Książki są niezwykle ważną częścią rozwoju dziecka. Nie każda jednak książka może ten rozwój wspierać. Sprawdź, w jaki sposób wybierać książki dla dzieci, które je czegoś nauczą i przekażą wartość, którą warto wiedzieć. To nie jest prosty temat, ale zdecydowanie warty tego, aby się w niego zagłębić.

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jakie-ksiazki-kupowac/

Rola książek w rozwoju dziecka

Historie zawarte w książkach uczą wyobraźni i kreatywności, a te są niezwykle ważne dla maluchów, aby mogły one się rozwijać. Opowiadania o bohaterach ułatwiają dzieciom poznawać świat, rozumieć go, a też wyrażać swoje uczucia i emocje. Książki sprawiają, że pociechy szybciej uczą się czytać i mówić, a w przyszłości mają bogatszy zasób słownictwa. Czytanie książek zbliża rodziców i dzieci, umacnia tę relację. Na początku, zanim maluch samodzielnie zacznie czytać – to rodzice mu czytają, dzięki temu spędzają wspólnie czas. Nie każda jednak książka daje tak dobre rzeczy. Są książki, których nie chcielibyśmy czytać naszym dzieciom, bo np. przekazują niemoralne według nas kwestie. Jak zatem uniknąć wyboru takich książek?

Jak wybrać dobre książki dla dziecka?

Decydując się na zakup lub wypożyczenie dzieciom książki, zawsze przeczytaj ją i poznaj historię oraz morał, jakie z niej przemawiają. Jeśli te są zgodne z twoimi przekonaniami oraz tym, czego chcesz nauczyć swojego malucha, to znak, że ta książka będzie odpowiednia. Jeśli jest inaczej – nie decyduj się na nią. Ważne jest, aby przeczytać książkę nawet dwukrotnie, by mieć pewność co do podjętej decyzji.

Warto wybierać nie tylko te książki, które uczą miłych rzeczy, pokazują śmieszne historie i wszystko jest w danej opowieści pozytywne. Dobrze sprawdzą się książeczki, które w jakimś stopniu pokazują trudy życia codziennego. Mimo, że nie są to łatwe tematy i zapewne chcielibyśmy odroczyć takie tematy w nauce dzieci, to warto powoli oswajać ich z tym, jak funkcjonuje świat. Do takich tematów zaliczają się na przykład choroby czy zachowania różnych ludzi, które nie zawsze są dla nas miłe. Dzięki historiom z książek można przekazać maluchowi świadomość o istnieniu takich rzeczy, a gdy będzie starsze nauczyć pomagania słabszym i odporności na niepowodzenia losu.

Przeczytaj też: http://www.fabrykafigury.pl/skuteczna-nauka-przez-zabawe-metody/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ