Rozpoznanie dni owulacji ma ogromne znaczenie dla osób stosujących naturalne metody planowania rodziny czyli tak zwany kalendarzyk małżeński. Jest to również ważne dla tych, którzy starają się o dziecko. W jaki sposób możemy rozpoznać dni owulacji?

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-rozpoznac-owulacje/

Owulacja to te dni w cyklu miesiączkowym, w których następuje uwolnienie komórek jajowych. Jeśli komórka jajowa połączy się wówczas z plemnikiem, 

Dojdzie do zapłodnienia. W przypadku bardzo regularne cyklu przyjmuje się, że owulacja następuje w jego połowie, a więc 14 dni od pierwszego dnia miesiączki. Oczywiście nie trwa ona jeden dzień, dlatego powinniśmy uwzględnić jeszcze dwa dni przed tą datą i dwa dni po. Są to oczywiście obliczenia w oparciu o stałe warunki, nie uwzględniające jakichkolwiek zmiennych. W praktyce jednak oddziałuje na nas wiele czynników, które mogą sprawić, że owulacja się przesunie i wypadnie znacznie wcześniej lub przeciwnie, zdecydowanie później. Choroba, długotrwały stres, podróż, nowa dieta – jest mnóstwo tego typu czynników, które sprawią, ze nasz organizm będzie funkcjonował inaczej niż zazwyczaj. 

Obserwacja

Nieco pewniejszym sposobem jest prowadzenie tak zwanego kalendarzyka małżeńskiego, w którym zapisujemy obserwacje, dotyczące naszego ciała. Codziennie kilkukrotnie musimy wykonać pomiary i zapisać je, by móc je porównać z innymi. Mierzymy temperaturę, sprawdzamy postać śluzu. Podwyższone wartości świadczą o tym, że najprawdopodobniej następuje owulacja. Należy jednak mieć na uwadze, że to również jest mało precyzyjna metoda. Różne mogą być przyczyny zawyżonych wyników. Nawet wnikliwie obserwując swoje ciało przez długi czas, nie możemy mieć gwarancji, że nie jest to reakcja na jakąś nową sytuację czy czynnik. 

Testy owulacyjne

Bardziej miarodajną metodą jest skorzystanie z testów owulacyjnych, które potwierdzą lub nie, czy przechodzimy właśnie owulację. Można je zakupić w niemal każdej aptece. Niestety na dłuższą metę to również nie jest doskonała metoda przewidywania owulacji. Musiałybyśmy codziennie wykonywać takie testy.

Przeczytaj też: http://www.blognazdrowie.pl/skuteczna-metoda-na-pozbycie-sie-rozstepow/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ