobczak W., (2012), Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka, w: „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, tom 18, nr 1, 71-76.

 

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ