W kwestii leczenia przeziębienia Polacy dzielą się na trzy grupy. Pierwsza nie chce słyszeć o wizycie u lekarza, toteż wszelkie objawy bagatelizuje albo usiłuje leczyć rozgrzewającymi herbatkami i innymi domowymi metodami. Druga od razu kieruje swe kroki do apteki, skąd wychodzi z obfitym zapasem rozmaitych tabletek, syropów i kropli. Trzecia grupa próbuje strategii uderzeniowej, walcząc z przeziębieniem za pomocą antybiotyków, które pozostały w domu po poprzedniej kuracji.

Niestety, domowe metody mogą być nieskuteczne przy zaawansowanej infekcji, a antybiotyki nie poradzą sobie z wirusami i jedynie wyjałowią układ odpornościowy…  W tej sytuacji najlepszym ratunkiem wydają się leki na przeziębienie bez recepty. Co zawierają i czy można je stosować bez ograniczeń?

Leki na przeziębienie dostępne bez recepty – skuteczne, ale nie zawsze bezpieczne

To, że lek jest dostępny „od ręki” nie zwalnia nas z myślenia. Zamiast polegać na reklamach, posłuchajmy rady farmaceuty i dokładnie czytajmy ulotki. Wiele preparatów zawiera te same substancje, dlatego łączenie ich w jednej kuracji może wywołać objawy przedawkowania, a nawet doprowadzić do uszkodzeń wątroby i niewydolności nerek. Zanim sięgniemy po jakikolwiek lek, sprawdźmy jaką substancję czynną zawiera i przestrzegajmy właściwej kolejności przyjmowania kolejnych dawek. Przykładowo, jeśli o 14.00 weźmiemy lek z paracetamolem, o 16.00 możemy sięgnąć po preparat z ibuprofenem, a wieczorem znów możemy wrócić do paracetamolu.

Nawet leki na przeziębienie bez recepty należy stosować wyłącznie zgodnie z ulotką producenta lub zaleceniami lekarza. Przyjmowanie dwóch tabletek zamiast jednej czy łączenie ze sobą różnych preparatów złożonych może doprowadzić do tragicznego w skutkach przedawkowania.

Co zawierają leki na przeziębienie?

Skład preparatów na przeziębienie może opierać się na jednej substancji czynnej lub kilku naraz (mówimy wówczas o leku złożonym). W leczeniu ogólnych objawów przeziębienia stosuje się substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym: paracetamol oraz ibuprofen, który dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne.

Podobne działanie wykazuje kwas acetylosalicylowy, jednak nie nadaje się do leczenia infekcji wirusowych (czyli przeziębienia), ponadto nie można podawać go dzieciom do lat 12.

Na ból zatok i katar pomogą nam leki zawierające pseudoefedrynę i fenylefrynę, gdyż obie substancje zmniejszają przekrwienie śluzówki nosa i udrożniają zatoki.

W syropach i tabletkach na kaszel suchy stosuje się dekstrometorfan, który tłumi odruch kaszlu. Natomiast syropy na kaszel mokry zawierają gwajafenezynę, czyli substancję ułatwiającą wykrztuszanie.

Niektóre leki na przeziębienie bez recepty mogą zawierać również łagodzące katar substancje antyhistaminowe (np. feniraminę). Osoby chore na astmę lub alergię powinny  zatem dokładnie czytać ulotki, a w razie wątpliwości zapytać farmaceuty, czy mogą stosować wybrany preparat z przyjmowanymi stale lekami przeciwalergicznymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ