Żylaki kończyn dolnych to patologicznie powiększone żyły powierzchniowe, które powstają w wyniku zaburzeń krążenia. Najczęściej są barwy niebieskiej lub ciemnofioletowej, a ich charakterystyczną cechą, odróżniającą je od niegroźnych „pajączków” (zdrowe naczynia włosowate, zlokalizowane tuż pod skórą), jest grudkowatość i widoczna wypukłość. Oprócz widocznych, nieestetycznych zmian na nogach często towarzyszą im uczucie ciężkich, zmęczonych nóg, obrzęki kostek i stóp, czy pieczenie. Symptomy te mogą ulec nasileniu w trakcie ciepłych dni, a także w wyniku długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Prawidłowe leczenie niewydolności żylnej nóg jest niezbędne nie tylko po to, aby złagodzić towarzyszący im dyskomfort i zmniejszyć widoczność zmian na nogach, ale również by zapobiec rozwojowi poważniejszych chorób układu krążenia.

Po czym poznać, że mamy problemy z krążeniem krwi w nogach?

Problemy z krążeniem w nogach zaczynają się najczęściej od żył powierzchniowych. Są one naczyniami krwionośnymi zbierającymi odtlenowaną krew ze struktur powierzchownych takich jak skóra czy podściółka tłuszczowa. Niezwykle ważną rolę w spełniają w nich liczne zastawki, a także elastyczne ściany. Zastawki zapobiegają cofaniu się krwi, a dzięki elastyczności ścian nawet po chwilowym rozszerzeniu naczynie wraca do wyjściowego kształtu. Problem zaczyna się, gdy zastawki przestają funkcjonować prawidłowo, a naczynie krwionośne traci elastyczność. W takiej sytuacji przepływ krwi zaczyna być utrudniony. Krew gromadzi się w naczyniach powierzchniowych, miejscowo zwiększając ciśnienie i powodując wyciek płynu do tkanek. W wyniku tego u osób mających problem z krążeniem pojawiają się obrzęki nóg, uczucie ich ciężkości i zmęczenia. Już wówczas w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Gdy symptomy te zaczynają występować regularnie wzrasta ryzyko, że dojdzie do trwałego zniszczenia czy poszerzenia naczyń krwionośnych, rozwoju stanów zapalnych żył i pojawienia się żylaków.

Jak można leczyć żylaki?

Współczesna medycyna zna liczne sposoby na radzenie sobie z żylakami. W zależności od stopnia zaawansowania choroby mogą być to metody mało inwazyjne jednak w przypadku dużych czasem trzeba sięgnąć po skalpel.

Kompresjoterapia jest szeroko znaną metodą profilaktyki i leczenia chorób żył powierzchniowych, w tym żylaków. Jest ona najmniej inwazyjna – polega na codziennym noszeniu specjalistycznych uciskowych skarpet lub rajstop. Dzięki odpowiednio stopniowanemu naciskowi na naczynia krwionośne rajstopy pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi w żyłach nóg, tym samym zapobiegając jej zastojom.  Skutecznym sposobem na pozbycie się większych żylaków jest skleroterapia. W trakcie tej procedury do zmienionych chorobowo żył lekarz wstrzykuje silnie skoncentrowany roztwór soli lub specjalnych detergentów. W wyniku tego dochodzi do stanu zapalnego i stwardnienia żylaka, a ostatecznie jego wchłonięcia po około 3 do 6 tygodni od zabiegu. Przy leczeniu żylaków stosuje się również laseroterapię polegającą na wprowadzeniu włókna lasera do zmienionej chorobowo żyły, która pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi się zamyka. Do najbardziej inwazyjnych metod należy chirurgiczne usuwanie żylaków. Jest ono najstarszym sposobem walki z tą chorobą, a jej największym plusem jest brak ograniczeń w wielkości zniszczonych żył jakie można usunąć.

Aby wspomóc proces leczenia żylaków i pozbyć się symptomów towarzyszących problemom z krążeniem w kończynach dolnych warto też sięgnąć po żele z heparyną. Heparyna jest związkiem o działaniu przeciwzakrzepowym, naturalnie produkowanym przez komórki naszego organizmu. Dzięki swoim właściwościom aplikowana miejscowo poprawia mikrokrążenie, łagodzi obrzęki i stan zapalny. Formuła wodno-alkoholowa żelu  z heparyną jak np. Lioton 1000 (więcej informacji tutaj) wspomaga jej szybkie wchłanianie i daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji. 

Czemu żylaków nie można ignorować?

Jeśli cierpimy na żylaki nie zapominajmy, że problemem do zmartwień jest nie tylko ich nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim ich przyczyna – problemy z układem krążenia. Ignorowanie problemów z żyłami nóg może nieść za sobą poważne konsekwencje. Nieleczone żylaki mogą być między innymi przyczyną zmian skórnych jak hiperpigmentacja (zmiany koloru skóry) czy lipodermoskleroza (stwardnienie skóry). Brak prawidłowego leczenia może też prowadzić do powstania trudno gojących się owrzodzeń skóry, spontanicznego krwawienia czy przewlekłego powierzchownego zakrzepowego zapalenia żył. W poważniejszych przypadkach żylaki mogą by przyczyną zagrażającej życiu zakrzepicy żył głębokich.

Ze względu na to jak poważne konsekwencje może za sobą nieść ignorowanie problemów z krążeniem w kończynach dolnych wraz z pojawieniem się pierwszych symptomów powinniśmy skorzystać z konsultacji u lekarza flebologa (specjalisty od chorób żył).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ